2008. november 07., 12:562008. november 07., 12:56
Mint Craig Anderson, az Iowai Egyetem pszichológiaprofeszszora rámutatott: az erőszakos játékok hatása miatti aggodalmakat korábban sokan azzal hárították el, hogy jellegzetesen amerikai jelenségről van szó. Az egyik fő érvelés az volt, hogy Japánban – ahol az Egyesült Államokhoz hasonlóan népszerűek a fiatalok körében az erőszakos szerepjátékok – nem találtak veszélyre utaló jeleket. A legújabb kutatások egyebek mellett a Manhunt 2 játék hatását vizsgálták; ebben a főszereplő alakjába bújó gyerekek a legkülönfélébb eszközökkel és módokon gyilkolnak. Az erőszakos játékokat játszó gyerekek hajlamossá válnak az erőszakos magatartásra az amerikai és a japán iskolákban is – derült ki a kutatásokból.
„Ha egységes a hatás két eltérő kultúrában, akkor meglehetősen erőteljes jelenséggel állunk szemben” – mondta Anderson professzor. Amerikában 364, 9–12 éves korú gyereket vizsgáltak Minnesota államban, Japánban 1200, 12 és 18 év közötti fiatal magatartását tanulmányozták. A kiterjedt kutatások során figyelembe vették a gyerekek nemét és szokásait is. Anderson szerint egyértelműen bebizonyosodott, hogy az erőszakos játékoknak káros a hatásuk a gyerekekre nézve.
A pszichológiaprofesszor ugyanakkor hangsúlyozta: a tanulmány eredménye nem azt jelenti, hogy minden erőszakos játékot játszó gyerekből bűnöző lesz. Egy egészséges, normális gyerekből, akinek az életében nincsenek egyéb, agressziót vagy erőszakot fokozó kockázatok, nem lesz iskolai lövöldöző. De szinte mindig valamilyen szélsőséges erőszakba torkollik, ha több kockázati faktor erősíti egymást – hangsúlyozta.
A The Washington Post tudósítása szerint az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia a közeljövőben új javaslatokat fog tenni arra, hogy a szülők lehetőség szerint napi 1-2 órában korlátozzák a gyerekek hozzáférését a televízióban látható erőszakhoz, továbbá az ilyen tartalmú számítógépes és videojátékokhoz. A felmérések szerint Amerikában ma a gyerekes családok 90 százalékának tagjai játszanak videojátékokat. A 8–16 éves gyerekek az 1980-as évek végén hetente átlagosan négy órát töltöttek ilyen játékokkal, ma ez a lányok esetében 13 óra, a fiúkéban 16–18 óra.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.