Gúnyolódás nyilvánosság előtt

A diákok körében tapasztalható kortárs megfélemlítés, nyilvános fizikai és verbális erőszak – a szakirodalomban bullyingnak nevezett jelenség – állandóan visszatérő téma a pedagógusok, szülők körében.

Kádár Hanga

2014. november 01., 12:012014. november 01., 12:01

A megfélemlítés gyakran tapasztalható a hazai iskolákban is, a bullying témájáról a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium iskolapszichológusát, Keresztesi Polixénát kérdeztük.

„A jelenség tulajdonképpen magában foglalja a verbális és fizikai erőszakot is, bár nálunk inkább a szóbeli bántalmazás fordul elő. Ez folyamatos agressziót jelent, amely általában a gyengébb pszichikai felépítésű, magányosabb diákok felé irányul” – magyarázta a szakértő, majd hozzátette, a probléma lényege a nyilvánosság előtti megszégyenítő gúnyolódásban rejlik.

Az áldozat ily módon teljesen megalázottnak érzi magát, de olyan esetek is ide sorolhatóak, amikor például bezárnak valakit egy kisebb helyiségbe, vagy pénzt követelnek tőle, esetleg megfenyegetik, ha nyilvánosságra akarja hozni az esetet a szülei, tanárai előtt.

Mindehhez azonban gyakorta társul az úgynevezett cyberbullying is, amikor a Facebookon és hansonló nyilvános, online fórumokon privát felvételeket, szóbeszédeket terjesztenek az áldozatnak tekinthető diákról. A pszichológus szerint a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégiumban is fordultak már elő hasonló esetek a verbális erőszak és cyberbullying terén, azonban gyakori fizikai bántalmazásokra, illetve fenyegetőzésekre ritkán akad példa.

Hol a határ a bántalmazás és viccelődés között?

„Nem könnyű felismerni az ilyen jelenséget a diákok körében, pláne, ha fenyegetésről van szó, hiszen ilyen esetekben az áldozat fél beszélni. Azonban mindig árulkodó jel a hallgatagság, szomorkodás, visszahúzódás, az, hogy az illető nem keresi a többiek társaságát, gyakran sír, vagy kerüli az iskolát” – fejtette ki Keresztes Polixéna. Mint magyarázta, véleménye szerint a hangsúlyt elsősorban a megelőzésre kell fektetni – például az osztályfőnöki órákon beszélgetni kellene olyan témákról, mint a viccek és sértő gúnyolódás közti határ, vagy a webes fórumokon való információmegosztások következményei.

„A diákok más-más környezetből jönnek, különféle példákat látnak, ezen, kívül az erőszakkal, öntörvényűséggel teli televízió és világháló is erre bátorítja őket. Így sokan nem tudják, hol a határ a bántalmazás, a bűncselekmény és a viccelődés között. Erre a szülőknek és a pedagógusoknak kell felhívniuk a fiatalok figyelmét” – tette hozzá.

A szakértő úgy magyarázta, egy titokban, hosszú ideje zajló kiközösítésnek, megalázásnak súlyos következményei lehetnek az áldozat életére, önképére nézve, mivel így az illető egyre inkább alábecsüli önmagát, és teljesen elveszíti az önbizalmát.

Folyamatosan nyitni kell a gyerek felé

„Attól függően, hogy mennyire súlyos az eset, ha az kiderül, ehhez illeszkedő szabályrendszert kell kialakítani, hiszen büntetés, következmény nélkül továbbra is folytatódhat a jelenség az iskolában. Egyfajta fegyelmi bizottságot kell kialakítani szülőkkel, pedagógusokkal, a helyzet súlyosságától függően akár rendőri jelenléttel, és közös megegyezés alapján kell eljutni a megoldásig” – magyarázta a szakember.

A pszichológus szerint a zaklatott diák segítésében a legfontosabb a már korábban kialakított bizalmi kapcsolat a szülővel – ennek köszönhetően a gyerek időben elmondja, mi történik vele, így a negatív hatás idejében megelőzhető. Ehhez a szülőnek folyamatosan nyitni kell a gyereke felé, és ha az hibázik, a büntetés előtt nem javallott heves szidalmakkal kezdeni a kommunikációt.

„Az agressziót elkövető gyerek szülei sokszor nem veszik komolyan a helyzetet, csak ha a diákot már ki akarják csapni az intézményből. Ugyanolyan fontos, hogy a bántalmazást elkövető gyerekkel szülei és pedagógusai is kommunikáljanak, hiszen ha nemcsak egy alkalommal fordul elő a megfélemlítés, elhatalmasodhat rajta az erőszakos, kirekesztő magatartásforma” – hívta fel a figyelmet Keresztesi Polixéna.

Úgy fogalmazott, hogy az ilyen esetekben a legfontosabb mindig a közös megbeszélés szülő, tanár és pszichológus között, hiszen a kollégiumban is elsősorban a kommunikációnak, a tanács- és segítségadásnak köszönhetik, hogy sokszor meg lehetett előzni a bullyingot.

Felborult erőegyensúly

A megfélemlítés (angol szóval bullying, hasonló értelemben használatos még: terrorizálás, zsarnokoskodás, erőszakoskodás, kegyetlenkedés, megalázás, gyötrés, zaklatás, szekálás, szívatás, szadizás, kötekedés) a bántalmazás egy fajtája. Olyan ismétlődő viselkedést jelent, amellyel egy csoport vagy egy személy egy másik csoport vagy személy feletti hatalmát igyekszik kialakítani vagy megerősíteni, az „erőegyensúlyt” ezáltal megszüntetve. Ez a felborult erőegyensúly egyaránt jelenthet társas és/vagy fizikai befolyást. A megfélemlítés áldozatát gyakran célpontnak nevezik. A megfélemlítés a bántalmazás három alaptípusából tevődik össze: érzelmi, szóbeli és fizikai formából. Gyakran folyamodik a kényszerítés rejtett módszereihez, mint például a pszichológiai manipulációhoz. A megfélemlítést többféleképpen lehet definiálni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás