Fotó: A szerző felvétele
2007. június 27., 00:002007. június 27., 00:00
Miután a megkaparintott pókot következetesen visszadobja a vízbe, anyukája a medence közepén húzódó alacsony párkány egy távolabbi részére helyezi. A kisfiú kitartóan gyalogol, hogy a játékot újból és újból megkaparinthassa. Kis idő múlva a gyógytornász is hozzájuk csatlakozik, és fokozatosan elkezdődik a munka. Dániel úszógumiba kerül, ahol lábaival hajtania kell a vizet: mozognak a végtagjai, és a kicsi közben észre sem veszi, hogy milyen kemény munkát végez az egészségéért.
„A szülőkkel nagyon jól együttműködünk” – mondja Papp Enikő gyógytornász, a marosvásárhelyi Alpha Transilvania Alapítvány által működtetett Impuls – Korai Fejlesztőközpont szakembere. A felnőttek megosztják a gyógytornászokkal az észrevételeiket: otthon észlelik leghamarabb, ha egy gyakorlat nem megy, és változtatni kell rajta. A vízterápiát csoportos foglalkozás követi, gyógypedagógus és gyógytornász jelenlétében. A gyerekekhez és édesanyjukhoz anyanyelvükön szól valamennyi szakember, ezzel is erősítve a barátságos légkört, amely az alapítványt jellemzi.
A sérült és halmozottan sérült fiatalok és felnőttek rehabilitációjával foglalkozó alapítvány székhelye az év elejétől olyan terápiának ad otthont, amely – ha Romániában nem is egyedülálló, de – egyike azon kevés lehetőségeknek, amikor a fogyatékkal élőknek (az újszülöttektől a tinédzserkorúakig) vízterápiás módszerrel segítenek nehézségeik enyhítésében, illetve a sérüléseikből adódó további problémák megelőzésében.
Papp Enikő gyógytornász leszögezi: vízterápiára csakis szakorvos ajánlásával jelentkezhetnek. Az orvos megállapítja a diagnózist, majd ennek alapján a gyógytornász állítja össze a vízmedencés terápiát. Van ugyanis olyan gyerek, akinek az állapota miatt az orvos nem hagyja jóvá a különleges gyógymódot. A mozgáskorlátozottakkal Papp Enikő és Nagy Ágnes gyógytornász foglalkozik. A szellemi és testi fogyatékkal élők olyan gyakorlatokat végeznek a szakember segítségével, amelyek a vízben sokkal könnyebben elsajátíthatók, mint szárazon. Szárazon legfeljebb félórát bírnak a gyerekek tornászni – magyarázza a gyógytornász, de a víz alatt egy jó órán keresztül is képesek mozogni. A víz hőmérséklete 31-32 fokos, a diagnózis függvényében szabályozható. A kicsik egészsége érdekében a gyógytornászoknak és az anyukáknak is kötelező rendszeres orvosi ellenőrzésre járni, illetve jelezni, ha közben megbetegedtek. A gyerekek hetente egy alkalommal járnak az alapítványhoz, a vízmedencés terápia az otthoni gyakorlatokat egészíti ki. Minden gyerekkel egyénreszabott mozdulatokat végeztetnek: ezek elsősorban az egyensúly és a koordináció erősítését szolgálják a járásban. Miután a kicsik édesanyjuk társaságában ismerkednek a vízzel, a gyógytornász veszi át az irányítást, játékosan, hogy ne keltsen félelmet se a vízzel, se a tornával szemben.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.