2009. november 20., 11:392009. november 20., 11:39
A gyomorpanaszokat sok esetben enyhíthetik a gyógynövények, mielőtt azonban kúrába kezdenénk, feltétlenül konzultáljunk háziorvosunkkal, hiszen egyéni túlérzékenység vagy más gyógyszerekkel történő együttes szedés esetén kellemetlen mellékhatások is felléphetnek.
Emésztési zavar – orvosi nevén: diszpepszia – a felnőtt népesség mintegy 30-40 százalékánál jelentkezik hoszszabb-rövidebb időre. A változatos panaszokkal járó probléma jelentőségét az adja, hogy hátterében állhat akár igen súlyos, azonnali kezelést igénylő megbetegedés is, azonban gyakran semmilyen kiváltó ok nem igazolható. Az emésztési zavar vezető tünete a felhasi (köldök feletti területen jelentkező) fájdalom vagy kényelmetlenség (diszkomfort). Ezekhez társulhat még felhasi teltségérzés, az étkezés során korán bekövetkező jóllakottságérzés, gyomorégés, puffadás, büfögés, hányinger, öklendezés, hányás.
A fenti tüneteket kiválthatja élelmiszer- vagy gyógyszerérzékenység, túlságosan nagy mennyiségű, nagy zsírtartalmú vagy gyors étkezés, túl sok kávé vagy alkohol fogyasztása, átmeneti stresszes állapot. Ilyenkor az emésztési zavar csak rövid ideig áll fenn, majd nyom nélkül elmúlik. Számos gyógyszer mellékhatásaként is jelentkezhet azonban emésztési zavar. Ezek közé tartoznak többek között a nem szteroid gyulladáscsökkentők, számos antibiotikum, a vas vagy különböző altatószerek.
A fitoterápia korszerű lehetőségei az alkalmazott természettudományok, a kísérleti és a klinikai orvostudomány módszerein alapulnak. A gyógynövények felhasználása előtt fontos azonban tudnunk, hogy a gyógynövények – ebbe természetesen beletartoznak az emésztési zavarok kezelésére használt készítmények is – nem „csodaszerek”, csak helyes indokkal és helyes módszerrel alkalmazva gyógyítanak. Szakszerűtlen használatuk különböző problémákhoz vezethet. Egyes gyógynövények együtt adása fokozhatja, illetve kiolthatja egymás hatását, ezért szakértő közreműködése szükséges. Amennyiben tehát bármilyen gyógynövényből nyugtató vagy stresszoldó hatású teát vagy készítményt fogyasztunk, azelőtt mindenképpen konzultáljunk kezelő- vagy háziorvosunkkal. |
A Heliocobacter pylori nevű baktérium komoly szerepet játszik a krónikus gyomorgyulladás és a gyomorfekély kialakulásában. Természetesen egyéb – vírus, baktérium, parazita – fertőzések is okozhatnak enyhébb vagy súlyosabb emésztési zavarokat. A nyelőcső és a gyomor átmeneténél található záróizom gyengesége igen gyakori probléma. Ebben az állapotban a gyomortartalom könnyedén visszakerül a nyelőcsőbe, és savas kémhatása miatt ott kellemetlen, égő érzést okoz.
Ehhez a reflux nevű betegséghez is társulhat emésztési zavar csakúgy, mint a túlzott gyomorsavtermeléssel járó állapotokhoz, a gyomorfal gyulladásához, fekélyéhez és daganatos megbetegedéséhez is. Az emésztési zavar hátterében állhat az úgynevezett rekeszsérv is, amikor a mellkast és a hasat elválasztó rekeszizom hasítékán keresztül a gyomor egy része a mellkasba türemkedik.
Az emésztőenzimeket termelő hasnyálmirigy gyulladásos és daganatos megbetegedései igen kifejezett emésztési zavart okozhatnak. A szintén emésztést könnyítő anyagokat tartalmazó epe termelését végző máj, valamint az epeszállítást és -raktározást végző epeutak és epehólyag megbetegedései is súlyosabb emésztési, felszívási zavarok kialakulását okozhatja. Emésztési zavar kialakulhat továbbá terhesség esetén, cukorbetegségben, veseelégtelenségben, a pajzsmirigy megbetegedése esetén, hasi daganatok mellett.
A fent említett szervi problémák kivizsgálása és megfelelő kezelése rendkívül fontos. Gyakran azonban nincs betegség a panaszok hátterében, semmilyen vizsgálattal nem igazolható eltérés. Az ilyen funkcionális emésztési zavarban szenvedő személyek általában a fiatalabb korosztályból kerülnek ki, sokszor komoly szorongásos panaszaik vannak, gyakran derül fény a tünetek hátterében párkapcsolati, munkahelyi problémákra.
Szervi emésztési zavarok esetében az oki terápia alapvető, ehhez társul a tünetek enyhítése. Funkcionális emésztési zavarok kezelésében kimutatták, hogy az esetek egyharmadában a placebo (valódi hatóanyagot nem tartalmazó szer) hatékonynak bizonyult. Jó eredményeket értek el gyomorsav-kiválasztást csökkentő gyógyszerekkel, a gyomor és belek mozgékonyságát fokozó szerekkel, valamint – a gyakran jelen lévő pszichés tényezők miatt – antidepresszánsokkal is. A fitoterápiának is fontos szerepe lehet az emésztési zavarok kezelésében. Az emésztőrendszerre ható gyógynövényeket – természetüknél fogva – belsőleg kell alkalmazni, leggyakrabban tea, főzet, kapszula formájában. A fűszernövényekkel ételeinket ízesíthetjük, így a gyógynövény a táplálékkal kerül szervezetünkbe.
Az emésztést elősegítő növények között előkelő helyen állnak a keserű anyagokat tartalmazók. A keserű anyagok ugyanis a nyálelválasztás és a gyomorsavtermelés reflexes fokozódását váltják ki, ezáltal étvágyfokozó és tápanyag-felszívódást elősegítő hatásúak. Ilyen növény a tárnics, az ezerjófű, a vidrafű és a keserű narancshéj. A keserű anyag mellett illóolajat is tartalmazó gyógynövények nem csupán az emésztést segítik elő, hanem gyulladásgátló hatást is kifejtenek. Ezek közé tartozik a kamilla, a cickafark és a fehér üröm, amely a gyomorkeserűk, a vermut és az abszint népszerű alapanyagai. Az izlandi zuzmó keserű anyagot és nyálkát tartalmaz, ezáltal a gyomorfalon bevonatot képezve védi azt.
A puffadás megelőzése, a böfögés elősegítése és a bélgázok levezetése szintén sokat segít az emésztési zavarok kezelésében. Ilyen hatást számos fűszernövény kifejt: a közönséges konyhakömény, ánizs, édeskömény, kamilla, borsmenta, citromfű, gyömbér, kurkuma, jávai sárgagyökér vagy a curry is. Gyulladáscsökkentő hatású, fekélybetegség esetén is alkalmazható növény a kamilla, a körömvirág és az édesgyökér. Ez utóbbi intenzív gyomorvédő hatást is kifejt, minthogy növeli a gyomornyálkahártyát bevonó folyadék viszkozitását, és csökkenti a pepszin nevű bontóenzim aktivitását. Az ánizs, a kamilla és a borsmenta mellett az édeskömény is hatékony a puffadás megelőzésében és az emésztési zavarok kezelésében.
A máj epetermelését és -kiválasztását elősegítő anyagok is enyhítik az emésztési problémákat. Ezek közé a fűszerjellegű növények közé tartozik a menta, a fokhagyma, a hagyma, a torma, a retek, a mustár, a fehér ürömfű, a kurkuma, a kínafakéreg, a kömény. Az epe ürülését, vékonybélbe jutását előmozdító anyagok csoportjába tartozik a fokhagyma, vérehulló fecskefű, benedekfű, jávai kurkuma, articsóka, levendula, borsmenta, orvosi vízitorma, boldólevél, amerikai tojásbogyó, a feketeretek és a máriatövis is.
Az egyiptomi útifű magjának burka a gyomorba kerülve vízzel érintkezve gélt képez, amelyet nem emészt meg a szervezet. A keletkezett viszkózus gél segít helyreállítani a normális bélmozgást, és ezáltal ki lehet kerülni a „klasszikus” hashajtók okozta ördögi körből. Növeli a béltartalom térfogatát és víztartalmát, amely megkönnyíti a kiürülést.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.