2010. február 12., 11:022010. február 12., 11:02
Hozzávalók: 5 db alma, 20 dkg kristálycukor, fahéj, 10 dkg sütőmargarin, 15 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, reszelt citromhéj, 2 db tojás, 1 dl tej.
Elkészítés: Egy tortaforma aljába sütőpapírt teszünk. Az almákat meghámozzuk és rászeleteljük a papírra. Majd megszórjuk 5 dkg cukorral és a fahéjjal. A margarint felolvasztjuk, hozzákeverjük a többi hozzávalót. Jól kikeverjük, majd az alma tetejére öntjük. Előmelegített sütőben közepes lángon sütjük. Ha kihűlt, tálcára borítjuk, hogy az alma kerüljön felülre. A papírt óvatosan lehúzzuk róla, és ízlés szerint pici fahéjat szórunk rá.
Hozzávalók: A tésztához: 5 dkg cukor, 15 dkg sütőmargarin, 20 dkg liszt, 1 db tojás, 1 csomag vaníliás cukor, csipet só. A krémhez: 1,5 dl főzőtejszín, 3 db tojás, 2 csomag vaníliás cukor, 10 dkg porcukor, reszelt narancshéj. Ezenkívül: 4-5 db alma.
Elkészítés: A tésztához való anyagokat gyorsan összegyúrjuk, és 30 percre a hűtőbe tesszük pihenni. Ezalatt az idő alatt az almákat apró kockákra vágjuk, de nem kell meghámozni. A tésztával kibélelünk egy piteformát úgy, hogy a széleit is befedje. Majd 200 fokos sütőben elősütjük annyira, hogy szép színt kapjon. Ekkor kiveszszük, és az almát a meleg tészta tetejére szórjuk. A szószhoz való anyagokat jól kikeverjük és óvatosan az almákra öntjük. Előmelegített sütőben közepes lángon 30 perc alatt készre sütjük.
Hozzávalók: 50 dkg túró, 3 db alma, 5 dkg sütőmargarin, reszelt citromhéj, 1 evőkanál méz, 2,5 evőkanál kristálycukor, 2 csomag vaníliás cukor, 2,5 dl víz, 10 g zselatin, 1 csomag vaníliás pudingpor, 2,5 dl növényi tejszín.
Elkészítés: Az almát felszeleteljük. A mézet a margarinnal megolvasztjuk, beletesszük a felszeletelt almát. Pár percig pároljuk, majd kiveszszük az almaszeleteket, hagyjuk kihűlni. A vaníliapudingot 2,5 dl vízben simára keverjük és felfőzzük, majd szintén hűlni hagyjuk. A túrót a cukorral és a reszelt citromhéjjal jól kikeverjük. 1 dl vizet felforralunk, majd levéve a tűzről belekeverjük a zselatint. Hagyjuk kihűlni. A túrós masszához keverjük a kihűlt pudingot, majd hozzákeverjük a zselatint is. A tejszínt kemény habbá verjük, és ezzel is jól összekeverjük a krémet. Egy tortaformába tesszük az almát, majd a tetejére simítjuk a krémet. Egy éjszakára hűtőbe tesszük, hogy megdermedjen és jól összeérjenek az ízek.
Hozzávalók: 5 dkg sütőmargarin, 20 dkg cukor, kb. 60 dkg szeletelt alma (nem reszelt), 3 tojás, fahéj, 18 dkg cukor, 1,5 dl olaj, 18 dkg liszt, 1,5 teáskanál sütőpor, 1 csomag vaníliás pudingpor. A tetejére: baracklekvár.
Elkészítés: A cukrot karamellé olvasztjuk, hozzáadjuk a vajat. A szeletelt almát ráhalmozzuk, megszórjuk ízlés szerint fahéjjal. A tojást a cukorral habosra keverjük, a többi hozzávalót is beleöntjük. Rákenjük az almára a masszát. Előmelegített sütőben 175 fokon kb. 45 percig sütjük. Pár percig hűtjük, aztán óvatosan kiborítjuk. Megkenjük baracklekvárral.
Hozzávalók: kb. 12 szelethez: 3 nagyobb alma, 2 evőkanál citromlé, 15 dkg vaj + a formához, 2 kávéskanál zsemlemorzsa, 15 dkg cukor, 2 evőkanál sütőpor, 2 tojás, 2 evőkanál reszelt citromhéj, 15 dkg rétesliszt. A tálaláshoz: porcukor.
Elkészítés: Az almát meghámozzuk, négy cikkbe vágjuk, a magházától megszabadítjuk, vékonyabb cikkekre aprítjuk, majd összekeverjük a citromlével, nehogy megbarnuljon. A tortaformát kikenjük vajjal, és meghintjük a zsemlemorzsával. A sütőt előmelegítjük. A vajat a cukorral és a sütőporral habosra keverjük, majd egyenként beledolgozzuk a tojásokat. A citromhéjat, majd a lisztet állandóan keverve apránként beleszórjuk és simára verjük, majd a tortaformába töltjük, és a tetejét elsimítjuk. Az almacikkeket alaposan lecsepegtetjük és körkörösen kissé a tésztába nyomkodjuk, de nem egészen az aljáig. A tortát a sütőben 40–50 percig sütjük (akkor jó, ha a teteje szép piros, és a tésztába szúrt tűre vagy fogvájóra már nem tapad ragacsos massza). A tortát melegen porcukorral meghintjük, és a szélét késsel meglazítva a tortakarimát levesszük róla. Langyosan vagy hidegen kínáljuk.
Hozzávalók: 16 szelethez: A tésztához: 20 dkg liszt, 8 dkg vaj, 1 tojás, 4 dkg cukor. A tetejére: 5 alma, fél citrom leve, 8 evőkanál triple sec likőr, 2 evőkanál porcukor, 4 evőkanál világos lekvár, 1 készen kapható, vékony piskótalap (26 cm átmérőjű), 1 tasak (10 g) zselatin, 5 dl tejszín, 2 tasak vaníliás cukor, 1 evőkanál vágott dió.
Elkészítés: A lisztet összegyúrjuk a vajjal, a tojással, a cukorral és 2 evőkanál vízzel. Cipóvá formázzuk, fóliába csomagoljuk, és 30 percre hidegre tesszük. A sütőt előmelegítjük. Megmosunk 4 almát, kettévágjuk, magházát kiemeljük, az alma húsát villával több helyen megszurkáljuk. Kibélelünk sütőpapírral egy tepsit, rárakjuk az almákat, megkenjük citromlével, rácsepegtetünk 2 evőkanál likőrt és rászórjuk a porcukrot. A sütőben 8-10 percig sütjük, hagyjuk kihűlni. Sütőpapírral kibéleljük egy 26 cm átmérőjű kapcsos tortaforma alját, belenyomkodjuk a tésztát, villával megszurkáljuk, és a sütőben 20–25 percig sütjük. Forrón azonnal megkenjük 2 evőkanál lekvárral, és ráborítjuk a kész piskótalapot. Megkenjük a maradék lekvárral, rárakjuk a sült almákat, miközben a forma oldalát végig rajta hagyjuk. A zselatint a csomagoláson olvasható utasítás szerint beáztatjuk. A tejszínt habbá verjük, közben beleszitáljuk a vaníliás cukrot. A zselatinra öntjük a maradék likőrt, felforraljuk, és összedolgozzuk a tejszínhabbal. A díszítéshez 4 evőkanálnyit csillagcsőrös habzsákba szedünk, félretesszük. A maradékot rákenjük az almákra, tetejét habrózsákkal díszítjük, és a tortát 3 órára hidegre tesszük. Tálalás előtt a maradék almát gerezdekre vágjuk, magházát kiemeljük, húsát vékony szeletekre vágjuk. A torta tetejét az almaszeletekkel, vágott dióval díszítjük.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.