Az ősz kezdete meleg napsütéssel, „őszinte kék” égbolttal, a levelek csodálatos színpompájával ajándékozott meg. A gyógynövények jelentős része már „lecsengett”, de akadnak még olyanok, amelyek termésüket kínálják.
2015. október 03., 19:412015. október 03., 19:41
A C-vitamin-bomba
Napsütötte dombok, domboldalak, erdőszélek gyenge minőségű talaján tenyészik a csipkerózsa. Tüskés ágainak köszönhetően közmondásokban („nincsen rózsa tövis nélkül...\"), könnyűzenében („a rózsa tövise is néha megszúrja a kezed...\") is szerepel. Az irodalomban legszebben Goethe jelenítette meg, legismertebb verse, a Heidenröslein (Vadrózsa) Schubertet is megihlette, gyönyörű dalt komponált a versre.
Csipkerózsa név alatt több fajt értünk. Ezek alaktani bélyegek szerint kisebb-nagyobb mértékben különböznek egymástól, de áltermésük, a csipkebogyó, népiesen hecserli, valamennyi fajról gyűjthető. A húsos áltermés több vitamint (B1, B2, P és PP), karotint, szerves savakat, egyszerű cukrokat, magnéziumot, vasat tartalmaz. Értékét magas C-vitamin-tartalmának tulajdonítják. Ez így igaz, de a gyűjtés időpontja, a további kezelés, feldolgozás nagymértékben befolyásolja annak mennyiségét.
Legtöbb C-vitamint akkor tartalmaz a bogyó, amikor narancssárga színű. Az akkor gyűjtött anyagot célszerű famozsárban darabosra zúzni, és természetes melegben szárítani. A később gyűjtött bogyókból készült termékek (tea, szörp, bor, dszem) ízletesebbek. Vannak olyan eljárások, amelyek lehetővé teszik a hidegen való feldolgozást, az ily módon készült dzsem nagyon finom így őrzi meg legjobban a hecserli igazi, jellegzetes aromáját.
A bogyóban nagyon sok szőrképlet van, ami feldolgozáskor bosszúságot okoz. A tea készítésére szánt bogyókból ezeket ne távolítsuk el, mert kellemes vaníliaszerű ízt kölcsönöznek a teának. A teát egyébként legcélszerűbb úgy készíteni, hogy a zúzott bogyókra langyos vizet öntünk. Egy napi áztatás után nem egészen forráspontig (kb. 80 Celsius-fokig) melegítjük, majd húsz percig állni hagyjuk és leszűrjük.
A jótékony hatású díszfa
Erdőszéleken, köves erdei területeken, főleg az alhavasi övezetben Európa-szerte elterjedt, akár 15 méter magasra is növő fa a madárberkenye. Álernyőbe tömörülő termései ősszel megpirosodnak. Ez teszi igen látványossá, és ennek tulajdonítható, hogy díszfaként ültetik parkokba, utak mentére. A termések édeskés-fanyar ízűek.
Tartalmaznak szorbitolt, pektint, szerves savakat, csersavat, C-vitamint. A termésből készíthető szörp, dzsem, pálinka vagy gyógytea. Ezek a termékek enyhe hashajtó és vizelethajtó hatással bírnak. A nyáron gyűjtött virágokból és levelekből is készíthető étkezési tea. Fája könnyen faragható és esztergályozható, kéziszerszámnyelek készítésére alkalmas.
Macalik Ernő
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!