Az új módszerekkel könnyebb leleplezni a gyakorlott hazudozókat

A gyakorlott hazudozók nem feltétlenül kerülik az ember tekintetét – sokan ezt gondolják a hazugság biztos jelének –, nem izegnek-mozognak sokat, nem emelik fel a hangjukat, nem vakaróznak vagy hümmögnek, legalábbis nem többet, mint az igazat mondók. Vannak azonban újabb, az átlagember által is elsajátítható módszerek a leleplezésükre – olvasható az Origo.hu hírportálon.

Kiss Judit

2011. július 29., 09:212011. július 29., 09:21

A Hazudj, ha tudsz! című népszerű krimisorozat főhőse a gyanúsítottak mimikájából, testbeszédéből és hanghordozásából szinte tévedhetetlen biztonsággal megmondja, hogy az illetők hazudnak vagy igazat mondanak. A valóságban azonban sokkal bonyolultabb a helyzet, a közhiedelemmel ellentétben a hazugságokat  meglehetősen nehéz leleplezni.

Az átverés módjai

A hazugságfelismerés laboratóriumi vizsgálataiban a legtöbb ember csak alig teljesít jobban, mintha véletlenszerűen bökne rá arra, aki szerinte hazudik. „Az emberek általában azt hiszik magukról, hogy rossz hazudozók, de remekül felismerik, ha hazudnak nekik” – mondja Aldert Vrij, a Portsmouth-i Egyetem pszichológusa a New Scientist cikkében. „Valójában rendszerint ennek az ellenkezője igaz.” Az utóbbi években számos pszichológiai kutatás tárgya volt, miért olyan könnyű becsapni az embereket. Vrij és munkatársai, Par Anders Granhag a Göteborgi Egyetemről, valamint Stephen Porter a kanadai Brit Kolumbiai Egyetemről nemrég jelentettek meg egy tanulmányt a témáról a Psychological Science in the Public Interest című folyóiratban.

Cikkükben nem csupán ismertetik a különféle átverési módokat, hanem azt állítják, hogy mindenkiből lehet jobb hazugságészlelő, és ennek megvalósításához ötleteket is adnak. A pszichológusok felvázolják azokat a gyakori hibákat, amelyeket az emberek elkövetnek, amikor megpróbálják eldönteni, hazudik-e valaki vagy sem. A legfőbb gondot az a széleskörűen elterjedt tévhit okozza, hogy a hazudók elárulják magukat arckifejezésükkel és testbeszédükkel. A valóság az, hogy nincs olyan egyértelmű viselkedés, amely mindig előfordul annál, aki hazudik, illetve soha nem fordul elő azoknál, akik igazat mondanak.

Az arcon megjelenő kifejezések

Az az elképzelés sem túl hasznos, hogy a hazudók akaratlanul is információt szolgáltatnak valódi érzelmi állapotukról az úgynevezett „mikrokifejezések” által (erre az elméletre épül a már említett tévésorozat is.) A szakkifejezést Paul Ekman amerikai pszichológus vezette be az 1980-as évek közepén azoknak az érzelmi kifejezéseknek a leírására, amelyek megjelennek az arcon, majd 0,04-0,2 másodperccel később el is tűnnek. Nem arról van szó, hogy nincsenek ilyen, akár egy másodpercig is tartó mikrokifejezések, inkább az a gond, hogy nagyon nehéz ezeket értelmezni. A kutatók szerint a trükk az, hogy tudni kell, mit keressünk, és ne tulajdonítsunk túlzott jelentőséget annak, hogyha megtaláltuk. A gyakorlatban hajlamosak vagyunk több figyelmet fordítani a nonverbális információkra, mint a verbálisakra. Ha ezek nincsenek összhangban, akkor előnyben részesítjük az előbbieket, holott azok a legjobb hazugságfelismerők, akik egyenlően súlyozzák ezeket. Ezt azonban nagyon nehéz megtanulni még a szakembereknek is, és akkor is csak 10–20 százalékkal növelik a hazugságfelismerés eredményességét – olvasható a New Scientist cikkében.

Az átlagember által is elsajátítható módszerek

Akadnak azonban az átlagember által is könnyebben elsajátítható módszerek. Az elmúlt évtizedben a kutatók rájöttek, hogy a hazudók inkább a gondolkodásmódjuk, semmint a cselekvéseik miatt vannak előnyben. A hazudozás komolyabb szellemi teljesítményt igényel, mint az igazság elmondása, ezért az új leleplezési stratégia a hazudók és az igazmondók közötti kognitív (gondolkodással kapcsolatos) különbségek felnagyítását célozza. „Szinte lehetetlen olyan kérdést feltenni, amely idegesebbé teszi a hazudót, mint a nem hazudót” – mondja Vrij. „Lehet azonban olyan kérdéseket feltenni, amelyet a hazudó nehezebben tud megválaszolni.” Egyik módszer erre, ha megkérik a gyanúsítottat, mondja el fordított sorrendben a történetét. Ez nehezebb, ha valami kitalált esetről van szó, mint ha olyan eseményekről beszél újra, amelyet átélt és emlékszik rá. Másik lehetőség, hogy megkérik, rajzolja le a szóban forgó helyszínt. A hazudóknak ez nehezebben megy, mivel ritkán készülnek fel egy kitalált helyszín látható térbeli elrendezésének részleteiből. Az időpontrészletekkel is meg lehet zavarni egy embert. Gyakori trükk a hamis alibi kitalálására, hogy a valóságban megtörtént eseményeket áttolják arra az időpontra, amikor a bűncselekmény történt. A feltételezett esemény részletes időrendi sorrendjére vonatkozó kérdésekkel olyan információkhoz juthatnak a szakértők, amellyel leleplezhetik a hazugságot.

A szemkontaktus kerülése

Egy másik érdekes taktika a szemkontaktus-kerülő mítosz kihasználása. Mindenki, aki megpróbál felidézni egy eseményt, időnként félrenéz, mert a szemkontaktus tartása elvonja a figyelmet. Ugyanez igaz a hazudókra is. Ha arra kérjük a hazugsággal gyanúsított egyént, hogy folyamatosan nézzen a szemünkbe, akkor megnöveljük a rá nehezedő kognitív terhet. Mivel ez már úgyis nagyobb egy hazudón, mint egy igazmondón, ezért nagyobb az esély, hogy elárulja magát. Vrij és csoportja valóban azt tapasztalta, hogy az állandó szemkontaktusra utasított hazudók több verbális és nonverbális jelet adtak, mint a nem hazudók, így könnyebb volt a lebuktatásuk. Végül a kutatók leszögezik, hogy bár hagyományosan a hazudók mindig előnyben voltak a kihallgatókkal szemben, az új stratégiáknak köszönhetően ez az előny kezd eltűnni. A kutatók azt is hangsúlyozzák, hogy hiába tökéletesednek egyre jobban a hazugságvizsgáló gépek, az emberi intuíciót valószínűleg sosem pótolhatják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás