Ha lelkesek és elkötelezettek vagyunk a munkánk iránt, annak általában sok pozitív következménye van, és a munkáltatók is értékelik a hozzáállásunkat. Azonban ez könnyen visszájára fordulhat – figyelmeztetnek norvég kutatók.
2014. augusztus 08., 12:182014. augusztus 08., 12:18
„A szenvedély és a lelkes hozzáállás nagyon fontos a cégek számára, mert általában jó teljesítménnyel jár együtt, de természetesen ennek a szenvedélynek is lehetnek árnyoldalai. Fontos meghatározni, melyek az egyén motivációi” – mondta Ide Katrine Birkeland, a nemrég megjelent kutatás vezető szerzője. Birkeland szerint megkülönböztethetünk pozitív, harmonikus szenvedélyt és negatív, megszállott szenvedélyt.
Harmonikus és megszállott szenvedély
Az elsőnél a munka iránti lelkesedés a teljesítménnyel, a kreativitással, az elkötelezettséggel jár együtt, és a karrier fontos az egyén életében, ám nem a legfontosabb tényező. A második esetében a motiváció a szociális státusz megszerzése: az egyén a munkája, beosztása alapján ítéli meg saját magát, és nem a valós értékei szerint.
A megszállott szenvedélyhez gyakran kapcsolódik a stressz, a kiégés és a család-karrier közötti, gyakran feloldhatatlannak tűnő konfliktusok. A negatív, megszállott szenvedély nemcsak az alany életét emészti fel, de azokra is komoly hatással van, akik körülötte élnek (például a családtagok is stresszesebbek, feszültebbek).
A munkahelyi légkörnek sem tesz jót egy-egy ilyen kolléga, mert általában „rosszindulatúak, tiszteletlenek és leereszkedőek” a munkatársaikkal.
Megfelelő munkahelyi légkör
Birkeland 1200 szakszervezeti tagot követett egy éven keresztül. Háromszor interjúkat is készített velük, melyek során kérdéseket tett fel a lelkesedésükkel, a viselkedésükkel és az általános jóllétükkel kapcsolatban. A kutatásban résztvevők 18 százalékára volt jellemző, hogy megszállott szenvedéllyel viseltetnek a munkájuk iránt.
A kutatók szerint elsősorban a munkatársak kiválasztásánál kell figyelni arra, hogy valaki lelkesedése inkább pozitív vagy negatív. A megfelelő munkahelyi légkör, a támogató kollégák pedig sokat segíthetnek abban, hogy a kiégés és stressz később jelentkezzenek – azonban eddig még nem találták meg a megfelelő módszert arra, hogy ezeket teljesen elkerülhessük.
A Stockholm-szindróma
A munkahelyi terror csapdát rejt: az áldozat gyakran maga sem tudja, miért érzi magát annyira rosszul a bőrében. Nem az úgynevezett „mobbingról” van szó jelen esetben, ami a lelki terror egyre inkább elharapózó fajtája a munka világában. A mobbing esetében a kollégák fognak össze egy-egy kipécézett ember ellen és alkalmaznak rajta olyan terrort, amitől az áldozat kikészül pszichésen. Nem tudatos folyamatok ezek. Hat a frusztráció, a csoportdinamika: ezerféle oka lehet.
A Stockholm-szindrómát ritkán emlegetik munkahellyel kapcsolatban, pedig ugyanúgy néz ki a jelenség, mint az otthoni bántalmazás vagy egy konkrét túszejtés esetében. Az elnevezés onnan ered, hogy 1973-ban Stockholmban két fegyveres négy dolgozót ejtett túszul bankrablás közben, hat napon át tartották őket fogva, ám amikor kiszabadultak, a rendőrök meglepődve vették észre, hogy nemhogy nem örülnek, hanem egyenesen védik fogvatartóikat, sajnálják és siratják őket, az egyikük pedig még bele is szeretett az egyik rablóba.
A jelenséget vizsgálva jöttek rá a pszichológusok, hogy ilyen helyzetekben a túszok és a fogvatartók között kapcsolat alakul ki, kötődést kezdenek érezni leginkább azért, mert az életük azon múlik, hogyan viszonyulnak egymáshoz. Tehát a túsz rájön, hogy ha ellenáll, könnyebben meghalhat, mint ha együttműködik. Az együttműködés azonban ellenkezne saját értékrendjével, ezért a pszichéje úgy védekezik, hogy szimpatikusnak kezdi látni a fogvatartót, hogy könnyebben megőrizze az életét.
A munkahelyen természetesen senki sem tör az életünkre fegyverekkel, ám a munkahely adja a mindennapi kenyeret, a fizetést. Ezért ha elhitetik velünk, hogy nincs más esélyünk, mint ott dolgozni, akkor bizony egyenesen az életünket tehetjük függővé a munkahely megtartásától.
Tény, hogy a munkakeresés nem könnyű, és valóban nem tudunk ugrálni állásról állásra, válság van, telített a munkaerőpiac. Senkit sem buzdítanék arra, hogy hipp-hopp álljon fel a semmire, és hagyjon ott mindent maga mögött. Ám ha már észrevesszük a gyomorgörcsöt a munkahelyen, ha azt látjuk, hogy túlságosan megfosztanak minden szabadságunktól, akkor azért elkezdhetünk nézelődni.
Napi 8-9 órát eltöltünk egy helyen, ami hatással van testi-lelki egészségünkre, megéri belefektetni az energiát és megtalálni azt a munkahelyet, ahol jó körülmények között tudunk dolgozni, miközben jól is érezzük magunkat.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!