2012. január 20., 09:182012. január 20., 09:18
Nemcsak vendégek számára lehet fontos, hogy mit gondolnak abban a pillanatban, amikor átlépik egy lakás küszöbét – a házigazdának sem mindegy, milyen környezetbe érkezik haza nap mint nap. Az elhanyagolt bejárat, a sötét és rendetlen előszoba például meglehetősen lehangoló lehet. Törekedjünk arra, hogy az otthon már akkor is keltsen kellemes benyomást, amikor az ajtaja még ki sem nyílt. Tegyük rendbe az előteret, és rendszeresen ellenőrizzük a lábtörlőt. Sokat javíthat az összképen, ha az ajtó mellett növényeket helyezünk el, de a szélcsengő is hangulatos elem lehet. Stílusunkhoz igazítva mázas kerámiából, fából vagy acéllemezből házszámot vagy ajtószámot készíthetünk.
Teljesen megváltoztathatja a lakásbelső hangulatát, ha a leggyakrabban használt helyiségben egészen más koncepció szerint rendezzük el a bútorokat. Az áttologatással többnyire új helyre kerülnek a képek, a dísztárgyak és más kiegészítők is. Ha a helyiség mérete engedi, a legnagyobb bútort, a kanapét fordítsuk be a térbe (ha szép kivitelű a háta), jól mutat, ha mögé valamilyen asztalt teszünk. A megújulás erejével hat az is, ha egy díszes tükröt helyezünk szokatlan helyre. Az is újszerűnek hat, ha például a hagyományos dohányzóasztalt kitesszük a szőnyeg közepéről, és kisebb lerakóasztalokkal helyettesítjük. Asztalként használhatunk ülőkét, farönköt, dobozt. Az itt-ott elhelyezett kisebb hangulatlámpák teszik otthonossá a nappalit igazán. Legyen gondunk a szimmetriára is: szélesebb komódra két lámpát is tehetünk.
Az összhatáson nagyon sokat javíthatnak a képek. Keretezzünk be például fotókat, ha nincs kéznél megfelelő, külön e célból készíthetünk új felvételeket is, a lényeg, hogy annak, aki a lakásban lakik, legyen köze a fotó témájához. Válasszunk különböző méretű és formájú kereteket, ezek csoportosan jobban mutatnak a falon. Kiállítótermek, múzeumok boltjában találunk művészeti témájú reprodukciókat, de igényesebb papíráruüzletekben is rábukkanhatunk metszetreprókra, régi képeslapokra, divatfotókra. Szétvághatunk régi naptárt is. A képnek teret adhatunk, ha passsepartout-t vágunk köré, amit egy illeszkedő vagy a fotót kiemelő színű kartonból készíthetünk. Ma már internetes oldalakon is találhatunk szinte minden témában kitűnő fotókat. Ha szerencsénk van, kis méretben ingyenesen letölthetők. Ha szeretünk barkácsolni, a keretet is el tudjuk készíteni lécből, színesre festve, mintákkal tarkítva vagy foltosan. A sarkoknál 45 fokban kell bevágni, úgy szép.
A meglévő falfelületre ragaszthatunk vízszintesen futó tapétabordűrt. Kisterű lakásban 1 m-es magasságban, nagyobb belmagasság esetén 2,5–3 m-en célszerű fölragasztani a mintát. A vízszintes tagolás megoldható polisztirolléccel is. Fessük a falszínnek egy sötétebb árnyalatára vagy a térben használt színek egyikére. Kettőt is elhelyezhetünk egymás fölött, a közüket pedig sablonnal magunk festhetjük vagy mintázhatjuk.
Az üde, friss árnyalatok feldobják a belső terek hangulatát. Érdemes egy vezérszínt választani, és ehhez igazítani mindent. A színekkel, árnyalatokkal bánjunk mértékkel, de ha jól eltaláljuk az arányokat, a várt hatás nem marad el. Nem kell egy egész szobát citromsárgára festenünk például, éppen elég egy falszakaszt, egy ajtókeretet, vagy akár a padló egy részét. Egy unalmas szeglet, egy kéménypillér, egy kép körüli falfelület is kiemelhető színekkel. Szerezzünk be a vezérszínnel megegyező árnyalatú kiegészítőket: vázát, asztalterítőt, csészéket, az is sokat javít az összhatáson.
Az egyik leggyorsabb és leglátványosabb hatást díszpárnákkal érhetjük el. Áthúzhatod a már meglévő régiket, még jobb, ha ezek mellé egy-két újat is beszerzünk. Varrjunk csavart zsinórt vagy bojtokat a párnahuzatok élére, sarkaira. Ugyanezeket a függöny elkötésénél is használhatjuk, de az aljára és felső szélére is varrhatunk egy sor felfűzött bojtot. Kombinálhatjuk a hengeres párnát a téglalap alakúval vagy körpárnával, az apró mintákat a nagyobb léptékűekkel, lehetünk ebben bátrak. Méretesebb, jól megtömött, formára szabott párnákat a földre is dobhatunk, ha baráti társaságot várunk. Az étkezőszékeket „felöltöztethetjük”, színes, lábakat takaró „szoknyát” varrhatunk rájuk, esetleg nagy masni is köthető a háttámla mögé. Az új formák, színek, minták megteszik hatásukat, méghozzá úgy, hogy az átrendezés nem kerül sokba.
Nem kell ahhoz képzett asztalosnak lenni, hogy például az öreg és kopott polcot, komódot, szekrényt rendbe tegyük. Egy kis átcsiszolás és olajos kezelés, esetleg átlakkozás csodákat tud művelni. Nem érdemes ecsettel pepecselni, hiszen fújható festékkel egységesebb felület nyerhető. A kopott lerakóasztalra savmart üveglapot tehetünk, négyzetesre kört akár. A keretes szekrény betéteire nádszövetet szabhatunk, ezzel a bútornak merőben más hatása lesz.
Úgy is frissíthető a lakás avítt hangulata, ha valamilyen formában becsempésszük oda a természetet. Vásároljunk cserepes növényeket, alakítsunk ki élősarkot. A növényekhez ízléssel választott cserép tovább emeli szépségüket. Több utat is követhetünk: különböző magas növényeket helyezhetünk egymás mellé, elé, csoportban, vagy egyforma növényeket azonos formájú cserepekben rendezetten, egy vonalban sorakoztathatunk fel a polcon, az ablakban. Szerezzünk be néhány vázát, s időnként tegyünk bele vágott virágot. A padlóra állítsunk nagyobb virágvázát, frissen rügyező ágakkal. Szintén természetes hangulatot teremt, ha bekeretezett préselt virágokkal díszítjük a falakat.
Az emléktárgyakat ne szórjuk szét a lakásban mindenfelé. Sokkal jobban érvényesülnek a kis ereklyék, ha fajtánként összeválogatva és szem előtt lévő helyre helyezzük őket. Akkor mutat jól, ha magasabb, alacsonyabb, gömbölydedebb és hosszúkásabb tárgyak jó arányban vannak együtt. Kipróbálhatjuk azt is, hogy színek szerint csoportosítjuk a tárgyakat.
Mindig jól hat a lélekre, ha a tér, amiben éppen vagyunk, valamilyen módon tükrözi az éppen aktuális évszakot. Télen tehetünk az asztalra egy almával és körtével megrakott gyümölcsöstálat, míg tavasszal és nyáron érdemes friss virágcsokrot választani. Szezonális dekoráció számára legjobb valamilyen központi hely – például az ebédlőasztal, a dohányzóasztal vagy egy átjáró. Az ajtóra nemcsak karácsonykor lehet koszorút függeszteni: az évszak aktuális növényei, bogyói közt akad mindig olyan, amivel több héten keresztül örömet okozhatunk magunknak és a hozzánk érkezőknek. Borkedvelők parafadugóból, nagy utazók kagylókból, természetkedvelők szárított termésekből, kökényből, somból, tobozból gyönyörű koszorúkat készíthetnek.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.