Fotó: szekelyhon
Akad olyan kertész, akinek az alapvető, önfenntartó kertészkedésen kívül valami különlegességre, érdekességre is van ideje és érdeklődése. Ilyen lehet a laskagomba termesztése is farönkön.
2016. június 18., 17:462016. június 18., 17:46
A farönkös módszer a laskagomba-termesztésnek a legrégibb változata, manapság inkább csak érdekesség, amatőr kertészpraktika. A laskagomba zsákos termesztésével szemben a farönkös módszer kevesebb odafigyelést, gondozást, tudást igényel, és néhány éven keresztül teremni fog.
Megfelelő fát kell választani
Első lépésként megfelelő farönköket kell beszerezni, előkészíteni. A nyárfa, juharfa, kanadai juhar és bükk a legjobb választás, látszatra egészséges, más gombás fertőzésektől mentes fát kell használni. A másfél–egy arasznyi átmérőjű rönköket két, két és fél arasznyi hosszú darabokba kell fűrészelni, így lesznek a legkönnyebben kezelhetők. Ezeket a rönköket fogjuk majd a gomba micéliumával átszövetni. Ez azt jelenti, hogy a gomba vékony fonálhoz hasonló része birtokba veszi a rönköt, keresztülszövi, behálózza azt, és elkezdi a fa szerves anyagainak a lebontását.
Annak érdekében, hogy elősegítsük a gomba terjedését, a rönkök felületére készítsünk keresztirányú vágásokat, vagy fúrjunk kisujj vastagságú, 2-3 cm mély lyukakat. Az átszövéshez és a gomba fejlődéséhez nagyon fontos a megfelelő hőmérséklet és a nedvesség. A rönkös termesztésnél a hőmérsékletet nem fontos szabályozni, de a nedvességtartalmat biztosítani kell. Ha a fa friss vágás, akkor valószínűleg elég nedves, de ha már száraz rönkökkel dolgozunk, először be kell áztatnunk azokat.
Oltás és tárolás
A rönköket ezután fogjuk beoltani és tárolni. A tárolás helye lehet garázs, istálló, fészer, kazánház valamelyik sarka, ahol a lefödött halom nem lesz majd utunkban őszig. A beoltás abban áll, hogy egy leterített fóliára lerakunk néhány rönköt, a vágási felületükre pedig centiméteres vastagságban oltóanyagot szórunk, majd rájuk rakjuk a következő néhány rönköt, ezek keresztmetszetére is rászórva a gombacsírának nevezett anyagot. Ezután az egész rakást lefödjük fóliával, hogy nedvesen és fénytől elzárva tartsuk.
A következő alkalom, amikor a gombával foglalkoznunk kell, augusztus vége – szeptember eleje lesz. Ekkorra, ha mindent jól csináltunk, a micélium már megfelelően átszőtte a faanyagot, a fólia alatt teljesen fehér, kellemesen gombaillatú rönköket találunk. Ekkor a csutakokat „kiültethetjük\" a kertbe.
A megfelelő hely számukra egy szélvédett, nedves, hűvös sarok, kerítések vagy épületek északi oldala. Az átszőtt hengereket egyharmadukig kell beleásni a talajba, száraz idő esetén kissé megöntözni a talajt körülöttük. Az első gombakalapok pár hét múlva, a ködös hideg őszi napok beálltával fognak megjelenni. Ekkor terítsünk szalmát, fakérget, fűrészport vagy újságpapírt a csutakok köré, hogy az esetleges esős idő után a gombák ne legyenek sárosak, és kezdődhet a saját termesztésű laskagombánk szüretelése. A kalapok egészen a tél beálltáig folyamatosan előbukkannak a rönkökön.
Második év őszén még jelentősebb termésre számíthatunk, mint a beoltás és „kiültetés\" évében, és harmadik évben is még jócskán gyűjthetünk gombát a csutakokról. Az oltóanyag, amit gombacsírának is neveznek, nem más, mint steril körülmények között gombamicéliummal átszövetett gabonaszemek vagy ritkábban átszövetett fatipli. Beszerzése a legkönnyebb interneten keresztül vagy komolyabb kertészeti árudákból, esetleg külföldről, de ha van gombatermesztéssel foglalkozó ismerősünk, akkor tőle is kérhetünk segítséget ez ügyben.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!