2008. december 12., 10:292008. december 12., 10:29
A papírmasé – amely a káprázatos velencei karneváli maszkok alapanyaga is – úgy készül, hogy újságpapírt csíkokra vágunk (lehetőleg egyenlő nagyságúakra), a csíkokat tapétaragasztóba áztatjuk, akár egész éjszakára. Másnap a kívánt formára (tál, pohár, bögre, lufi) rétegezzük, és minden réteget bekenünk tapétaragasztóval. Addig rétegeljük, amíg az anyag el nem éri a kívánt vastagságot; utána kiszárítjuk. A réteg vastagságától függően 1-2 napig is eltarthat, amíg megkeményedik. Akkor levesszük a formáról, egyenletesre levágjuk a szélét, temperával vagy akrilfestékkel lefestjük, végül lelakkozzuk. Könnyű, viszonylag ellenálló anyag lesz belőle.
Lámpabura: A gömblufi alapra felvitt és megszárított papírmasét alul és felül kivágjuk. A felső részbe drótot fűzünk, ennél fogva akasztjuk fel a lámpást.
A só-liszt gyurma sokoldalú anyag. Egyszerűbb beszerezni, kezelni – és a művelet után takarítani –, mint az agyagot, de ugyanúgy készíthetünk belőle dísztárgyakat és használati tárgyakat is, például gyertyatartót, képkeretet, hamutartót, asztali tolltartót. Ha kiégetjük, folyadéktartóvá válik, s akkor szélesedhet a skála vázával, bögrékkel, csuprokkal.
Recept: 20 dkg asztali só, 20 dkg finomliszt , 2 ek étolaj és 125 ml víz; temperával színezhető. Összekeverjük, kicsit állni hagyjuk, és utána, mintha gyurmával vagy agyaggal dolgoznánk, gyúrjuk, formáljuk ízlés szerint. Ha kész a mű, érdemes kisütni, hogy később ne büdösödjön meg (a radiátoros szárítás sokáig tarthat, és közel sem biztos, hogy tökéletes eredményt hoz – belül nyers maradhat a kerámia): sütőpapírral bélelt tepsiben, félórát takaréklángon, nyitott sütőajtónál, majd félórát szintén takarékon, zárt sütőajtónál sütjük. Összesen körülbelül 2 és 2 és fél órát süssük. Ha kihűlt, lakkal érdemes lekenni, mert így erőteljesebb és szebb fényt kapnak a kerámiák, nem málladozik a szélük, víztartóvá válnak, és a port is le lehet törölni róla.
Ha olcsó és egyedi ajándékot szeretnénk, jó, ha egy-két összetevőjéhez ingyen jutunk hozzá. Szerencsére ez nem lehetetlen, ha számolunk azokkal az apróságokkal is, amiket a természet ilyentájt szór a lábunk elé: az első hóig az ezerszínű és formájú falevelek és termések ingyen kínálják magukat az utcákon, a parkokban, az erdőkben. A kiruccanás alkalmával öszszegyűjtött növényrészeket, miután hazaszállítottuk, préseljük le vagy szárítsuk ki, és pár nap elteltével kiváló dekorációs anyag válik belőlük. Felhasználhatjuk például így: veszünk egy olcsó határidőnaplót, bekötjük valamilyen szép, egyszínű papírral, aztán az elejére elhelyezünk pár préselt falevelet – absztrakt vagy figurális módon, az apróbbakkal sormintázva, a nagyobbakat akár önmagukban is elhelyezve – ízlés szerint, majd az egészet újra bevonjuk öntapadós, átlátszó fóliával. Nagyon kell vigyázni, hogy a fóliát pontos méretűre szabjuk, és hogy ne kerüljön alá légbuborék, ezért centiről centire, konyharuhával lesimítva kell ragasztgatni.
Olcsó képkeretbe – amely, ha nyers lakkozatlan fából van, azt is dekorálhatjuk, befesthetjük, lelakkozhatjuk – különböző méretű és színű falevelekből, félbevágott vagy felszeletelt termésekből installációt gyárthatunk.
Szappant önteni nagyon egyszerű. Kézművesboltokban lehet kapni szappantömböt – vagy egyszerűen összegyűjtjük a maradék szappanokat, ám ez esetben érdemes kicsire összetörni, és kevés vizet hozzáönteni – és forró víz felett felolvasztjuk. A kézművesboltokban vehetünk kiöntőformákat, de a gyerekek homokozó formái is tökéletesen megfelelnek a célnak. Színezékkel színezhetjük, illóolajjal illatosíthatjuk. A szappant saját készítésű díszdobozba is rakhatjuk.
Kezdőknek talán az a legegyszerűbb, ha az adott felületet teljesen bekenik az üvegfestékkel, egy vastag ecsettel, egyenletesen (vigyázat, könnyen foltosodik), majd ha megszáradt – fontos, különben feljön a festék – úgynevezett kontúrfestékkel szép kis mintákat lehet festeni rá.Lakberendezési boltokban kapható, teljesen egyszerű, fehér tejüvegből készült asztali lámpa kiválóan alkalmas a festésre, ráadásul egyedi és praktikus ajándék készíthető belőle. Használjunk olyan festéket, amely nem igényli, hogy kiégessük a lámpát.
A legtöbb salátát változatossá lehet tenni valamilyen pácolt sajttal, de akkor is új, különleges ízeket kaphatunk, ha ízesített olajat vagy ecetet keverünk a zöldségekhez a megszokott majonézes vagy joghurtos mártások helyett. A fűszeres olajok íze sokkal intenzívebb, mint a száraz fűszereké, ezért érdemes óvatosan bánni velük. Az olajok, ecetek szép üvegbe töltve, a sajtok alacsony, széles szájú, anyaggal burkolt vagy megfestett tetejű befőttesüvegekbe rakva tökéletes ajándékok lehetnek az ínyenc rokonoknak, barátoknak.
Hozzávalók: 4 db közepes méretű padlizsán, fél liter olívaolaj, 1-1 csokor rozmaring és oregánó, 1 db chili paprika, 50 dkg juhsajt, 2 dl vörösborecet, darált feketebors, só.
Elkészítése: vágjuk kisebb darabokra a padlizsánt, majd szórjuk meg sóval, keverjük össze, és tegyük egy szűrőedénybe. Pár órára tegyük hűtőbe, hogy a felesleges lé ki tudjon csepegni belőle. Hevítsünk fel egy nagy serpenyőben kevés olívaolajat, majd erős lángon pirítsuk meg a padlizsándarabokat. Közben fűszerezzük darált borssal, felkarikázott chili paprikával, és állandóan kevergetve addig süssük, míg puha nem lesz. Ha elkészült, tegyük egy tálba, öntsük rá a borecetet, adjuk hozzá a nagyobb darabokra felvágott juhsajtot, öntsük rá az olívaolajat, és tépkedjük hozzá a fűszerek levelét is. Óvatosan keverjük össze, majd töltsük jól zárható üvegekbe. Hűtőbe téve pár nap elteltével fogyaszthatjuk is. Padlizsán helyett használhatunk sült paprikát is.
Hozzávalók: 4 csomag mozarella sajt, 30 dkg fűszeres kecskesajt, 20 dkg füstölt juhsajt, 2 db camembert sajt, 30 dkg feta sajt, 2 üveg olívaolaj, 2 evőkanál pesto, 5-6 darab napon szárított paradicsom, 5-6 szem bors, rozmaring, kakukkfű, oregánó, 10 db koktélparadicsom.
Elkészítése: Tépjük négy darabba a mozarellát, a többi sajtot pedig vágjuk vastagabb szeletekre. Keressünk két darab, körülbelül egyliteres öblös üveget. Szórjunk az aljára pár szem egész borsot és pár darab aszalt paradicsomot. Helyezzünk rá egy-egy fűszerágat, majd tegyünk pár darabot a sajtszeletekből és az összetépett mozarellából. Kanalazzunk rá pestót, majd tegyünk rá pár szem koktélparadicsomot. Ismét sajtok következzenek, fűszerág, pesto, s végül paradicsom kerüljön a tetejére. Ha megtelt az üveg, öntsük fel olívaolajjal, zárjuk le jól, és tegyük a hűtőszekrénybe. Egy nap érlelés után fogyaszthatjuk. A sajtokat variálhatjuk kedvünkre, a fűszerezés is megváltoztatható saját ízlés szerint: nagyon finom például reszelt fokhagymával, olajbogyókkal, friss bazsalikomlevéllel, őrölt köménnyel, mentával vagy citrommal.
Hozzávalók: fél liter olívaolaj, 4 cikk fokhagyma, 3-4 db szárított chili, 5-6 szem borókabogyó, 1 kiskanál koriandermag, 2-3 babérlevél, mokkáskanálnyi egész bors.
Elkészítése: A fokhagymát és a chilit tisztítsuk meg, majd a fűszerekkel együtt tegyük egy üvegbe (a fűszereket akár muszlinkendőbe is köthetjük). Óvatosan öntsük fel az olajjal, majd jól zárjuk le az üveget, és érleljük néhány napig az olajat száraz, hűvös helyen.
Hozzávalók: fél liter olívaolaj, 8 cikk fokhagyma, ujjnyi darab friss gyömbér.
Elkészítése: A fokhagymát és a gyömbért tisztítsuk meg, az utóbbit akár csíkokra is vághatjuk. Tegyük a fűszereket egy üvegbe, óvatosan öntsük rá az olívaolajat. Zárjuk le szorosan az üveget, s hagyjuk állni néhány napig.
Hozzávalók: 10 dkg cukor, 1 mokkáskanál só, fél narancs reszelt héja, 5-5 g bors, édespaprika, köménymag és reszelt szerecsendió, 1 liter 10%-os ecet.
Elkészítése: A fűszereket és az ecetet tegyük egy edénybe a sóval és a cukorral, majd kevergessük addig, míg a só és a cukor teljesen fel nem oldódik. Néhány napig pihentessük egy alaposan lezárt edényben, majd szűrjük át dekoratív üvegbe.
A méz magvasításához használhatunk diót, mandulát, mogyorót, napraforgómagot, kesudiót. A formák mellett a színekkel is lehet játszani: hámozzuk meg a mandula egy részét, vegyünk vérmogyorót, melynek bordós színű a héja. Bármilyen befőttesüveg megfelel a célnak, de minél különlegesebb a formája, annál jobb. Egy üvegbe – nagyságától függően – négy, nyolc, de egyliteres üvegbe akár 12 rétegben is lehet rakni a csemegét. Az ünnepi külsőt fokozhatjuk, ha karácsonyi mintás anyagot veszünk. Az anyagból vágjunk ki kör alakú formákat, és egy arany zsinórral vagy raffiaszállal kössük az üveg tetejére.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.