2010. október 01., 12:092010. október 01., 12:09
A gyerekek kedvence és legtipikusabb példája annak, hogyan lehet iparilag előállítani úgy egy eladható terméket, hogy egyetlen összetevőjére sincs tulajdonképpen szüksége a szervezetnek. Összetevői: állati eredetű kötőanyag, növényi zselék, színezőanyagok, aromák. A párizsi igazi tömegcikknek tekinthető, ára miatt mindenki számára elérhető, ráadásul ránézésre ártalmatlan, mi több, kínálja magát, ám fogyasztásával nem juttatunk be a szervezetbe mást, mint szalonnabőrkét (40%), ipari szalonnát (20%), szóját (20%) és kevéske vágóhídi maradékot. És albumint, ami nem más, mint marha- vagy sertésvérből kivont fehérje. Persze kerül bele tartósító és ízfokozó is, továbbá színezőanyagok is bőségesen. A szénsavas üdítő hatalmas mennyiségben fogy (a nagyon olcsó változata is), pedig a vízen kívül csak tetemes menynyiségű cukrot, mesterséges aromákat, állományjavítót és szén-dioxidot tartalmaz. Valódi mesterséges kalóriabomba.
A ketchup akár egészséges is lehetne, hiszen vitaminban gazdag zöldségféléből készül, ám az alapanyaga a legtöbb esetben az a paradicsom, amely másra már alkalmatlan, ezenkívül hatalmas mennyiségben tartalmaz állományjavítókat és tartósítószert, valamint cukrot. A burgonyacsipsz, sült krumpli ellenállhatatlan csemege, és örökös harc tárgya szülő és gyerek között. Ha enged a szülő, és megveszi gyerekének a tetszetős csomagolásban árult csipszet, az egészségre határozottan káros ételt eszik a csemete. A burgonyacsipsz ugyanis rengeteg zsírt szív magába sütés közben, ezenkívül mesterséges aromákat, ízfokozókat is tartalmaz – ezek miatt nem lehet leállni az evésével.
A rágógumi fogyasztása sem javasolt: nemcsak a benne nagy mennyiségben fellelhető cukor vagy ízesítő és színezék miatt, hanem mert ha valaki lenyeli, a gyomorsav sem képes megbirkózni a gumi- és gyantaszerű alapanyaggal. Az ízesített joghurt egyike az egészségesnek kikiáltott mesterséges termékeknek. Valóban lehetne egészséges, ha valóban gyümölcsöket tartalmazna, ám a benne lévő természetes és valóban jótékony hatású anyagok hatását elnyomja a hozzáadott cukor, a mesterséges aromák és az állományjavítók mennyisége. A kínai tésztás levest gyors ebédnek szánják, és aki szereti a sűrű, tésztás leveseket, ideális választás lehetne. Ám a tésztába éppen azért, hogy gyorsan, főzés nélkül is fogyaszthatóvá váljon, rengeteg adalékanyagot kevernek.
Hasonlóan a gumicukorhoz a bolti dzsem esetében is nagy mennyiségű cukor, ízesítő és színezőanyagokat tartalmazó, jobbára mesterséges alapanyaggal van dolgunk, amely valódi gyümölcsöt elenyésző százalékban tartalmaz. Pudingkrémport pedig azért ne vásároljunk, mert úgy tűnik, az egyetlen természetes összetevője a cukor és egyébként is, pudingot házilag lisztből (vagy rizslisztből) pillanatok alatt készíthetünk. A finom, meleg sütemény, a fornetti rengeteg zsiradékot tartalmaz. 15 dkg sós péksüteménnyel a sok zsiradék mellett a napi ajánlott nátriummennyiség többszörösét, az édesekkel pedig temérdek mennyiségű cukrot juttatunk szervezetünkbe. Hasznos összetevőket (pl. komplett fehérjét, rostokat, vitaminokat) egyáltalán nem tartalmaznak.
Bár nevük alapján a tejtermékek csoportjába soroljuk az ömlesztett sajtokat, a legtöbb ömlesztettsajt-ízű terméknek nincs sok köze a sajtokhoz. Alapjukat főként növényi és/vagy állati eredetű zsiradékok alkotják. Rendkívül magas a nátrium- és foszfortartalmuk, ami a kémiai eljárással történő ömlesztés mint gyártási folyamat következménye. A kemény sajtokhoz viszonyítva kedvezőbb áron juthat hozzájuk a fogyasztó, ezért az ömlesztett sajtok rendszeres vásárlója a nyugdíjas korosztály is. Pedig az idős, csontritkulásra hajlamos vagy már csontritkulásban szenvedő emberek számára kifejezetten káros, hiszen az ömlesztési eljárással készült termékek rendszeres fogyasztása, alacsony kalcium és magas foszfortartalmuknak köszönhetően súlyosbíthatják a csontritkulással küzdők állapotát.
Habár a reklámok azt sugallják, a gyermekek számára optimális étel az ízesített gabonapehely, tudnunk kell, hogy a gyakorlatban ez közel sem így van.
A pelyhesített gabona rostot szinte egyáltalán nem tartalmaz, gyorsan felszívódó szénhidráttartalma hamar megemeli a vércukorszintet, ezért fogyasztása után az éhség gyorsan jelentkezik, újabb étkezésre, nassolásra késztetve a gyerekeket. A pelyhek magas szénhidráttartalmát az ízesített cukorbevonatok csak emelik, nem beszélve a bennük rejtőző aromaanyagokról. A mogyorókrém szintén a gyerekek nagy kedvence, édes kalácsra kenve sok-sok családnál kerül a reggelizőasztalra. Bár a legtöbb változat tartalmaz némi földimogyorót, amelynek telítetlen zsírsavtartalma hasznos a fiatal szervezet számára is, ez a csekély pozitívum fel sem veheti a versenyt a mogyorókrémek alapjául szolgáló temérdek haszontalan összetevővel, mint a rengeteg cukor és zsiradék.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.