A gyermeknevelés során a dicséret az egyik leghatásosabb eszköz. De vajon hogyan kell jól dicsérni? Mikor kevés és mikor sok a dicséret? Hogyan érhetjük el a dicsérettel a legnagyobb hatást?
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, milyen nagy szerepe van az elismerésnek az életünkben.
2015. november 07., 22:452015. november 07., 22:45
Fejlődik az önértékelés
Nekünk, felnőtteknek is jólesik, ha elismerik azt, amit teszünk, ám elég gyakran tapasztaljuk, hogy nem tudunk vele igazán mit kezdeni. A dicsérettől feszengeni kezdünk, és igyekszünk hárítani azt, „nem az én érdemem”, „szerencsém volt” stb. Pedig mennyi erőt tudunk gyűjteni, ha süt ránk a nap, mi is szívesebben útnak indulunk, míg borús, felhős időben, csöpörgő esőben, szélben inkább visszahúzódunk, alábbhagy a lelkesedésünk.
A dicséret, mosoly és a szeretet olyan, mint a napsugár. Gyermekeink felé azt közvetítjük, hogy örülünk nekik, szeretünk velük időt tölteni. Elfogadásunkat elsősorban érzelmeink kifejezésével, kicsi korban sok-sok – kölcsönösen örömöt nyújtó – testi kontaktussal (ringatás, simogatás, mozgásos játékok) tudjuk átadni.
Később is a közös játék, együtt végzett tevékenység, beszélgetés építi leginkább az önbizalom alapját, szemben a túlzott mértékű számonkéréssel, hajszolással. Ha érzi a gyerek, hogy van időnk rá, és valóban kíváncsiak vagyunk arra, aki ő, attól nemcsak önértékelése, hanem kettőnk kapcsolata is fejlődik.
Hogyan lehet jól dicsérni?
A dicséret nagyon fontos építőeleme a gyerekek önbizalmának, önértékelésének, hihetetlen erőt és tartást kapnak tőle. Ám ezek a tartóoszlopok is megrogyhatnak, ha a dicséretünk csak jelzőket használ: ügyes, szép, jó, nagyszerű, legjobb...
Ügyes, amikor egyedül elpakolja a játékait, de ügyetlen, amikor aznap összepiszkolja a ruháját. Jó kislány, amikor odaadja a játékát a testvérének, hogy ő is játszhasson vele, de rossz, amikor nem akar hazajönni a játszótérről. Egyik jelző kioltja a másikat, és hogyan tudna a gyermek eligazodni rajtuk? Felnőttkorban ez már egyszerűbb – van egy kialakult énképünk –, de a gyerekünk belőlünk építi fel önmagát. A jelzőket használó – minősítő – dicséret helyett inkább mondjuk el azt, amit látunk vagy amit érzünk az adott dologgal kapcsolatban.
Valódi figyelmet tükrözzön az elismerés
Egy jól sikerült krikszkrakszra ne használjuk a sematikus „jaj, de ügyes vagy” szólamot, inkább mondjuk el, milyen jólesik nekünk ránézni erre a színes rajzra, fogalmazzuk meg, milyen színeket, alakzatokat látunk, hogy milyen a színválasztás. Ebből kitűnik a szülő valódi, részletekbe menő odafigyelése. Ha elmondjuk, amit látunk vagy érzünk, akkor bizonyságot teszünk arról, hogy valóban megfigyeltük a rajzot.
A „gyönyörű” általános, és akkor is elmondhatjuk, ha még csak oda sem pillantottunk. A figyelem és ennek visszajelzése valódi ajándék a gyermek számára. Nem jelzőket raktároz így el, hanem érzéseket és élményeket, amelyek nem törölhetők el egy ellentétes előjelű jelzővel. Például azt az érzést, hogy hatással van a külvilágra, és visszajelzéseket kap. Ezt senki és semmi nem veheti el tőle, jelzők ide vagy oda. Ezek lesznek az igazi építőkövek az önbizalma tartóoszlopaiban.
Egy kacsintás, egy mosoly, egy simogatás, egy szó vagy mondat, egy mese, egy elismerő magyarázat, egy különleges, nem mindennapi esemény, más előtt elismerően beszélni a gyerekről, egy közös esti összebújós dicsérő gondolat – ez mind lehet dicséret, a lényeg, hogy valódi legyen és szívből jövő.
A szerző pszichológus
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!