Tápláló tízórait vagy zsebpénzt kapjon a gyerek? Esetleg mindkettőt? Sok szülőnek okoz dilemmát, hogy mit egyen a gyerek egész nap az iskolában.
2014. szeptember 20., 12:052014. szeptember 20., 12:05
2014. szeptember 20., 12:062014. szeptember 20., 12:06
Tanévkezdéskor nemcsak a tanfelszerelés beszerzése jelenthet gondot a szülőknek, hanem az is, hogy mit csomagoljanak a gyereknek tízóraira. Mivel egész délelőtt, sokszor délután is az iskolában van, fontos, hogy olyan ételhez jusson, amelyből megkapja a legfontosabb tápanyagokat – mondja Gyifa Johanna sepsiszentgyörgyi dietetikus.
A táplálkozási tanácsadó szerint fontos a helyes táplálkozási szokások kialakítása már gyerekkorban, így megelőzhető az elhízás. Bár sokan nem tudnak ébredés után azonnal reggelizni, mégis fontos, hogy a gyerek otthon is egyen valamit, még iskolába indulás előtt. Ezért érdemes akár korábban is felkelni, és beiktatni a napirendbe a rendszeres reggelizést, majd tízórait. Korgó gyomorral nehéz figyelni az iskolában, ezért fontos, hogy tápláló, egészséges és nem utolsósorban finom reggelit kapjon a gyerek.
Mikor kell vitamint szednie a gyereknek?
A nemzetközi gyermekorvos-társaságok a gyermekvitaminok szedését nem ajánlják, mert úgy vélik, hogy egy átlagos nyugati étrenden élő gyerek hozzájut az ajánlásokban szereplő tápanyagmennyiséghez.
Kivételt képeznek azonban azok az esetek, amikor a gyerek túlzottan válogatós, valamilyen krónikus betegségben szenved (például asztmás), és a tápanyagok felszívódását gátló gyógyszert szed, ha túl aktív, túl sokat sportol, ha vegetáriánus, esetleg tejfehérje- vagy tejcukorérzékeny.
Ide sorolhatók azok az esetek is, amikor túl sok szénsavas üdítőt fogyaszt (ezek ásványi anyagokat vonhatnak el a szervezettől). Súlyos tápanyaghiányra utal – és ilyenkor ajánlott orvoshoz fordulni–, ha az alábbi tünetek észlelhetőek: töredezett, száraz haj, hajhullás, sápadt, száraz, pikkelyes bőr, lassú sebgyógyulás, lassan múló véraláfutások, tompa tekintet, sötét karikák a szem alatt, repedezett ajkak, különösen a száj sarkában lassan múló sebek, krónikus ínygyulladás, gyakori fogínyvérzés.
További tünetek: szokatlan színű nyelv (sápadt vagy akár élénkvörös), könnyen töredező, vékony, foltos körmök, ha a körmök homorúak, és tápanyaghiányra (leginkább cinkhiányra) utalhat az is, ha a gyermek lassan fejlődik, lépten-nyomon fertőzéseket kap el.
A tízórai szintén legyen tápláló – mondja a szakember –, ugyanis ezzel tölti fel a gyerek az energiaforrásait addig, míg hazamegy az iskolából. De milyen legyen a tízórai, vagy bízzuk inkább a gyerekre? – teszi fel sok szülő a kérdést. Took Emese két kisiskolás fiú édesanyja, mint mondta, náluk az a rendszer alakult ki, hogy az öt hétköznapból három nap csomagolnak házi tízórait, két alkalommal pedig pénzt kapnak a gyerekek, hogy kiflit, perecet, zsömlét vásároljanak.
„A tízórai általában változatos: szendvics felvágottal, pástétomok, sajtkrémek, de házi süteményt, darázsfészket, kakaós csigát is pakolok a gyerekeknek. Van, amikor muffint visznek az iskolába, de ez nemcsak édes, hanem zöldséges is lehet. Máskor egy-két lejt kapnak kiflire, a módszer pedig már évek óta bevált, úgyhogy továbbra is alkalmazzuk” – mondta az édesanya.
A szülők többsége egyetért abban, hogy pénz helyett inkább házilag készített szendvicset kapjon a gyerek, mivel az iskolai büfék a péktermékek mellett különböző cukros üdítőket, édességeket kínálnak, ha pedig pénze van a gyereknek, akkor inkább ilyesmire költi. László Boglárka szintén két gyerek édesanyja, és ő is otthonról pakol élelmiszert a második osztályos gyerekének. Mint mondta, pénzt nem adnak, ugyanis a tanító néni sem engedi még őket a büfébe, így vajas-lekváros kiflit, gyümölcsöt és péksüteményeket csomagolnak minden reggel.
A dietetikus szerint nem mellékes a tízórai csomagolása is: könnyen kibontható doboz, színes, étvágygerjesztő szalvéta használata, valamint nem szabad elfeledkezni a vízről sem, mivel sok folyadékra van szüksége a fejlődő szervezetnek.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!