Fotó: Kristó Róbert
Az 1989-es rendszerváltás óta először csökkent húszmillió alá Románia állandó lakossága, és az újszülöttek száma a második világháború óta a legalacsonyabb, 180 ezer volt a 2013-as évben – közölte az országos statisztikai hivatal (INS) vezetője, Tudorel Andrei.
2014. június 07., 14:142014. június 07., 14:14
Úgy fogalmazott, ez sajnos nagyon széles körben mutatkozó jelenség. Ahhoz, hogy a tendencia megváltozzon, a nőknek átlagosan 2,1 gyermeket kellene szülniük: ezzel szemben a jelenlegi gyermekvállalási átlag 1,4 körüli. A szakemberek a jelenséget az elvándorlással magyarázták: az országot elhagyók döntő többsége 25 és 45 év közötti, vagyis abban a korban van, amikor gyereket vállalhatna.
Ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy korábban az emberek 22 éves kor körül házasodtak össze, ma ez kitolódott 30 éves korra. Az utóbbi években a házaspárokra eső gyerekek száma is csökkent. A statisztikai hivatal összehasonlításként jelezte, a Ceauşescu-korszakban, az úgynevezett „baby boom” idején 575 ezer gyerek született egy évben (1966-ban lépett életbe az abortuszt tiltó törvényt, ezt követően született a népes nemzedék).
A statisztikai hivatal képviselői arra is kitértek, a most körvonalazódó nagyobb lélegzetű tendencia, ami nem pusztán a tavalyi évre vonatkoztatható – az utóbbi időszakban évről évre fokozatosan csökkent az újszülöttek száma. A felmérésekből az is kiderült, több gyerek születik vidéken, mint városon, viszont falun az elhalálozások aránya is magasabb. A statisztikai előrejelzések szerint 2050-ig csökkenni fog a romániai lakosság aránya, 2060-ig mintegy 7,2 millió lakossal lesz kevesebb, ugyanakkor a következő évtizedekben kevesebb fiatal felnőtt és több öreg lakosa lesz Romániának a mostanihoz képest.
A statisztikai hivatalnak a gyermeknap apropóján közzétett adataiból kiderült: Romániában 4,3 millió kiskorú él, és az ország 5,3 millió családja közül több mint 3,5 milliónak egyetlen gyermeke van. A romániai nők egyre később vállalják az anyaságot: a szülő nők átlagéletkora tavaly 28 év volt, az első gyermeket pedig átlagosan 26 és fél éves korukban szülik a romániai nők.
A külföldön dolgozó, de román iratokkal rendelkező családokban tavaly több mint 22 ezer gyerek született. A statisztikai hivatal elnöke szerint legalább 2,3 millió román állampolgár él külföldön: legtöbben Olaszországban és Spanyolországban. Hozzátette, a kivándorlási folyamat leállt: tavaly nem távozott több lakos Romániából, mint ahány itt letelepedett – mindkét szám tízezer alatt volt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!