2010. július 16., 11:112010. július 16., 11:11
Étkezések mellé jólesik legurítani egy pohár italt. Másról sem szóltak az elmúlt évek táplálkozási híradásai, mint hogy milyen kedvező hatásúak a vörösborok a szív- és érrendszerre. Azonban nem mindenki kedveli a bort. Sokan inkább a szénsav adta bizsergető érzésre – amit egy jó fröccs még akár meg is adhatna –, valamint a kesernyésebb vagy épp édesebb ízekre szavaznak a fanyar, savanykás ízű borok helyett. A kóla és a sör élettani hatásai azonban messze eltérnek egymástól, és a versenyt a sör nyeri.
Alkalomszerűen, kis mennyiségben fogyasztva az alkohol önmagában enyhe értágító hatással rendelkezik, ez pedig értelemszerűen az izmokat és a csontokat ellátó erekre is érvényes. Nagy mennyiségben, gyakran fogyasztva azonban a hatás megfordul, és az érfalakra gyakorolt merevítő hatás lép életbe. Alkoholistának nevezhető pácienseknél pedig kifejezetten leépül az izomzat és a csontállomány. Az alkoholon túl más összetevők is szerepet játszanak a sör csontvédő hatásában. Egy összehasonlító vizsgálatból például kiderült, hogy a tömény italok egyáltalán nem csontvédőek, szemben a sörrel. A kedvező hatásért minden valószínűség szerint a habzó ital szilíciumtartalma a felelős, amely lassítja a csontritkulás folyamatát.
Mivel a sörben a szilícium úgynevezett ortoszilikátsav formájában van jelen, ezt könnyen fel tudja venni az emberi szervezet, így igen jó arányban hasznosul. Szilíciumra vonatkozó úgynevezett RDA-értéket, ami a javasolt napi bevitel, illetve az UL-értéket, ami az a maximum napi beviteli érték, ami még nem okoz egészségkárosodást, nem sikerült meghatározni. Éppen ezért táplálékkiegészítőkben történő szedését sem javasolják a dietetikusok, megfelelőnek tűnik a táplálkozásból bevitt mennyiség. Mivel más forrásból is jut be a szervezetünkbe, ezért a csontritkulás-megelőző céllal történő gyakori sörfogyasztás nem ajánlott. Napi 20–30 milligrammra becsülik az optimális bevitelt, egy száz sörre kiterjedő felmérés szerint pedig az ital szilíciumtartalma literenként 6,4–56,5 mg lehet, azaz kétnaponta egy pohár bőven elég belőle csontjainknak.
Túlzásba vinni nemcsak a sör, de a kóla fogyasztását sem célszerű. Már akár napi egy-két pohár kóla is kedvezőtlen hatást fejthet ki a csontokra. Ennek kézenfekvő magyarázata, hogy ha az üdítőitalt isszuk, nem viszünk be a szervezetünkbe más, kalciumban és D-vitaminban gazdag folyadékot, például tejet vagy gyümölcsleveket. E két anyag rendszeres bevitele különösen fontos a csontok és az izmok egészsége szempontjából. Ezenfelül a kólában foszforsav is található, ami – képletesen fogalmazva – egyszerűen lebontja a csontot. Szervezetünkben a foszfor- és a kalcium-anyagcsere finoman összehangolva működik. Amennyiben túlsúlyba kerül vérünkben az előbbi, és nem áll elegendő kalcium rendelkezésre, akkor szervezetünk a csontokban lévő kalciumot használja el. A potenciális csontkárosító hatás szempontjából nincs különbség a cukormentes (light) és a hagyományos kólák között, foszfor ugyanis mindkettőben található, mint ahogy koffein is. Utóbbiról szintén úgy tartják, hogy kedvezőtlen hatással lehet a kalcium-anyagcserére.
Akut hatásként még ki kell emelni a sör bódító hatását. Már akár három-négy korsó elfogyasztása után is jelentkezhet az egyensúly-érzékelés zavara, aminek köszönhetően megnő az esések és így a mozgatószervrendszer sérülésének veszélye. Ittas vezetés esetén pedig a jármű nagy sebessége miatt egészen komoly töréseket is szenvedhetünk, bár sokszor ez csak másodlagos szempont. Ha a kólánkba alkoholt, például whiskyt vagy vörösbort töltünk, hasonló eredményre juthatunk. Említést érdemel még az egyre népszerűbb parti-ital, a dízel is, ami sör és kóla meghatározott arányú keveréke. Esetleges kellemes élvezeti élménye dacára semmiképpen nem foghatjuk fel úgy, mintha a kóla rossz hatását sörrel „kompenzálnánk”, ebben az esetben minden bizonnyal a két ital kedvezőtlen hatásai jutnak érvényre. Főleg korlátlan fogyasztás esetén.
[origo]
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.