2007. április 25., 00:002007. április 25., 00:00
Optimális esetben szervezetünknek enyhén lúgosnak kell lennie ahhoz, hogy a különféle betegségekkel szembeni védekezés és az anyagcsere hatékonyan működjön. Amennyiben valaki túlságosan sok húst és keményítőt fogyaszt, szervezete elsavasodik. A túlsavasodás sejtszintű károsodáshoz vezet. A túl savas közeg szétmarja a sejteket, szöveteket, apránként belerágja magát a vénába és artériába. Emiatt létfontosságú szerveink nem képesek megfelelően működni, és a test védelme meggyengül. A savasodás következtében a szervezet magából vonja ki a szükséges ásványi anyagokat (a magnéziumot, kalciumot, nátriumot stb.), és ez a folyamat hosszú távon betegségek kialakulásához vezethet.
Sajnos napjainkban a legtöbb ember képtelen megoldani, hogy a hétköznapok rohanó tempójába rendszeres és tartalmas étkezéseket iktasson, pedig ez az egészséges táplálkozás legfontosabb alappillére. Az ülőmunka, a sportmentes élet, a gyorséttermekben és büfékben bekapott ételek tápérték szempontjából többnyire értéktelen falatok, amelyek nagymértékben elősegítik a szervezet elsavasodását. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy odafigyeljünk az egészségünkre, és megpróbáljunk változtatni az életmódunkon. Az elsavasodás lehetséges tünetei: állandó fáradtság, alacsony energiaszint, gyenge immunrendszer, cukorbetegség, gyakori fejfájás, asztma, gyomor-, bél- és emésztési panaszok, szív-és érrendszeri problémák, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, bőrtünetek, kiütések, narancsbőr, gombás fertőzések, gyors öregedés, depresszió, allergiák, túlsúly.
Testünk üzenetei
Ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy szervezetünk mennyire savas és lúgos, vásároljunk a gyógyszertárból lakmuszpapírt, és vizsgáljuk meg a nyálunkat. Ideális esetben a tesztcsíkon kék színt fogunk látni, ez azt jelenti, szervezetünk sav-lúg egyensúlya megfelelő. Amennyiben zöld szín jelenik meg a pH-indikátoron (ami arról tanúskodik, hogy a szervezetünk elsavasodott), minél hamarabb életmód-változtatásra van szükség. A sárga szín súlyos betegségekre utal, ez esetben célszerű teljes körű kivizsgálásnak alávetnünk magunkat, hogy egyensúlyba hozzuk szervezetünket. A teszt nemcsak nyállal, hanem vizelettel is elvégezhető, ilyen esetben azonban az eredményt nagyban befolyásolják az aznap elfogyasztott élelmiszerek.
Az egyensúly megtalálása
Ahhoz, hogy egészségesek legyünk, meg kell találnunk a savas és lúgos pH-értékek megfelelő egyensúlyát. Táplálkozáskutató szakemberek állítása szerint ez az arány a következő: 80 százalékban lúgos (zöldségek, gyümölcsök), 20 százalékban savas (keményítő, fehérje). Ez az összeállítás az első pillantásra a legtöbb embernek nehézséget okoz, pedig csak egy kis változtatásra van szükség, ahhoz, hogy megfelelően táplálkozzunk.
Néhány jó tanács:
1. Törekedjünk arra, hogy fehérjét kizárólag zöldséggel fogyasszunk.
2. Keményítőkhöz szintén zöldségeket válasszunk.
3. Gyümölcsöket önálló, kis étkezések részeként együnk.
4. A zöldségek és gyümölcsök 50 százaléka lehetőleg friss és nyers legyen, hiszen így tudunk a legtöbb vitamint és ásványi anyagot kiválasztani belőlük
5. A fehérjéket célszerű párolni, főzni vagy grillezni. Kerüljük a bő olajban sütést.
Kerülendő savasító élelmiszerek
Sok olyan savasító élelmiszer létezik, amelyet büntetlenül fogyaszthatunk, ám léteznek olyanok, amelyeket jobb, ha elkerülünk, illetve megpróbálunk mással helyettesíteni. A fehér cukor erősen savasít, oxigénszegény környezetet teremt maga körül, gyengíti az immunrendszert. A kóla rendkívül magas savas kémhatással rendelkezik. Egyetlen pohár kóla savas kémhatását körülbelül tíz pohár ionizált lúgos víz ellensúlyozni tudja. (A víz ionizációja során savas és lúgos víz jön létre. Utóbbi megköti a szervezetben lévő szabad gyököket, és lelassítja azok kémiai reakcióképességét. Így a méreganyagok elveszítik kártékony hatásukat.)
Savasító élelmiszerek:
– Húsfélék: csirke, bárány, disznó, marha, borjú, halak
– Édességek: torták, sütemények, csokoládé, cukor, méz, lekvár, szirupok
– Zöldségek: spárga, gomba, savanyú káposzta, rebarbara, torma, karalábé, bab, borsó, lencse
– Gyümölcsök, csonthéjasok: mogyoró, dió, mandula, pisztácia
– Gabonafélék: liszt, rozs, árpa, rozs, kukorica, liszt, kukoricapehely
– Tejtermékek és tojás: tejszín, vaj, margarin, túró, tejföl, sajt, gyümölcsös joghurt, tojás
– Italok: kóla, sör.
Lúgosító élelmiszerek:
– Tejtermék: savó
– Hüvelyesek: zöldbab
– Zöldségek: fejes saláta, sóska, spenót, brokkoli, karfiol, cukkini, padlizsán, paprika, paradicsom, sárgarépa, burgonya, cékla, retek, hagyma, zeller, kelbimbó, káposzta, kömény, uborka, petrezselyem, cékla, szójabab, tök, sütőtök
– Gabonafélék: köles
– Italok: ásványvíz, kakaó, kávé, tea, bor n
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.