„A helyi termék mögött ott van egy életmese” Pr-cikk

„A helyi termék mögött ott van egy életmese”

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária egyetemi docenst és pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

Támogatói tartalom

2023. november 24., 12:002023. november 24., 12:00

– Miben más a helyi termék a hipermarketekben található társaihoz képest?

– A különbséget az ember már az ízlelőbimbóin keresztül érezheti. Életviteli szempontból egyébként is az lenne az ideális, hogy idényzöldségeket és -gyümölcsöket fogyasszunk, hiszen sokkal ízesebb és egyben egészségesebb az, ami akkor érik meg, és nem ül hónapokig egy raktárban. Kecsegtető lehet, hogy februárban is paradicsomot együnk, de be kell látnunk, hogy akkor nem annak van az ideje, és jobb, ha átállunk a savanyú káposztára, ami sokkal jobb ízélményt biztosíthat.

Galéria

Fotó: Emmer László

A pszichológiában gyakran használjuk a dallamtapadás kifejezést, hiszen köztudott, hogy

azok a zenék, amelyeket 35 éves korunkig hallgattunk, érzelmileg kötődnek hozzánk. Így van ez az ízek és illatok esetében is.

Amit gyerekként fogyasztottunk, mindig az lesz a referencia. Hiába keressük máshol, akár külföldön ugyanazokat az ízeket, egyszerűen nem fogjuk tudni megtalálni. Amin szocializálódtunk, az adja meg az ismerősség, az otthonosság érzését. A hipermarketekben lehetnek szépek és egészségesnek kinézők a termékek, de az ízük nem hazudtolja meg, hogy azokban nincs benne a termelő szíve, lelke.

Galéria

Fotó: REL-kampány

– Azok számára, akik csak ismerkednek a REL, azaz a rövid ellátási lánc fogalmával, milyen tanáccsal tudsz szolgálni: hogyan induljanak el ezen az úton?

– Első lépésként azt javasolnám, hogy keresse fel a környezetében szerveződő vásárokat vagy a Helyénvaló boltot, és nézzen szét. Nem kell már az első alkalommal vásárolni. Az is elég, ha csak megengedi magának az időt arra, hogy kicsit szétnézzen, átvegye a vásár hangulatát.

Engedje közel magához a helyi termékek fogyasztásának gondolatát, kóstoljon meg valamit.

A saját példámból kiindulva, én is így kezdtem el, és ma már nem tudom magam leállítani. Konkrétan bekarikázom a naptáramban, hogy mikor lesz vásár a környéken. Évek hosszú sora óta így már kialakult, hogy melyik termelőtől mit vásárolok. Kitől fűszert, kitől sajtot, kitől zöldség-gyümölcsöt.

Galéria

Fotó: REL-kampány

Számomra a nehézség abban áll, hogy leállítsam magam a túlvásárlásban.

Meg kell tanulni, hogy ne halmozzunk, hanem csak azt szerezzük be, amire ténylegesen szükségünk van.

– Azon túlmenően, hogy a termelő számára visszajelzést jelent, ha tőle vásárolnak, mit jelent emberi kapcsolat szempontjából egy rövid ellátási láncban történő tranzakció?

– A helyi termlőktől való vásárlás alkalmával van lehetőség visszajelezni a termelőnek. El lehet mesélni, hogy a családból kinek ízlett az adott termék, mit szoktunk belőlük készíteni, sőt sokszor még receptcserére is alkalom nyílik. Gyakorlatilag

már elfelejtettük azt, hogy megköszönjük valakinek a munkáját.

A hipermarketekben nincs lehetőség az emberi kommunikációra. A legtöbb esetben csak levesszük a terméket a polcról, becsippantjuk és rohanunk is tovább. A legtöbb esetben nem is tudjuk, honnan származik az a termék, amit elfogyasztunk. A helyi termék mögött ott van egy életmese, egy emberi történet.

Ha a rövid ellátási láncokat részesítjük előnyben, akkor talán a lelassulás művészetét is gyakorolhatjuk.

A termelő számára is egy megerősítés, ha egy család élettörténetévé válik. Mint például a mi dinnyés nénink, aki már közel húsz éve az életünk része. A gyerekek rendszeresen kérik, hogy menjünk ki hozzá. Ugyanakkor arra is van lehetőségünk nála, ha esetleg nem olyan az íze a dinnyének, akkor visszavigyük és kicserélje. Erre egy hipermarketben mikor lenne lehetőségünk?

Galéria

Fotó: REL-kampány

– Mi alapján választasz a helyi termelők közül?

– Nálam az eladó arca a döntő. Egy emberi arcra minden rá van írva. Általában, akik agresszíven rám akarják sózni a terméküket, azokat messziről elkerülöm. Az első pillanatban látom valakinek a személyén, hogy milyen lelkülettel dolgozik, mennyire szenvedélyesen csinálja azt amit. Szóba kell állni az emberrel, és biztosan megtaláljuk a számunkra megfelelő termelőt.

Soha ne a terméket nézzük, hanem az embert, aki mögötte van.

Ha érdekesnek találtad cikkünket, akkor oszd meg ismerőseiddel, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradj velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, a rövid élelmiszer-ellátási láncok szakértői és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Azt is megmutatjuk, hogy a mindennapjaidban milyen lépéseket tudsz tenni egy élhetőbb környezetért, miként támogathatod a helyi termelőket. Interjúinkat meghallgathatod a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhatsz meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL

Látogass el a helyenvalo.ro/karacsony weboldalra is, és vásárolj helyi termékekből álló ajándékcsomagot szeretteidnek, akár céges partnereidnek!

(X – Fizetett hirdetés)

Galéria

Fotó: REL-kampány

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)
2023. november 03., péntek

Nemcsak a székelyek szeretik a Helyénvalót! (x)

A Helyénvaló nem csak a székelyföldi emberek számára jól csengő márkanév. Olyan romániai hírességek is vásárolnak rövid úton helyi termelőktől, mint Silvia Teodorescu, a méltán népszerű Cronicari Digitali podcastműsor alapítója.

Nemcsak a székelyek szeretik a Helyénvalót! (x)