Sírással kommunikál az újszülött

Sírással kommunikál az újszülött

A kisbaba fejlődése során számos kérdés vetődhet fel a szülőben a pici fizikai, intellektuális fejlődésével, mindennapjaival, etetésével, fürdetésével kapcsolatban. A Családinet.hu szakértők véleményét idézve ad tanácsokat a szülőknek az újszülöttel kapcsolatban. 

Kiss Judit

2015. július 12., 12:402015. július 12., 12:40


Súlycsökkenés, bőrtünetek

Többek közt fontos tudnivaló, hogy a szülő ne ijedjen meg, ha az első néhány napon csökken a baba súlya. Ez természetes folyamat, annak tulajdonítható, hogy a testük a születés után extra testfolyadékokat tartalmaz. Miután ezek kiürülnek, kb. 10%-os testsúlyvesztést tapasztalhatunk. Nagyjából két hét után viszont elkezdődik a gyarapodás.

Az újszülött bőrét fehér, zsíros magzatmáz borítja, amely 2-3 nap alatt felszívódik. Bőrszíne gyakran vörös, keze vagy lába elkékül, főleg amikor fekszik (mozgassuk meg kicsit) – ez a fejletlen vérkeringésének tudható be.

Gyakori bőrtünetek: kicsi vörös foltok, különösen a szemhéjon, homlokon és a tarkón, szamóca alakú, bőrből kiemelkedő anyajegy, az orrnyereg fölött kis fehér pöttyök (a verejtékmirigyek és a bőr zsírtartalmát biztosító faggyúmirigyek átmenetileg eldugulnak), csalánkiütésre emlékeztető piros, szederjes foltok kis fehér pontokkal – mindezen tünetek fokozatosan elmúlnak, kezelést nem igényelnek.

Testét pihés szőrzet, lanugo fedi, amely hamar kihullik. A születés utáni második-harmadik napon besárgulhat a pici, általában hamar elmúlik, de aluszékonyabb. Hasa puffadt, feje testéhez képest nagy, karja és lába vékony, szeme duzzadt (néhány nap alatt elmúlik), többnyire csukva tartja.

Szemük színe kezdetben legtöbbször kék. Fején kutacsok találhatók – lágy rész, ahol a koponyacsont még nem forrt össze. Figyeljük ennek „jelzéseit\", ha nagyon horpadt – folyadékhiányra utal, ha túlságosan felpúposodik (ez nagyon ritka), akkor ez betegség, pl. agyhártyagyulladás jele lehet.

Melle duzzadt, néha egy kevés úgynevezett boszorkánytej is jöhet belőle: a baba testébe jutott anyai hormonok okozzák, néhány nap alatt elmúlik.

Fogó és lépegető reflex

Az újszülött gyakran csuklik, amit a rekeszizom hirtelen, rendszertelen összehúzódásai okoznak, és azt jelzi, hogy a légzésben részt vevő izmok (bordaközi-, rekesz- és hasizom) egyre erősebbek, működésük egyre összehangoltabb. Széklete főleg magzatszurokból áll az első 2-3 napban.

A kizárólagosan szoptatott csecsemőnek nincs szüksége popsikenőcsre, mivel nagyon ritkán pirosodik ki a popsija. Ha mégis használni szeretnénk, ügyeljünk arra, hogy ha túl vastagon kenjük, akadályozza a bőrlégzést és a pelenka nedvszívó képességét is csökkenti. Megragadja, amit a tenyerébe teszünk, ujjunkat olyan erősen szoríthatja, hogy fel is tudjuk húzni egy kicsit. Ha megérintjük a talpán az ujjai mögötti részt, lábujjait befelé görbíti, mintha fogni akarna.

Erős zajra vagy hirtelen mozdulatra megriad (Moro-reflex – kinyújtott ujjakkal felemeli karját és lábát, mintha valamit át akarna ölelni). Ekkor a kisbaba leginkább reflexből reagál dolgokra (tudatosan csak a későbbi hónapokban válaszolgat majd, mikor már idegrendszere sokkal jobban kifejlődött).

Tehát a reflexek között említhetjük a következőket: keresési és szopási, mindkettő az evést és az önnyugtatást szolgálja, fogó reflex: ha egyik ujjunkat beletesszük a kisbaba tenyerébe, ujjacskáival megszorítja azt. Lépegetési reflexe, hogy ha vezetik, egyik lábát a másik elé rakja, mintha járna. Moro- vagy megrezzenési reflex, hogy hirtelen felemeli a karját, és sírva fakad, mikor valamilyen hangos zajt hall, vagy hirtelen mozgást észlel.

A nevetéssel kapcsolatban jó tudni, hogy bármennyire is aranyos, a 6-8 hétnél fiatalabb újszülötteknél ez általában azt jelzi, hogy tele vannak bélgázokkal. Hőmérsékletét még nem tudja izzadással szabályozni, orrlégző, így egyszerre szophat és lélegezhet. Mozdulatai nem koordináltak, egész testével mozog. Ökölbe szorítva tartja a kezét, sírás közben nyitja csak ki időnként.

Arckifejezés, kommunikáció

Már az első hónap során utánozza szülei arckifejezéseit (mosolygást, ajakcsücsörítést, ajkak kerekítését, nyelvöltést). Nem lát élesen, a látottakat nem tudja feldolgozni. Ha közel visszük hozzá arcunkat, erősen figyeli.

Az újszülöttek hatásos kommunikációs eszközei (a beszéd kialakulásáig) a testbeszéd és a sírás, amelynek számos oka lehet (6 hónapos korig). Ilyen a hőmérséklet, a pisis pelenka okozta hidegérzet, sebes a popsija (szoptatott babáknál ritka), éhség, a testi kapcsolat hiánya, levetkőztetés (az újszülött fázékony, anyagcseréje még lassú, szervezetének alkalmazkodóképessége gyenge, így a külső hőmérsékletre lassan reagál, nem tud alkalmazkodni hozzá), bizonytalan testhelyzet, erős hang, fájdalom (pl. hasfájás, főként a kora esti órákban).

Megérzi a feszültséget, ezért ha lehetőség van rá, az a szülő foglalkozzon vele, aki kipihentebb, nyugodtabb. Megnyugtató számára, ha tenyerünkkel körbevesszük a fejét, ez a méhen belüli állapotokra emlékezteti, továbbá, ha dúdolunk neki, simogatjuk, testünkhöz simulva ellazulhat, ringatjuk, megszoptatjuk, stb. A módszereket azonban ne egyszerre alkalmazzuk, mert az állandó nyaggatással, változtatással éppen az ellenkező hatást érjük el.

Már az újszülött is álmodik. Alvás közben majdnem olyan aktív, mint ébrenléti állapotban, az arcán jelentkező erőteljes fintorok, grimaszok azonban nem a nap eseményeinek újbóli lepergésével függnek össze, hanem az arcizmok mozgatásának gyakorlásával.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)