2009. szeptember 04., 12:062009. szeptember 04., 12:06
A szőlő bogyói teljes értékű tápláléknak számítanak, mivel minden megtalálható bennük, ami a szervezetünknek fontos. A húsa, a héja, a magja mind telis-tele van értékes tápanyagokkal. A szőlő héjában és magjában antioxidánsok, gyógyító erejű ásványi anyagok találhatók, mint például a kálium és a szelén. A kálium helyreállítja a szervezetünk sav-bázis egyensúlyát, továbbá jó vízhajtó, így segíti a vese kiválasztómunkáját. A szelénről tudjuk, hogy antioxidáns, tehát nagymértékben támogatja a sejtek öregedése elleni küzdelmet.
A szőlő héjában található vegyületek a vírusokat, például a herpeszvírust is hatékonyan semmisítik meg. Maga a gyümölcshús, illetve -lé is rendkívül gazdag tápanyagforrás. Linolsavtartalma az általános életerő javítására alkalmas, a B-vitaminoknak és a magnéziumnak köszönhetően idegerősítő hatása is kiemelkedő. Gazdag vas- és folsavtartalma a vérképzésben fontos, ezért a vérszegénység ellenszereként is számon tartják. Fáradékonyság esetén is hatékonyan alkalmazható, mivel a szénhidrát szőlőcukor formájában van jelen, melyet a szervezet közvetlenül energiává tud alakítani.
Magas A-, C-vitamin- és szeléntartalma miatt pedig immunerősítőként is megállja a helyét, E-vitamin-tartalma pedig késlelteti a sejtek öregedését. A szőlőmagolaj is igen értékes: segít megvédeni az agyat és az idegrendszert a károsodástól, erősíti az érfalakat és megelőzi az érelmeszesedést. Jó hatású lehet azok számára is, akiknek valamilyen allergiájuk, ízületi gyulladásuk vagy visszértágulatuk van.
A szőlőt kezdettől fogva, ahol csak termesztették, szent és isteni növénynek, életfának tekintették. Az ókori civilizációkban a bornak mindenhol isteni eredetet tulajdonítottak, s az emberekhez mindig isteni közvetítéssel jutott el. A kínaiak a Kr. e. 3000 körül élt Fokhit tartották a szőlőtermesztés atyjának, ugyanezt az indiai hagyományban Prithu-Siva vagy Mon-Sotti-Wrata nevéhez kapcsolták. A perzsák Dzsemsid királyt, az egyiptomiak Oziriszt tekintették a szőlőművelés és a bortermelés megteremtőjének, a görög kultúrában pedig Dionüszosz a bor és a mámor megtestesítője. Mezopotámiában is hamar elterjedt a borkultúra, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy Hammurápi már törvénnyel büntette a borhamisítást. |
A szőlő egyik alkotóeleme a kvercetin nevű flavonoid, amely antioxidáns, gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. A kvercetin szerepet játszik a rosszindulatú daganatok kialakulásának megelőzésében, csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást. Védi érrendszerünket a káros lerakódásoktól, illetve ennek következményétől, vagyis az erek beszűkülésétől, az infarktustól és az agyvérzéstől. A vegyület a legnagyobb mennyiségben a vörös szőlő levében és a vörösborban található meg. A kvercetin a szőlőn kívül előfordul még a vörös- és a lilahagymában.
A szőlődiéta tisztító, felfrissítő hatású: a gyümölcsben található víz, vitaminok és ásványi anyagok elsősorban a bőrre, a vesére és a bélrendszerre vannak jótékony hatással. A rostok letisztítják a bélfalakat, így a lerakódott, felgyülemlett káros anyagok feldolgozásra kerülnek. Aki fáradt és rosszkedvű, a kúra alatt látványos változáson mehet keresztül. A felgyorsult anyagcserének köszönhetően visszatér az életereje, idegei „kisimulnak”.
Ha szőlődiétát tartunk, akkor kizárólag friss gyümölcsöt fogyasszunk minden étkezésnél. A kúrát megelőző napokban csak könnyű ételeket fogyasszunk, hogy ne legyen drasztikus a váltás.
Már egy-két napos gyümölcsnap is sokat számít, hosszabb kúra esetén azonban – fehérjepótlás céljából – ajánlatos főtt barna rizs vagy egy-két szelet pirítós fogyasztását beiktatni. Az étkezéseket esetleg dióval vagy sajttal is kombinálhatjuk. A vörös és kék fajták magasabb antioxidáns-tartalmúak, a sárgák (salsa, muskotályos) viszont mézédesek. Bármelyik megfelel a méregtelenítéshez, melyhez napi 2-3 kg szükséges. Az antioxidáns hatás miatt érdemes a magot és a héjat is elfogyasztani. A kúra alatt kétóránként tanácsos enni, és legalább másfél liter ásványvizet fogyasztani. Kúrától függetlenül is jót tesz az emésztésnek, ha bármelyik étkezés előtt vagy reggel, éhgyomorra bekapunk pár szem szőlőt.
Az emésztőrendszer felszabadul a kúra idejére, mivel a szőlő megemésztése nem kíván sok munkát, így a pihenés biztosított. Amikor csak egyetlenféle tápanyagot eszünk, amely ráadásul fehérjeszegény, a szervezet számára az emésztés kevesebb energiát, erőfeszítést jelent. A szőlődiéta alatt a bélrendszer kitisztul, ugyanis a magas rosttartalom szinte átmossa, letisztítja a bélfalakat. Tisztítja a vesét és a májat is, tehát hatékonyan támogatja a szervezet méregtelenítési munkáját.
Energikusabbak leszünk, ahogy egyre tisztul a szervezetünk a gazdag ásványianyag- és vitamintartalom hatására. Ahogy a böjtnél, a szőlőkúra esetében is fontos, hogyan kezdünk újra táplálkozni. Ellenkező esetben kellemetlenségekkel kell számolni: mint a fejfájással, puffadással. A visszaszokást kezdjük nyers vagy főtt zöldségekkel. A harmadik naptól már ehetünk gabonafélét és halat is, a húsfélék csak ezek után jöhetnek. A visszaszokásnak feleannyi ideig kell tartania, mint a kúrának magának.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.