Gyümölcsritkítás a kertben

Gyümölcsritkítás a kertben

A kertészkedés nem más, mint trükkök, praktikák alkalmazása a kertben, annak érdekében, hogy szebb, jobb, egészségesebb növényeink és termésünk legyen. Az egyik nagyon fontosnak tartott kertészeti fortély a gyümölcsök ritkítása.

Farkas Attila

2015. június 20., 09:462015. június 20., 09:46

2015. június 21., 16:202015. június 21., 16:20

Lényeges, hogy a kertészkedés ne megerőltető munka, hanem sokkal inkább kikapcsoló, ellazító tevékenység legyen, amelynek végén örülni tudunk az elért eredménynek. Éppen ezért érdemes előtérbe helyezni az olyan fogásokat, amelyek viszonylag egyszerűek, de nagy mértékben befolyásolják a kertészkedés eredményét. A gyümölcsösben ilyen a metszés, a lemosó permetezés és az éppen most aktuális gyümölcsritkítás.

Kevésbé ismert, de hasznos

A gyümölcsritkítás nem annyira ismert és nem annyira elterjedt, mint az azt megelőző munkálatok, pedig nagyon fontos és hatásos gyakorlat. A növények tudják a dolgukat és a természet bölcsebb a kertészeknél, de az általunk nevelt gyümölcsfák nemesített növények, amelyeknek fejlődését irányítani, segíteni kell.

A tavaszi virágzás során, ha a feltételek megfelelőek, nagyon sok virág megtermékenyül, úgymond „köt”. A későbbiekben ennek egy része ugyan lehull, de még mindig sokkal több gyümölcskezdemény marad a fán, mint amennyit a fa megerőltetés nélkül be tud érlelni.

Jobban fejlődnek a gyümölcsök

A gyümölcsök növeléséért, a csonthéj kialakításáért a fa hihetetlenül nagy erőfeszítést tesz. Fiatal fánál az is előfordulhat, hogy az első termés után kiszárad, de idősebb fánál is visszafogja a növekedést, gyengíti a fa „immunrendszerét”. A legtöbb kertben vagy nem fordítanak figyelmet erre, vagy észlelik ugyan, hogy rengeteg gyümölcskezdemény van a fán, de bőséges termést szeretnének és sajnálják gyéríteni a gyümölcsöket. Ennek eredményeképpen ősszel sokkal több, de apróbb, betegebb, gyengébb gyümölcs lesz a fán.

A gyümölcsök gyengébb minősége nemcsak a megjelenésüket, hanem eltarthatóságukat, zamatukat is befolyásolja. A túlzott terméshozam érés előtti gyümölcshulláshoz, a fa két vagy háromévenkénti, évenkénti virágzáshoz, koronájának alakvesztéséhez és korai elöregedéséhez vezet.

Ha azonban megfelelően végezzük a gyümölcsritkítást, akkor bármennyire is hihetetlen, de nem fogunk kevesebbet szüretelni, hiszen a fán maradt gyümölcsök jobban ki tudnak fejlődni. Mivel nem lesznek szorosan az ágakon, ezért egészségesebbek lesznek, és mert jobban éri a napsütés, színük és ízviláguk is a fajtára jellemzőn ki fog alakulni.

Virágzás után jöhet a ritkítás

A ritkítást a virágzás után 5-6 héttel kell elvégezni, ekkorra már elkezdenek a megmaradt gyümölcsök fejlődni, de még nincs túl késő ahhoz, hogy megszabadítsuk a fát a felesleges tehertől. Ha barackkal vagy kajszival próbálkozunk, Csíkban például ez különösképpen fontos, hiszen a fának már a csíki klíma egymagában is kihívás, nemcsak a nagy számban megkötött gyümölcs. Ezeknél a fáknál a ritkítási elv az, hogy minden két gyümölcs között elférjen még egy képzeletbeli harmadik, és ne maradjanak ikergyümölcsök.

A nagyobb fákról karóval szokták leverni a fölösleges gyümölcskezdeményeket, dédelgetett barack- vagy kajszifánál kézzel szedjük le. Nem is nagy munka és nem okozunk a fán fölösleges sérüléséket. Ugyanez vonatkozik a szilvafákra is, de ezeknél már inkább szóba jöhet a karó vagy a rázás.

Az alma és körte virágzata bogernyő, ezért egy rügy helyén négy-öt gyümölcskezdemény is lesz. Ritkításkor ezekből a gyümölcskezdeményekből válasszuk ki a legerősebbet, majd a többit metszőollóval vágjuk ki. Fiatalabb fáknál semmiképpen ne hagyjunk egynél többet, idősebb fáknál is csak ott maradjon kettő, ahol nem érik majd egymást kifejlett korukban sem.

Nagyobb, idősebb almafáknál szintén próbálkozhatunk karóval, rázással vagy hernyózóollóval, hiszen nem lehet minden gyümölcscsokrot metszőollóval elérni, de a fiatal, pár éves fáknál még igen, és főleg ezeknek van nagy szükségük a könnyítésre ahhoz, hogy tovább tudjanak fejlődni és erősödni. A gyümölcsritkítás a szüret szempontjából is rendkívül hasznos, de növényvédelem és gyümölcsfagondozás szempontjából elengedhetetlen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)