Az ősz legmeghatározóbb kerti munkálatai közé tartozik a szüret, betakarítás, begyűjtés. Pincébe, padlásra, kamrába, verembe kerülnek az idén termett gyümölcsök, zöldségek. A megfelelő begyűjtés és tárolás fontos, hiszen az egész évi munkánk veszhet kárba, ha nem elég hideg vagy nem elég tiszta a pince, verem vagy kamra.
2015. szeptember 26., 17:142015. szeptember 26., 17:14
Fontos a pince fertőtlenítése
Fontos, hogy fertőtlenítsük a pincét. Amennyiben pincében tároljuk a zöldségeket, gyümölcsöket a tél folyamán, akkor ennek kitakarítása, fertőtlenítése az egyik legfontosabb nyár végi, ősz eleji munkálat. Minden polcot, rudat, keretet és más mozgatható faelemet hordjunk fel napos helyre, és alaposan mossuk le, majd szárítsuk meg a napon – a napsütésnek is bizonyos mértékig fertőtlenítő hatása van. Fontos, hogy ne maradjon semmi az előző évi növénymaradványokból a polcokon, jó esetben még azoknak a lenyomata sem, hogy a penészes, rothadásos fertőzések a következő tél során ne vagy csak kis mértékben jelenjenek meg. Ha van rá lehetőségünk, cseréljük ki a régi polcokat újakra, és végül permetezzük le őket 1%-os réz-szulfát-oldattal.
A kiürített pincét meszeljük ki, nemcsak esztétikai okokból, hanem mert a falak és mennyezet lemeszelése is alapos fertőtlenítést jelent. Javítsuk ki a falak repedéseit, az ablakokon a dróthálót, hogy az ősszel tömegesen menedéket kereső egerek ne juthassanak be a pincébe. A termés lehordását megelőzően már elkezdhetjük a pincét éjszakánként szellőztetni, hogy megfelelően lehűljenek a falak.
Tartósítás, hagymás növények
Ha nem sikerült bőségesen termelni mindenből, akkor minél jobban kell gazdálkodnunk azzal, amink van. Pincébe, padlásra, verembe nem szabad olyan gyümölcsöt, zöldséget eltenni, amely sérült vagy betegség jeleit mutatja, mert a romlás átterjed majd az egészséges termésre is. A sérült termést viszont pazarlás lenne eldobni vagy takarmánynak használni, ebből a még egészséges részt érdemes szeletelve aszalni, szárítani, befőttet, kompótot készíteni.
Fontos ilyenkor a tavasszal virágzó hagymás növények telepítése is. Szeptember közepétől már telepíthetjük a nárciszokat, sáfrányokat (tavaszi kikerics), következő hónapban pedig a tulipánokat is. Az ősszel telepített hagymások következő év tavaszán a vártnál korábban és meglepően szépen fognak virágozni. Ha jácintot vagy tulipánt szeretnénk karácsonyra hajtatni, akkor szeptember közepéig el kell ültetni a hajtatásra szánt hagymákat.
Készülődés a fagyokra
Készüljünk a kora őszi fagyokra: a hónap második felétől már számíthatunk éjszakai fagyokra, főleg a kert huzatosabb részein. Ezért, hogy meglepetés ne érjen, kezdjük védeni azokat a fagyérzékeny növényeket, amelyeket még virágoztatni szeretnénk, ilyen például a krizantém. A kora őszi fagyok ellen elég egy vékony, fátyolszerű anyag vagy néhány újságpapírból készített „kalap” is.
Ilyenkor kell szaporítani a lágy szárú évelő dísz- és fűszernövényeket: vegetációs periódusuk végén lehet ezeket tőosztással könnyen szaporítani. Ha az elöregedett, túlságosan elnőtt töveket akarjuk megfiatalítani vagy megkisebbíteni, arra is szeptember-október a megfelelő időszak. Ugyanez vonatkozik a rebarbarára, léstyánra, tárkonyra, spárgára is. Ha szaporítani vagy szétosztani szeretnénk, akkor erre levélszáradás után kerítsünk sort.
A lehullott gyümölcsökről
Szedjük össze a lehullott gyümölcsöt. A kora ősszel lehullott almát, körtét naponta szedjük fel, ugyanis a földön maradva terjesztik az úgynevezett moníliás fertőzést, lehetőséget nyújtanak az almakukacoknak arra, hogy a talajba bebábozódjanak, ott átteleljenek, és a darazsakat is a kertbe vonzzák.
A lehullott gyümölcsöket komposztálhatjuk, vagy hasznosíthatjuk gyümölcspálinkának, takarmánynak. Ilyenkor esedékes az áttelelő zöldségek vetése. A hónap végén, következő hónap elején már vethetjük az áttelelésre szánt zöldségmagokat, ezekből tavasszal majd korábban bújnak ki és indulnak fejlődésnek a növények. Ilyen a spenót, saláta, petrezselyem. A fokhagymával, dughagymával, zöldborsóval még várjunk október közepéig.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.