Arctalan, névtelen segítség

Több mint két éve mûködik Kovászna megyében az SOS Telefonos Lelkisegély-szolgálat. Tóth Gödri Erika mentálhigiénés szakember és kollégái a családi problémákkal küzdõ, gyászoló, elkeseredett embereken segítenek.

Bíró Blanka

2008. december 19., 15:592008. december 19., 15:59

A magányos, családi problémákkal küzdő, a gyászoló, reménytelenül szerelmes, elkeseredett emberek általában szívesen elmondanák az őket nyomasztó gondokat, kibeszélnék azokat magukból, a lelkükből. Egy jó, kiadós beszélgetés megkönnyebbülés lehet. Ha hangosan kimondják a problémát, már támpontot találhatnak a továbblépésre. Viszont meg kell találni a társat erre a beszélgetésre, és gyakran ez a legnehezebb. Kire zúdítsa rá az ember saját nyomorát, ki az, akit nem terhel ezekkel, aki képes arra, hogy türelmesen végighallgassa, esetleg együtt is érezzen, aki nem neveti ki a háta mögött, aki nem pletykál. Az SOS Telefonos Lelkisegélyszolgálat ennek a beszélgetőtársnak, a meghallgatónak a szerepét vállalja. Tóth Gödri Erika, a Kovászna megyei szolgálat egyik alapítója szeretettel, türelemmel magyarázza, hogyan mûködik az önkéntes alapon szerveződő szolgálat.

A névtelen beszélgetőtárs

Két évvel ezelőtt közel 30 háromszéki szakember elvégzett egy mentálhigiénés tanfolyamot, és már a képzés során megfogalmazódott bennük, hogy el kell indítani a telefonos ügyeletet. Felméréseket végeztek, ahol pontosan megfogalmazódott az igény. Jó néhány évtizede világszerte mûködnek a telefonos ügyeletek, ez is biztosíték volt arra, hogy Háromszéken is lehet segíteni az embereknek ilyen módon. Romániában évekkel ezelőtt Temesváron kezdeményezték a lelkisegély-hívót, majd Udvarhelyen is elindították. A Kovászna megyei SOS Telefonos Lelkisegély-szolgálat hosszas szervezői munka után 2006 októberében indult el, és azóta folyamatosan biztosítják az ügyeletet. Tóth Gödri Erika szerint azért hozták létre, hogy legyen egy hely, ahol mindig van valaki, akivel bárki megoszthatja a gondjait. Mindenki életében akadnak pillanatok, hogy senkivel sem tudja megbeszélni a problémáit, amikor a legnagyobb szüksége lenne erre. A telefonszolgálat az első lépés, amely
könnyû, ingyenes, és névtelenséget biztosító elérhetőségével segíthet az embereken. Tóth Gödri Erika fokozottan hangsúlyozza a névtelenséget: nemcsak a segítséget kérő marad névtelen, hanem az a szakember is, aki a vonal végén várja a hívást. A segítőket kiképezték a telefonos segítségnyújtásra, önként és ingyen vállalják ezt a munkát. Az ügyeletet előre elkészített beosztás szerint teljesítik, név helyett számokkal azonosítják őket. A névtelenség azért fontos, hogy a hívó olyan beszélgetőpartnert találjon, akinek nem a szakmája, az életkora, a neme, hanem a személye a fontos. Tóth Gödri Erika orvos, pszichológus, mentálhigiénés szakember, de mindez nem tartozik a telefonos beszélgetőpartnerre. Amikor ügyeletet teljesítenek, nyomatékos kérésre sem mondják meg, mi a szakmájuk. Ez előítéleteket ébreszthet a hívóban, hiszen az embereknek általában előzetes elképzeléseik vannak arra vonatkozóan, hogy milyen szakembernek mit lehet, vagy mit kell elmondani. A visszatérő hívók a szám alapján azonosíthatják a segítséget nyújtó szakembereket, és kérhetik, hogy újra az adott személlyel beszélhessenek. Erre az igényre nyitottak, az ügyeleti beosztás alapján pontosan meg tudják mondani, hogy a keresett számú szakember mikor elérhető. 

Rávezetnek a megoldásra

A telefonos szolgálatnál dolgozó szakemberek soha nem adnak tanácsot, nem állítanak fel diagnózist. A beszélgetés során a segítségkérő talál rá a megoldásra, arra, hogy mi segíthet neki továbblépni. Ha valaki nem tudja eldönteni, hogy elváljon vagy sem, erre az ügyelő nem adhat választ, döntenie mindenképpen neki kell. Meghallgatják, a panaszában társává válnak, képletesen fogják a kezét. A szakmájuk a háttérből segíti az ügyelőket, hogy jobban megértsék, ráhangolódhassanak a problémára. Segítséget akárki kérhet. A szolgálat indulásánál úgy gondolták, hogy megoldatlan lelki gondok feloldásában nyújtanak támogatást. Tóth Gödri Erika most már azt mondja, gyakorlati segítséget ugyan nem tudnak adni, ha valaki elveszíti a munkahelyét, megverte a férje, kikergette az otthonából, de ezeket a panaszokat is meghallgatják. Ha megkérdezik például, van-e még hely az öregotthonban, pontos felvilágosítást adnak. Sőt eligazítják a hívót, hogy hol találhat konkrét megoldást. 

Karácsonykor sok a magányos

A segélyszolgálat szakemberei két év alatt közel 1500 hívóval beszélgettek. Átlagosan számolva napi 2,5 hívást kapnak, de ezek megoszlása nem egyenletes. Karácsonykor, a téli ünnepek tájékán többen veszik igénybe a szolgáltatást. Olyankor a fizikailag nem egyedülállókra is rátörhet a magány, mondja Tóth Gödri Erika. Nyáron kevesebb a hívás, olyankor az emberek elfoglaltak, dolgoznak, nyaralnak, a nagyszülőket látogatják az unokák. A hosszú téli estéken viszont jobban eszébe jut mindenkinek, hogy magányos, hogy megoldatlan problémái vannak, és szívesen beszélget. A hívók mintegy 20 százaléka visszatérő. Ez a beszélgetés során tett megjegyzésekből vagy a hívó elmondásából derül ki. Egy beszélgetés átlagosan 50 percet tart, a leghosszabb 1 óra 40 perc volt, a legrövidebb hívások azok, amikor információkat kérnek, vagy a szolgálatról érdeklődnek. Ezekből a tapogatózó hívásokból aztán érdemi segítségkérések lesznek.  

Minden eset sajátos

A beszélgetés elején általában megfogalmazódik egy probléma, de ennek hátterében minden hívó esete egyéni és sajátos. Ezért nehezen fogalmazható meg, hogy milyen gondokkal fordulnak a szolgálathoz. Kezdetben a magány, családi probléma, szenvedélybetegségek, zaklatás, gyász, válás, öngyilkossági gondolatok fogalmazódnak meg. Ezek azonban nem általánosíthatóak, hiszen mindenki számára mást jelent a probléma. Az ügyelő nem magára a problémára, hanem a betelefonálóra igyekszik koncentrálni, abban igyekeznek támogatást, segítséget nyújtani, hogy megfogalmazhassa, mi nyomasztja a leginkább, és milyen kiutat, alternatívát lát. A szakemberek külön képzést kapnak a krízishelyzetekre, például arra, hogy segítsenek például annak, aki öngyilkosságot akar elkövetni. A legtöbben azonban csak meghallgatást, figyelmet, empátiát igényelnek. Sok az egyedülálló, idős ember, akinek nincs kivel beszélgetnie. 

Az ingyenes zöld szám

A 0800-800283-as telefonszám naponta 19 és 24 óra között ingyen hívható a vezetékes, Romtelecom hálózaton keresztül. Tóth Gödri Erika szerint a telefon nagyon jó eszköz a hiteles kommunikációra, a hívó és az ügyelő egyaránt kifejezheti érzelmeit. Arra törekednek, hogy az ingyenes zöld szám más hálózatból is elérhető lehessen. Ennek gyakorlati kivitelezését és az anyagi támogatást keresik. A közeljövőben új önkéntesek telefonos munkára való felkészítését és az ügyelői stábba való beemelését tervezik.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás