Fotó: A szerző felvétele
Tíz évvel ezelőtt, 1997-ben indult az a tánckör, amelyből a későbbiek során az immár országszerte ismert Step Dance sporttáncklub kinőtte magát. A kezdetekben csak Gyergyószentmiklóson és a környező falvakban fellépő tánccsoportok mára országos, sőt nemzetközi megmérettetések állandó résztvevői és nyertesei. Páll Ágnes táncedző kitartó, következetes munkáját számos arany-, ezüst- és bronzérem fémjelzi. A tánciskola megálmodója gyerekkora óta táncol, Budapesten végezte el a tánckoreográfia és aerobik szakot, majd 45 évesen államvizsgázott a versenytánc edzői szakon.
Szaporodó érdeklődők
„Tíz évvel ezelőtt a Hargita Megyei Kulturális Központ kért fel, hogy a gyergyószentmiklósi művelődési házban tánckört szervezzek” – emlékszik a kezdetekre Páll Ágnes. A tánctanítást mindössze tíz gyerekkel kezdte délutáni foglalkozásként heti két alkalommal, ugyanis délelőtt tanítania kellett az iskolában. Decemberben – amikor az első előadást tartották – közel hatvan gyermeket állított a színpadra. A következő év januárjában 74 különböző korú gyereknek kellett megszerveznie a délutáni táncoktatást. Az érdeklődők egyre növekvő létszáma miatt 1998-ban Páll Ágnes merész lépésre szánta el magát: otthagyta a tanügyi állását, és azóta magánvállalkozóként folytatja a modern táncok oktatását. Induláskor több mint 130 táncolni vágyó gyerek iratkozott be a fizetéses táncórákra. Jelenleg közel 150 tagja van a Step Dancenek: négyévesektől huszonéves hazajáró egyetemistáig. „Sok gyerek lemorzsolódik, főleg ha tovább tanul, és más városba kell mennie” – hangoztatja a táncedző. Mint mondja, rendszerint a magas szellemi kapacitású tanulók érnek el jó eredményeket, és rájuk jellemző a kitartás is. „A tánc nem könnyű műfaj. Óriási összpontosítást, odafigyelést és kiegyensúlyozott viselkedést igényel” – nyomatékosítja Páll Ágnes.
Réka 13 éves kora ellenére veteránnak számít a csapatban, hiszen az izgő-mozgó lányt szülei tíz évvel ezelőtt azért bízták Páll Ágnes gondjaira, hogy hasznos mederbe terelje túlcsorduló energiáját. Ráadásul Borzontról, a Gyergyóalfaluhoz tartozó falucskából vitték hetente több alkalommal is edzésre. A táncos fegyelem és a következetesség a kamaszlány tartásában, fegyelmezettségében, tanulmányi eredményeiben is meglátszik. Első osztályos korától határidőnaplót vezet, hiszen gyakran sűrűbb a programja, mint egy felnőttnek. Réka még nem tudja, milyen pályát választ, de egy biztos: táncolni nagyon szeret és, minél hosszabb ideig a táncparketten vagy annak közelében szeretne maradni.
Kitartás és eredmények
A táncklub nem válogatott gyerekekkel dolgozik, és nincs szakosodás. „Számtalan stílust táncol ugyanaz a gyerek, ezek teljesen más koreográfiát, testtartást, hozzáállást igényelnek” – magyarázza az edző. Elmondása szerint, ha úgy érezte, valamelyik tánchoz nincs elég szaktudása, Páll Ágnes más szakembert kért fel annak oktatására. Az ír táncot a budapesti Iris Dance Klubban, a mazsorett botforgatást a kisvárdai mazsorettcsoporttól sajátították el, de a klub foglalkoztatott néptáncoktatókat is. 2001-ben elindították a társasági táncoktatást, kezdetben Varga Ottó szatmárnémeti táncoktatóval. A 2002-ben Chiºinãuból érkező Rusu Vladimir orosz táncművész meghonosította a szigorú, „oroszos oktatási stílust”, és tökélyre emelte a standard és latin táncok tanítását. Növendékei az utóbbi négy-öt évben kimagasló eredményeket értek el. Az értékrend kategóriákban mindig aranyérmesek, két évben egymás után a Páll István–Csíki Brigitta páros a D osztályos csoportban országos bajnok lett. Tavaly Majorán Tamás–Vaszi Réka aranyéremmel, Bencze István–Szász Katinka ezüstéremmel, Páll István– Csíki Brigitta pedig két ezüstéremmel tért haza Lengyelországból.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.