Színház helyett bevásárlóközpont

Színház helyett bevásárlóközpont

A romániaiak kultúrafogyasztásáról készített felmérés adatai szerint a lakosság 14 százaléka megy bevásárlóközpontba legalább egyszer havonta, viszont csak 1,7 százaléka látogat el könyvtárba – tette közzé a héten a kulturális minisztérium alárendeltségébe tartozó Kulturális Kutatási Intézet (INCFC). 

Kiss Judit

2015. március 21., 11:542015. március 21., 11:54


Nem érdekli az embereket a komolyzene

Az intézet által bemutatott Kultúrafogyasztási barométer 2014. Kultúra a globális és lokális között című kiadványból az derül ki, hogy a társadalom miként viszonyul a kulturális szférához. A felmérés arra világít rá, hogy a hazai társadalom kevés kultúrával is megelégszik. Filharmóniában tartott koncertekre például a megkérdezettek több mint 80 százaléka egyáltalán nem jár, 15 százalékuk pedig ritkán.

A kultúrafogyasztók iskolai végzettsége nagyobb mértékben befolyásolja ezirányú szokásaikat, mint életkoruk. A filharmóniával kapcsolatos számokhoz hasonló adatok láttak napvilágot az opera és operettelőadások vonatkozásában. A színházlátogatók száma nőtt valamelyest a tavaly a korábbi évek adataihoz képest, viszont a lakosság 63 százaléka egyáltalán nem jár színházba most sem.

Valamennyivel több nő látogat el Thália templomába, mint amennyi férfi, és gyakrabban mennek színházba a 34 év alattiak, mint az idősebbek, illetve a magasabb végzettségűek, mint az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők.

Vidéken kevésbé igénylik a kultúrát

Akárcsak a komolyzene és az opera vonatkozásában, a színházéban is az derült ki, hogy a vidékiek jóval kevesebb kulturális eseményen vesznek részt, mint a városiak. A felmérés szerint a megkérdezettek 47 százaléka legalább egy könyvet elolvas havonta; és a közel negyedük véli úgy, hogy a kultúra „nem annyira fontos” számára.

Az adatokból az is kiderül, hogy az elmúlt évben a megkérdezettek majdnem 6 százaléka ment havonta egyszer moziba. A kutatás arra is kitért, hogy a lakosság milyen gyakran jár sportolni, kirándulni. A megkérdezettek 8,4 százaléka havonta egyszer megy kirándulni, 18,5 százalékuk pedig hetente sétál zöldövezetekben vagy parkokban, és mindössze 5 százalékuk sportol hetente. Plázákba, bevásárlóközpontokba viszont szívesebben járnak az emberek a felmérés szerint, amelyet 1260 személy megkérdezésével készítettek.

Vitatják a könyvkiadók az adatokat

A Romániai Könyvkiadók Föderációja (FER) megkérdőjelezte az intézet könyvfogyasztásra vonatkozó megállapítását, miszerint a romániaiak 47 százaléka havonta elolvas egy könyvet. A kiadók szerint egyáltalán nem mindegy, hogy a megkérdezettek „havonta olvasnak” és „havonta elolvasnak egy könyvet”.

Mint rámutatnak, a kulturális minisztérium intézete által elkészített barométer eredményei ellentmondanak az egy évvel korábban készült Eurobarométer adatainak – akkor az derült ki, hogy minden második hazai lakos évente egy könyvet olvas el. A szövetség rámutatott, a téves eredmények súlyos következménnyel járhatnak, és az adatok értelmezésére annál inkább figyelni kell, hogy a kutatás bemutatásakor – amelyen Ionuț Vulpescu kulturális miniszter is jelen volt – az is elhangzott, hogy ezek az adatok szolgálnak a kultúrpolitikák alapjául, amelyeket a következő időszakban fog kidolgozni a minisztérium.

A könyvkiadók úgy fogalmaztak, hogy ha az állítás igaz lenne, mely szerint minden második romániai havonta elolvas egy könyvet, akkor a hazai könyvpiac éves forgalmának majdnem 500 millió eurósnak kellene lennie, holott jelenleg 100 millió eurós, ebbe pedig beleszámítanak a tankönyvek is.

„Ha a barométer adatai megfelelnének a valóságnak, akkor hozzávetőleg minden állampolgár 6 könyvet vásárolna évente. Ez 20 millió lakos esetében átlag 4 eurós könyvárral számolva 480 millió eurót eredményezne. Ha ez igaz lenne, a könyvekre elköltött összeg tekintetében Románia Európa-szinten az elsők közé tartozna, de ez természetesen messze áll a valóságtól” – olvasható a könyvkiadók föderációja által megfogalmazott közleményben.

A könyvkiadók felkérték a Kulturális Kutatási Intézetet, hogy értékelje újra a közleményében szereplő adatokat, és a kultúrpolitikák kidolgozása során vegye figyelembe megállapításaikat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)