Az új év kezdete a legtöbb embernél vízválasztó időpont, éjfélkor sokan megfogadnak valamit, hogy idén igenis jobban csinálják, mint tavaly. Az egészségesebb táplálkozás, a fogyás és a több testmozgás a leggyakoribb újévi fogadalmak között szerepel. Az evés ez egyik legjobb örömforrás. Vannak azonban olyanok, akiknek a mindennapjait uralja ez az érzés: ők az érzelmi evők, akik számára az ételek jelentik a legfőbb örömforrást.
2014. január 11., 13:482014. január 11., 13:48
Mindenkivel előfordul, hogy egy nehéz nap után csokoládéval vagy jégkrémmel vigasztalódik. A legtöbb fogyókúrás módszer csak az egészséges étrendre és a testmozgásra összpontosít, egy kulcsfontosságú tényezőt pedig figyelmen kívül hagy: hogyan változtasson étkezési szokásain az, akinek a súlyproblémája hátterében lelki, érzelmi probléma áll?
Evés megnyugvásképpen
Az evéssel, étkezéssel, táplálkozással kapcsolatos zavarok nagyon sokfélék, sok esetben rejtve maradnak. A diétázási túlkapások, a testképzavar, a testtel való elégedetlenség, az érzelmi evés észrevétlenül az élet meghatározó részévé válik és mindennapos szenvedést okoznak. Aki érzelmi okokból eszik, nagy mennyiségű, főként kedvelt ételt fogyaszt, nem éhségérzete, hanem érzelmi állapota miatt. Sokan megtanulják, hogy az étel megnyugvást hozhat, legalábbis rövid távon. Ezért gyakran étel segítségével próbálják érzelmi gondjainkat megoldani.
Egyesek azért esznek, mert szomorúak, rosszkedvűek, egyedül érzik magukat, mások a stressz, a szorongás tüneteit próbálják csillapítani vele, megint mások az előttük álló, megoldhatatlannak tűnő feladatokról szeretnék elterelni a figyelmüket. Amíg az evés kitölti a gondolataikat, vagy amíg esznek, addig nem kell gondolkodni és érezni. A túlevések során átélt kontrollvesztés élménye bűntudatot, szégyent okozhat. A fokozódó súlygyarapodás pedig még tovább fokozza ezeket az érzéseket, illetve diétás megszorításokat, további túlevéseket eredményezhet.
Változtatni, de hogyan?
A változtatás egyik legjobb módja, ha az érintett azonosítja az érzelmi evést, nyomon követi, hogy éppen milyen érzelmi hangulatban van, és ezt feljegyzi. Vezessen ételnaplót, amelyben leírja, hogy mikor mit eszik és az evéshez milyen gondok, gondolatok vagy érzelmek kötődnek. Valószínűleg elég gyorsan felismeri majd, hogy mik vezetnek a túlzott evéshez - mit evett (vagy akart enni), felzaklatta-e valami, hogy hogyan érezte magát mielőtt evett, mit érzett, ahogy evett, és hogyan érezte magát utána. Az első lépés az érzelmek normális mederbe terelése. Az érzelmi evők ugyanis jellemzően szélsőséges érzelmeket táplálnak az ételek iránt: egyszerre imádják és gyűlölik azt. Imádják, hiszen örömet, megnyugvást ad számukra, ugyanakkor utálják is, hiszen bűntudatot, sok esetben rosszullétet és súlygyarapodást okoz.
De leginkább azért gyűlölik, mert ha nem is tudatosítják magukban, azért érzik, hogy függnek az ételtől érzelmileg. Épp ezért nagyon fontos legyőzni ezeket az ambivalens érzéseket, és az ételek lassú, megfontolt élvezetét előtérbe helyezni. Ez egy hosszabb folyamat és egyáltalán nem zökkenőmentes, de végcélként mindenképpen ezt kell kitűzni. Érdemes feltenni a kérdést, hogy mit pótol az evés. A barátokat? A párkapcsolatot? A stresszet kezelik vele? Esetleg az önérvényesítés hiányát? A válaszok nagyon sokfélék lehetnek, de mindenképpen tisztázni kell, hogy minek a helyét vették át az ételek. Ha ezt sikerült megtalálni, el lehet kezdeni felépíteni a hiányzó területeket, és így fokozatosan az élet megfelelő területére korlátozni az étkezést. Így meg lehet érteni és felfedezni a legmélyebb vágyakat és félelmeket, és azokat a dolgokat, amelyek boldogságot okoznak.
Kádár Enikő pszcihológus
Elérhető cél, reális fogadalom
Nagyobb esély van az újévi fogadalmak betartására, amennyiben az ember reális és elérhető célt tűz ki maga elé. A túl gyorsan elérendő és álomszerű célok azonban még távolabb vihetnek a sikertől. \"Semmi értelme megfogadni, hogy minden reggel ötkor felkelve nyolc kilométert fussunk, amennyiben sosem voltunk koránkelők, ráadásul életünkben nem kocogtunk még másfél kilométernél többet. Ez garantálja a kudarcot, mivel lehetetlenség betartani\" - mondja Luis Manzo, a New York-i Egyetem szakértője. A szakember szerint érdemes inkább a saját erősségeinkre koncentrálva kitűzni a célokat, méghozzá egyénre szabott, működőképes formában. A munka utáni húsz perc futás a hét két napján, illetve plusz egy alkalommal hétvégén egészen tartható terv. Az önbizalom növekedésével a teljesítmény is folyamatosan javulni fog, tehát a motivációval nem lesz gond.
Manzo azt javasolja, minden héten különítsünk el időt a célok megvalósítására. Aki edzeni szeretne, írja be a naptárába. Edzőtermi program esetén előre gondolni kell a közlekedési, az átöltözési és a tusolási időre a kellemetlenségek elkerüléséért. Legyen a fogadalom a napi rutin része – minél inkább sikerül beolvasztani a mindennapokba, annál könnyebbnek tűnik majd a cél megvalósítása. Aki több időt akar szánni a családjára, látogassa meg vagy hívja fel őket telefonon a hét bizonyos napjain, és ez váljon szokássá. A célok leírása és közzététele növeli a motivációt, illetve az elkötelezettséget. Olyan emberekkel ajánléatos körülvenni magunkat, akik támogatnak minket a fogadalmak megtartásában. A közösen kitűzött célok még jobbak, hiszen gyakorlatilag bármilyen tapasztalatot, élményt vagy kételyt meg lehet osztani egymással.
Az egészségesebb táplálkozás, a fogyás és a több testmozgás a leggyakoribb újévi fogadalmak között szerepel, éppen ezért érdemes kész tervvel nekikezdeni az áhított változtatásnak – mondja Kelly Hogan, a New York-i Mount Sinai Kórház dietetikusa. Mint rámutat, nehézségekbe ütközhetnek azok, akik egészségesebben szeretnének táplálkozni, de nem tudják, mi az első lépés. A jól kigondolt apróbb változtatások végrehajtásával azonban elérhetővé válik a cél. Az edzések rendszeresítésének érdekében hatékony lehet, ha a napi félórás testmozgást akár két-három kisebb részre osztjuk. A fizikai aktivitás szintjét más módon is lehet növelni, például rendszeres lépcsőmászással a liftezés helyett, illetve mindennap egy-két megállónyi sétával.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!