Milyen tízórait vigyen a gyerek az iskolába?

Milyen tízórait vigyen a gyerek az iskolába?

Tápláló tízórait vagy zsebpénzt kapjon a gyerek? Esetleg mindkettőt? Sok szülőnek okoz dilemmát, hogy mit egyen a gyerek egész nap az iskolában. 

Bús Ildikó

2014. szeptember 20., 12:052014. szeptember 20., 12:05

2014. szeptember 20., 12:062014. szeptember 20., 12:06

Tanévkezdéskor nemcsak a tanfelszerelés beszerzése jelenthet gondot a szülőknek, hanem az is, hogy mit csomagoljanak a gyereknek tízóraira. Mivel egész délelőtt, sokszor délután is az iskolában van, fontos, hogy olyan ételhez jusson, amelyből megkapja a legfontosabb tápanyagokat – mondja Gyifa Johanna sepsiszentgyörgyi dietetikus.

A táplálkozási tanácsadó szerint fontos a helyes táplálkozási szokások kialakítása már gyerekkorban, így megelőzhető az elhízás. Bár sokan nem tudnak ébredés után azonnal reggelizni, mégis fontos, hogy a gyerek otthon is egyen valamit, még iskolába indulás előtt. Ezért érdemes akár korábban is felkelni, és beiktatni a napirendbe a rendszeres reggelizést, majd tízórait. Korgó gyomorral nehéz figyelni az iskolában, ezért fontos, hogy tápláló, egészséges és nem utolsósorban finom reggelit kapjon a gyerek.

Mikor kell vitamint szednie a gyereknek? 
A nemzetközi gyermekorvos-tár­saságok a gyermekvitaminok sze­­dését nem ajánlják, mert úgy vélik, hogy egy átlagos nyugati étrenden élő gyerek hozzájut az ajánlásokban szereplő tápanyagmennyiséghez.
Kivételt képeznek azonban azok az esetek, amikor a gyerek túlzottan válogatós, valamilyen krónikus betegségben szenved (például asztmás), és a tápanyagok felszívódását gátló gyógyszert szed, ha túl aktív, túl sokat sportol, ha vegetáriánus, esetleg tejfehérje- vagy tejcukorérzékeny.
Ide sorolhatók azok az esetek is, amikor túl sok szénsavas üdítőt fogyaszt (ezek ásványi anyagokat vonhatnak el a szervezettől). Súlyos tápanyaghiányra utal – és ilyenkor ajánlott orvoshoz fordulni–, ha az alábbi tünetek észlelhetőek: töredezett, száraz haj, hajhullás, sápadt, száraz, pikkelyes bőr, lassú sebgyógyulás, lassan múló véraláfutások, tompa tekintet, sötét karikák a szem alatt, repedezett ajkak, különösen a száj sarkában lassan múló sebek, krónikus ínygyulladás, gyakori fogínyvérzés.
További tünetek: szokatlan színű nyelv (sápadt vagy akár élénkvörös), könnyen töredező, vékony, foltos körmök, ha a körmök homorúak, és tápanyaghiányra (leginkább cinkhiányra) utalhat az is, ha a gyermek lassan fejlődik, lépten-nyomon fertőzéseket kap el.

A tízórai szintén legyen tápláló – mondja a szakember –, ugyanis ezzel tölti fel a gyerek az energiaforrásait addig, míg hazamegy az iskolából. De milyen legyen a tízórai, vagy bízzuk inkább a gyerekre? – teszi fel sok szülő a kérdést. Took Emese két kisiskolás fiú édesanyja, mint mondta, náluk az a rendszer alakult ki, hogy az öt hétköznapból három nap csomagolnak házi tízórait, két alkalommal pedig pénzt kapnak a gyerekek, hogy kiflit, perecet, zsömlét vásároljanak.

„A tízórai általában változatos: szendvics felvágottal, pástétomok, sajtkrémek, de házi süteményt, darázsfészket, kakaós csigát is pakolok a gyerekeknek. Van, amikor muffint visznek az iskolába, de ez nemcsak édes, hanem zöldséges is lehet. Máskor egy-két lejt kapnak kiflire, a módszer pedig már évek óta bevált, úgyhogy továbbra is alkalmazzuk” – mondta az édesanya.

A szülők többsége egyetért abban, hogy pénz helyett inkább házilag készített szendvicset kapjon a gyerek, mivel az iskolai büfék a péktermékek mellett különböző cukros üdítőket, édességeket kínálnak, ha pedig pénze van a gyereknek, akkor inkább ilyesmire költi. László Boglárka szintén két gyerek édesanyja, és ő is otthonról pakol élelmiszert a második osztályos gyerekének. Mint mondta, pénzt nem adnak, ugyanis a tanító néni sem engedi még őket a büfébe, így vajas-lekváros kiflit, gyümölcsöt és péksüteményeket csomagolnak minden reggel.

A dietetikus szerint nem mellékes a tízórai csomagolása is: könnyen kibontható doboz, színes, étvágygerjesztő szalvéta használata, valamint nem szabad elfeledkezni a vízről sem, mivel sok folyadékra van szüksége a fejlődő szervezetnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)