Az immunrendszer „tévedése”

Évszázadunk egyik leggyakoribb civilizációs betegsége az allergia, az allergiás megbetegedések pedig továbbra is emelkedő tendenciát mutatnak – emelte ki a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház allergológus, klinikai immunológus szakorvosa, Orbán Éva.

R. Kiss Edit

2015. október 24., 14:142015. október 24., 14:14


Pollen, rovar, gyógyszerek

„Az allergia egy veleszületett hajlam talaján kialakult, az immunrendszer tévedéseként is felfogható tünetegyüttes, amely az egyébként ártalmatlan (például táplálék alkotórésze, pollen, házi por) vagy kevésbé kóros (például rovarcsípés), illetve szintetikus anyagokra (gyógyszerek) adott azonnali vagy krónikus gyulladási válaszreakció. A szervezetbe jutó antigén és a szervezet által ellene termelt IgE típusú antitest összekapcsolódik, további láncreakciót idézve elő, amelynek során közvetítőanyagok szabadulnak fel” – fejtette ki a szakorvos.

Mint rámutatott, a szervezetben tehát a számára idegen anyagokkal (antigénekkel, azaz allergénekkel) való találkozás során immunválasz jön létre, amelynek következménye lehet kedvező, ilyenkor védelem, immunitás alakul ki, amely elősegíti az antigén elpusztítását, vagy pedig kedvezőtlen. Utóbbi esetben túlérzékenység, azaz allergia alakul ki, amely az allergén elleni harc kóros, betegséget eredményező megnyilvánulása.

Szinte bármi lehet allergén

A csíkszeredai kórházban két éve dolgozó, a bőrgyógyászati osztályon elérhető szakembertől megtudtuk, az allergiás folyamatokat beindító allergén szinte bármilyen anyag lehet. Egyes anyagok kémiai szerkezetük miatt nagyobb valószínűséggel válnak allergénné, ilyenek például a pollenek vagy a penicillin. Az orvos felsorolta, az allergéneket aszerint csoportosítják, ahogyan a szervezetünkbe behatolnak.

Az allergiás légúti betegségeket, a szénanáthát és az asztmát leggyakrabban környezeti inhalatív, tehát a légutakon át a levegővel együtt belélegezett allergének okozzák, ilyenek a pollenek, atkák, állati eredetű proteinek és a penészgombák. Jelenlétük a földrajzi helyzettől és az éghajlati viszonyoktól függően változik.

Az allergének másik nagy csoportját képezik az élelmiszerek, illetve az ezekben lévő színező- és tartósítószerek. A legtöbb táplálékallergén természetes fehérje, melynek egy része a főzés, feldolgozás, tárolás során elveszíti allergén jellegét, míg más esetben a fenti folyamatok során új allergének képződnek.

A leggyakoribb táplálék­allergének a tejfehérje, tojásfehérje, továbbá gabonafélék, szója, földimogyoró, különböző gyümölcsök és zöldségek. Külön csoportot alkotnak az úgynevezett foglalkozási allergének, a gyógyszerek és nem utolsósorban a rovarmérgek. A rovarméreg által okozott allergiák közül nálunk a méh- és darázscsípéssel szervezetbe jutó allergénnek van jelentősége.

Tünetek és súlyosságuk

A szakorvos rámutatott, az allergia tünetei nagyon széles skálán mozognak: vannak légúti tünetek (tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, nehéz légzés, köhögés, fulladásérzés), bőrelváltozások (csalánkiütés, ekcéma), a szemet érintő tünetek (szemviszketés, könnyezés, vörös szem), emésztőrendszeri tünetek (hasmenés, felszívódási zavar, hasi fájdalom), a szájnyálkahártyát érintő eltérések, továbbá az egyik legsúlyosabb tünet az anafilaxiás sokk.

Hogyan zajlik a vizsgálat?

Orbán Éva kiemelte, a vizsgálat legfontosabb része a szakorvosi konzultáció, emellett számos kiegészítő vizsgálat létezik a pontos diagnózis alátámasztásához.

Léteznek az in vivo (a testen elvégzett) allergiatesztek: Prick teszt (bőrteszt, melynek segít­éségével tesztelhetők a hisztamint felszabadító, döntően légúti és emésztőrendszeri panaszokat okozó allergének), Epicután teszt (a hátra ragasztott bőrteszt – ezzel tesztelhetők a limfociták aktiválásán keresztül ható allergének, mint pl. a fémek, fogászati anyagok, ételadalékok, kozmetikai anyagok), táplálékprovokációs teszt, gyógyszer-provokációs teszt.

Továbbá alkalmazzák az úgynevezett in vitro (laboratóriumi körülmények között végzett) allergiateszteket. Ilyen a vérből történő specifikus IgE meghatározás, amelyet döntően légúti és élelmiszer-allergének meghatározásához használnak, de rovarméreg-allergia is tesztelhető vele, valamint a limfocita-transzformációs teszt, amely töb­bek között gyógyszerekre, fémekre való allergia esetén használható.

Aztán van az IgG-meghatározás vérből, amely főként élelmiszer-intoleranciák vizsgálatára használható. Gyermekek esetében bármelyik teszt alkalmazható a fentiek közül, de amint az orvos kiemelte, 3-4 éves kor alatt a kicsi együttműködésének hiánya miatt inkább a vérből való meghatározást helyezik előtérbe. A szakember megemlítette, tévhit, miszerint a bőrteszt bizonytalanabb lenne, mint a vérvizsgálat, hiszen mindkét vizsgálat mérvadó.

Kezelési lehetőségek

„Az allergia kezelése alatt sajnos gyakran kizárólag a gyógyszeres terápiát értik, bár legalább ilyen fontos a betegek felvilágosítása, a környezet ellenőrzése, az allergének elkerülése. Ha bebizonyosodik, hogy valaki allergiás valamire, akkor elsősorban védekezni kell az adott allergén ellen” – mondta a szakorvos. Hozzátette, az allergia kezelésekor antihisztamin-gyógyszereket, hörgőtágítókat, szteroidokat, helyi gyulladáscsökkentőket és egyéb tüneti szereket alkalmaznak.

Létezik ugyanakkor specifikus immunterápia is, utóbbit például pollenek, állati szőrök, poratka által okozott allergia esetén tudják alkalmazni. Ez a kezelés hosszas, három-öt éven keresztül tart, és annak folyamán allergéneket juttatnak be növekvő dózisban a szervezetbe egészen addig, amíg tolerancia alakul ki az adott anyagra.

„Tulajdonképpen ez az egyetlen módja az allergia tartós javításának, a többi gyógyszer csak ideiglenes megoldást jelent. Az immunterápia aránylag új kezelés, a hátránya viszont az, hogy az egészségbiztosító nem támogatja, és drága, hosszú időn át tartó kezelés, így a betegek nagy része nem engedheti meg magának” – tette hozzá az immonológus.

Megelőzhető-e az allergia?

„Bizonyos életmódbeli változtatásokkal tehetünk a megelőzés érdekében, csökkenthetjük az allergia kialakulásának esélyét. A megelőzés érdekében fontos a csecsemők helyes étrendje, az, hogy a baba minél tovább kapjon anyatejet. Az új ételeket fokozatosan kell bevezetni híg formában, tehéntej, tojás, olajos magvak csak egyéves kor felett, liszttartalmú ételek csak hat hónapos kor felett ajánlottak” – hívta fel a figyelmet a szakember. Hozzátette, ha szükséges tápszert adni, akkor az feltétlenül hipoallergén legyen.

„Törekedjünk a normál bélflóra fenntartására, antibiotikum szedése esetén pro- és prebiotikumokkal kiegészített tápszereket is adjunk. Tartsuk távol a gyermektől a légúti allergéneket, ne dohányozzunk a gyermek közelében, és adassuk be a védőoltásokat” – hangsúlyozta. Kiemelte, a megelőzés érdekében hasznos tudni például azt, hogy mikor melyik pollen van a levegőben.

Általánosságban elmondható, hogy a mogyoróbokor és a korán virágzó fák (például a nyír, az éger) tavasszal, a füvek főleg májusban, júniusban, a gyomok pedig július közepétől október végéig virágoznak. Az aktuális időjárás, a szél, az eső, a páratartalom egyaránt befolyásolják a levegő pollenkoncentrációját.

A túlzott higiénia is árthat

A szakember arra is kitért, hogy a túlzott higiénia is árthat, összefüggés van a túlzásba vitt fertőtlenítés, valamint az asztma, allergia és autoimmun betegségek gyakoribb megjelenése között.

„Tudományosan is igazolódni látszik, hogy az ártalmatlan, velünk élő baktériumok hiánya krónikus betegségek forrása lehet. Immunrendszerünk a baktériumoktól való fokozódó elszigetelődésünk miatt rossz irányba fejlődik. Ahogyan Graham Rook immunológusprofesszor fogalmaz: »segít, ha valaki tanyán él, állandó kapcsolatban van állatokkal, vagy ha nem szabad állandóan kezet mosni... A túlzott higiénia ugyanis többet árt, mint használ«”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás