Fotó: Biró István
Mikulás és karácsony tájékán egyetlen családból sem hiányozhat a csokimikulás és a szaloncukor. Bár az utóbbi években mindkét termékcsalád esetében nőtt a minőségi csokoládé iránti kereslet, az olcsóbb, tejbevonóval készült termékek a legkeresettebbek. Ezek a kakaós masszából gyártott figurák természetesen megfelelnek az élelmiszer-ipari követelményeknek, élvezeti értékük azonban alacsonyabb, mint a csokoládéból készülteknek, mivel a kakaóvaj helyett
olcsóbb növényi zsírok találhatók bennük, és kakaótartalmuk is alacsonyabb.
Ne vásároljunk sérült terméket
A vásárlást érdemes a termék címkéjének elolvasásával kezdeni. A címkén többek között megtalálható a termék pontos neve, valamennyi összetevője, lejárati dátuma, és a forgalmazó vagy gyártó neve, címe. Szerepelhet rajta továbbá az élelmiszereken a termék táplálkozási értéke: mennyi kalóriát és hány gramm fehérjét, zsírt és szénhidrátot tartalmaz. Előfordul, hogy mást mutat a polcfelirat és a termék címkéje, a kettő közül mindig és kizárólag a termék címkéjén szereplő adatok a meghatározók. A csomagolás egyik legfontosabb funkciója az esztétikum, valamint a termékek eltarthatóságának és szállíthatóságának biztosítása. Ne vásároljunk sérült vagy szakadt csomagolású terméket, mert
az a szállítás során vagy a boltban esetleg már szennyeződhetett. A szaloncukor esetében érdemesebb a dobozos kiszerelésűeket választani, mert a zacskós szaloncukrok könnyebben sérülnek. A csomagolást csak azután érdemes kidobni, miután meggyőződtünk a termék minőségéről.
Az összetevők adják a legbiztosabb támpontot a termék minőségére nézve. A valódi csokoládé legalább 35 százalékban tartalmaz kakaó-szárazanyagot, amiből legalább 18 százalék a kakaóvaj és legalább 14 százalék
a zsírmentes kakaó-szárazanyag. A kakaós bevonók ehhez képest alacsonyabb kakaótartalmúak, és kakaóvaj is kevesebb van bennük, amit növényi olajjal pótolnak. A címkén található energia- és tápanyagjelölés segíthet
a kiegyensúlyozott étrend összeállításában.
Minőségmegőrzés és dúsítók
A szezonális édességekre általában az ünneptől számított három hónapos minőségmegőrzési időt szavatolnak, de ennek pontos időpontját ugyancsak a termék címkéjén olvashatjuk. Weil Gyula, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője elmondta: minőségileg kifogásolható – romlott vagy megolvadt, később
újra megszilárdult – csokoládé esetében a termék forgalmazója, vagyis az üzlet köteles a minőségmegőrzési időn belül nyugta ellenében kicserélni a terméket. Ha ezt az üzlet megtagadja, a vásárló a fogyasztóvédelemhez fordulhat.
A csokoládék és a szaloncukrok
készítéséhez gyakran használnak különböző dúsító anyagokat, egyrészt
a tápanyagtartalom növelése, másrészt pedig ízesítés céljából. A termék minősége akkor igazán jó, ha a dúsító vagy ízesítő adalék nemcsak 1-2 százalékban, hanem nagyobb mennyiségben, 15–20 százalékban található
a termékben.
Csak étkezés után
Bárhol vásároljuk is meg a Mikulásra vagy karácsonyra szánt édességeket, kiemelten fontos, hogy kiegyensúlyozott táplálkozásunk érdekében a csokoládét ne az étkezések helyett, hanem azt követően, desszertként fogyasszuk el, hogy érvényesüljenek annak pozitív élettani hatásai. Ezek régóta közismertek, és ma már az is bizonyított, hogy napi 100 gramm
étcsokoládé csökkenti a vérnyomást, aminek eredményeképpen a szívinfarktus vagy a szélütés kockázata alacsonyabb. A csokoládék dúsítására gyakran használt olajos magvak gazdagok B1, B2, B6 vitaminokban, amelyek erősítik az immunrendszert, E-vitamin- és ásványianyag-tartalmuk (magnézium, kálium, kalcium és réz) hatékony antioxidáns.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.