Fotó: Ver
Sok mindentől függ, hogy milyen vitaminok ürülnek ki a szervezetből, például attól is, hogy télen hogyan táplálkoztunk. Ajánlott lenne télen is időnként vitamint bevinni a szervezetbe, de ha ez tavaszig nem történik meg, akkor mindenképpen szükséges erősítő kúrát tartani tavasszal.
2016. május 29., 10:522016. május 29., 10:52
A vitaminok szedését általában kéthetes, egy hónapos időtartamra ajánlják – mondta el Balla Katalin csíkszeredai gyógyszerész. „Nemcsak sima vitaminokat, hanem nyomelemekkel együtt összeállított vitaminkészítményeket szoktunk ajánlani. Léteznek olyan vitaminkészítmények, amelyeket ötven év fölöttieknek állítottak össze, ezt jó tudni, mert ezekben a vitaminok és nyomelemek mellett megtalálható a lutein, amely a szemet erősíti\" – mondta el a szakember.
Rámutatott, léteznek külön férfiaknak és külön nőknek összeállított készítmények is: azért jó ez, mert más a férfiaknál és a nőknél az igény a vitaminfelszívódás és az összetevők szempontjából. Például nőknél sokkal szükségesebb a vas vagy a jód pótlása egy adott kor után, vagy a D-vitaminok is ajánlottak kombinált készítményekben.
Vitaminok gyerekeknek
A szakember elmondta, a gyerekeknek készült vitaminok dobozára fel szokták tüntetni, hogy három éven aluli gyerekeknek nem ajánlott. Jó, ha a vitaminokat is a háziorvos ajánlására vásárolják a gyereknek, hogy ne vigyenek be olyan anyagokat a szervezetébe, amiről nem tudják pontosan, hogy szüksége van-e rá a kicsinek. „Ahogy nőnek a gyerekek, a D-vitamin-adagolást – azt az egy-két cseppet – ne növeljék a szülők. A D-vitamin fontos, szükséges a csonterősítés szempontjából, de nagyobb adagban mellékhatásai lehetnek. Ugyanis nagyobb adagban különböző betegségekre ajánlják. Ha nincs meg ez a betegség, csak rosszat tesz\" – mondta.
Kifejtette, a D-vitamin befolyásolja a hormonháztartást, a mellékpajzsmirigy működését, és emiatt nem ajánlott a dózis növelése, csak ha szakorvos írja fel. A D-vitamint ősztől tavaszig kell adni, nyáron nem szükséges. Az orvosi protokoll szerint most már nemcsak az első egy-két évben ajánlják a szervezetbe való bevitelét, hanem a gyerek hatéves koráig azokon a vidékeken, ahol kevesebb a napsütéses időszak. Balla Katalin hangsúlyozta, felnőtteknek készült vitaminkészítményeket ne adjunk a gyerekeknek (még felet sem), mert azok a dózisok és az összetevők kimondottan a felnőttek szervezetének megfelelően vannak összeállítva. Azok az összetevők, amelyek a felnőtteknek jók, a gyerekeknek nem szükségesek.
Idényzöldségek, gyümölcsök
A gyógyszerész kifejtette, szaklapokban olvashatók tanulmányok, melyek szerint azok a zöldségek és gyümölcsök, amelyek manapság a piacon vagy az áruházakban megtalálhatók, már nem tartalmazzák azt a vitaminmennyiséget vagy nyomelemet, amelyet ezelőtt húsz–harminc évvel mutattak ki bennük. Emiatt ajánlott a vitaminok, nyomelemek pótlása periodikusan. „Aki úgy érzi, hogy nagyobb stressz nehezedik rá, mint általában, pótolja ezeket a vitaminokat, nyomelemeket télen is. Legajánlatosabb egy hónapból tíz napig szedni a készítményeket és húsz napig szünetet tartani, ha az illető két-három hónapon keresztül végzi a kezelést\" – mondta el a gyógyszerész.
Hozzátette, manapság a nagykereskedelemben bármit lehet kapni, zöldséget, gyümölcsöt, de azért ahhoz kéne tartsák magukat az emberek, hogy szezonális gyümölcsből és zöldségből próbáljanak sokat fogyasztani. A szezonális gyümölcsnek – amit a piacról vagy faluról be tudunk szerezni – van még mindig a legmagasabb vitamin- és nyomelemtartalma. A szervezet amúgy is igényli azt, amikor valamiből hiánya van, az ember olyankor kívánja azt a zöldséget, gyümölcsöt, amely azokat az illető vitaminokat tartalmazza. Ezért van az, hogy télen kívánjuk a citrusféléket, míg nyáron szinte eszünkbe sem jut ilyesmit fogyasztani. Ugyanígy van a zöldségekkel is, mert télen esetleg a szemünk kívánja a paradicsomot, vagy a paprikát, de ezeknek akkor nincs meg a megfelelő vitamintartalmuk és ízük sem, mint amikor szezonban fogyasztjuk őket.
Ajánlott kikérni szakember véleményét
„Nagyon ritka a vitaminhiányos betegség, nem lehet kimutatni, gyakorlatilag laborvizsgálatok sincsenek erre konkrétan. Bizonyos tünetcsoportok utalhatnak hiányokra, de ezt általában orvosok szokták eldönteni. A vitaminok egy csoportja, a B-vitaminok vízben oldódnak, és vannak a zsírban oldódó vitaminok, az A-vitamin és a D-vitamin, az E-vitamin és a K-vitamin. Ezekre a zsírban oldódó vitaminokra kell odafigyelni, mert ezek rakódnak le a szervezetben, és okozhatnak toxikus tüneteket. Nem tesz jót, ha felhalmozódnak\" – hívta fel a figyelmet a szakember.
Mint mondta, ez csak hosszú távú szedés esetén fordulhat elő, nem pedig tíznapos kezelés következményeként. Ha az ember érzi, hogy fáradékony, nem tud úgy figyelni, vagy fizikailag hamarabb kifárad, mint máskor, el tudja dönteni, hogy szüksége van-e egy kis energiapótlásra. Ezt meg lehet oldani vitaminokkal, nyomelemekkel és olyan készítményekkel, amelyekben van ginszenggyökér, mert ez a fizikai erőnléten is segít, megszünteti a gyengeség érzését. Mivel nagyon sokféle vitamin van forgalomban, a gyógyszerész szerint jó, ha vásárlás előtt kikérjük szakember véleményét, mivel egyik készítmény különbözik a másiktól.
„Annyi kombinációban találunk készítményeket, hogy a szakember ajánlásával sokkal könnyebben ki lehet választani azt, amire szüksége van az embernek, mintha levenne a polcról egy készítményt. Azért fontos ez, mert nem biztos, hogy pont azokra a vitaminokra van az illető személy szervezetének szüksége. Ezért szoktuk ajánlani, hogy ne az internet, televízió vagy a szomszédasszony véleménye alapján döntsék el, hogy mit használnak, hanem bízzanak a szakemberekben\" – összegzett a gyógyszerész.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!