2009. október 09., 12:002009. október 09., 12:00
Mindenki tehet valamit – különösebb erőfeszítések nélkül – a globális felmelegedés és a gazdasági válság ellen, vallják a Zöld Erdély Egyesület tagjai, akik szerint míg a hétköznapi vásárlásaink során egyiptomi burgonyát, brazil csirkét, kínai fokhagymát, görög paradicsomot, svájci csokit, marokkói zöldpaprikát és argentin almát teszünk a kosarunkba, nem is várhatunk el normális időjárást és jól működő gazdaságot.
A távoli országokból importált termékek szállítása jelentős mennyiségű szén-dioxid kibocsátásával jár – ez a gáz felelős leginkább az éghajlatváltozást okozó üvegházhatásért. A számítások szerint 1 kilogramm kínai áru Romániába szállításával 2,5 kilogrammal nő a légköri szén-dioxid mennyisége. „Ugyanakkor a helyi gazdaság csak akkor működhet jól, ha termelünk is, nemcsak importálunk. Ha a termelőinket megnyomorítjuk és tönkreteszszük, idegen országok és multinacionális vállalatok kiszolgáltatottjaivá válunk. Ha nincs helyi termelés, nincs munkahely, nincs fizetés” – vélik a Zöld Erdély Egyesület aktivistái.
A kolozsvári székhelyű civil szervezet júliusban kampányt kezdett a környezettudatos vásárlás népszerűsítése céljából. Az egyesület kampánykaravánja jelen volt a Tusványoson, a gyergyószentmiklósi EMI-táborban, az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egyesület bencédi konferenciáján, a Bonchidai Kastélynapokon, a kézdivásárhelyi Őszi Sokadalomban, a Turda Festen és a zilahi városnapokon.
Jakab Vilma projektkoordinátor |
A Szent Anna-tónál állandó kampány folyik, ugyanis a tó kezelője, az Ecos Club Kft. elvállalta, hogy minden egyes jegyhez mellékelnek egy szórólapot is. Az önkéntesek falvakba is eljutottak, a szilágysági Mocsolyán a helyi református egyházközség segítségével kampányoltak. Ezen kiszállás alkalmával döbbentek rá a Zöld Erdély Egyesület tagjai, hogy a káros vásárlási szokások mennyire elterjedtek faluhelyen is.
„Sok falusi tehéntej helyett inkább Completát tesz a kávéba, s voltak olyanok is, akik elmondták, hogy inkább boltban vásárolt csirkét esznek, mert annak puhább a húsa, mint a házi csirkének” – mondta Jakab Vilma projektkoordinátor. A kampányhoz mintegy ötven önkéntes és 25 partner civil szervezet csatlakozott. A szervezők becslései szerint a tudatos vásárlásra buzdító üzenet ez idáig körülbelül 20 ezer emberhez jutott el. A kampány központi eleme a környezettudatos vásárló tízparancsolata, amely gyakorlati útmutatást ad a fogyasztóknak, hogyan csökkenthetik minimálisra hozzájárulásukat az éghajlatváltozáshoz és a gazdasági válsághoz.
„Szemléletváltásra van szükség, hiszen vásárláskor a pénzünkkel szavazunk. Ha egyiptomi krumplit veszel, akkor azt jelzed, hogy arra van szükséged” – hangsúlyozta a projektkoordinátor. A Zöld Erdély Egyesület nem elégszik meg a vásárlók felvilágosításával, a közeljövőbeli tervei között szerepel egy aláírásgyűjtés annak érdekében, hogy a bevásárlóközpontok tüntessék fel, mely termékek hazaiak. Az aláírásokkal alátámasztott kérést a szupermarketek igazgatóinak szándékoznak majd tolmácsolni.
„A gond az, hogy nem teszik külön polcra a hazai és a külföldi termékeket, az embereknek pedig nincs türelmük megnézni, hol gyártják” – magyarázta Jakab Vilma. Véleménye szerint a környezettudatos vásárlás nem pénzkérdés. „A helyi termelők sok esetben nem bírják az árversenyt az importáruval, de az árbeli különbség nem nagy. Ha azt nézzük, mennyivel jobb, egészségesebb a helyi termék, megtérül a különbség” – állítja a Zöld Erdély Egyesület munkatársa. Jakab Vilma elmondása szerint a kampánynak Erdély-szerte pozitív volt a fogadtatása.
A Zöld Erdély által kezdeményezett akciótól függetlenül is egyre több emberben tudatosul, hogy az áron kívül más tényezőre is érdemes vásárláskor odafigyelni. Biztató jel, hogy bár az importáru egyre nagyobb teret nyer nemcsak a bevásárlóközpontokban, de a piacokon is, a hazai termelők is egyre tudatosabban keresik az utat a vásárlókhoz. A tordaszentlászlói Numulites Szövetkezet közvetítő szerepet vállal a kistermelők és a vásárlók között.
A vásárlók interneten keresztül (www.numulites-szovetkezet.ro) rendelhetnek zöldségféléket, száraztésztát, tejtermékeket, mézet és pálinkát, amit aztán minden pénteken Tordaszentlászlón, a 31. szám alatt vagy Kolozsváron, a Petőfi (Avram Iancu) utca 27. szám alatt vehetnek át. A szövetkezet vezetőjének elmondása szerint jelenleg nyolc Kolozsvár környéki kistermelő a beszállítójuk, de ezek száma nőni fog.
Kolozsváron nem ez az egyetlen, a kistermelők helyi piacra való betörését elősegíteni hivatott kezdeményezés. A Széchenyi téri piac közelében található a Piaţa Ţăranului nevű magánpiac, ahol kizárólag hazai termékeket lehet vásárolni, burgonyától kezdve az étolajon keresztül egészen a papír törlőkendőig.
„Piacra járok, Romániában termelt zöldséget és gyümölcsöt vásárolok. Ha nincs kiírva, meg is kérdezem az árusokat, hol termett ez a szép alma vagy paradicsom” – nyilatkozta a magát környezettudatos vásárlónak valló Márton Ágnes. Elmondása szerint kerüli a bevásárlóközpontokat, de ha néha rá is viszi a kényszer, hogy betérjen, akkor is a hazai termékeket keresi, amelyeket nem a helyszínen vásárolt nejlonzacskóba, hanem otthonról hozott szatyorba rak. Márton Ágnes nem érzi úgy, hogy több energiát fektet a vásárlásba, mint azok, akik betérnek az útjukba eső első szupermarketbe. Azt azonban elismeri, hogy a környezettudatos vásárlás valamivel többe kerül, mintha kizárólag az árat tartanánk szem előtt.
1. Írjuk össze, mire van szükségünk. 2. Vásároljunk a piacon vagy helyi boltban. Így vásárlásunkkal a helyi kisvállalkozókat, a helyi gazdaságot támogatjuk, amitől a mi jólétünk is függ. A multinacionális üzletláncok profitja kikerül a helyi gazdasági körforgásból. 3. Vigyünk magunkkal bevásárlótáskát, szatyrot. Ne fogadjunk el zacskót minden boltban. Egyrészt pénzt adunk ki érte feleslegesen, másrészt szemét lesz belőle, amely terheli a környezetet, sőt a szemétdíjat is mi fizetjük. 4. Járjunk gyalog, vagy használjuk a tömegközlekedési eszközöket. A mozgás egészséges és ingyen van. Ha tömegközlekedési eszközökkel utazunk, tizenötször kevesebbet szennyezzük a környezetet, mintha autóval közlekednénk, a tömegközlekedés pedig jóval olcsóbb is. 5. Vásároljunk helyi termékeket. Keressük a lakóhelyünk közelében készülő dolgokat, ezáltal a helyi gazdaság fenntartásához és fejlődéséhez járulunk hozzá és csökkentjük a szállítással járó környezetterhelést is. Minél távolabbról érkezik egy áru, annál inkább szennyezi a környezetet. 6. Válasszuk az egyszerű, környezetbarát csomagolást. Ne dőljünk be egy áru tetszetős külsejének. A drága csomagolást mi fizetjük meg, holott csak a termékre van szükségünk. Keressük a visszaváltható, újrahasznosított, egyszerű csomagolást. 7. Kerüljük a vegyszereket. Kerüljük a nem természetes alapanyagokból, gyárilag előállított, vegyszerezett, félkész élelmiszereket. A vegyszerek ártanak az egészségnek. 8. Vásároljunk idényzöldséget és 9. Kerüljük az egyszer használatos és felesleges dolgokat. Az egyszer használatos termékek előállítása majd kidobása energiapazarlással és felesleges környezetterheléssel jár. Ilyen például az elektromos fogkefe, konzervnyitó és kenyérszeletelő. 10. Olvassuk el a terméken szereplő címkét. Nézzük meg figyelmesen, ki állítja elő a terméket, honnan jött, mit tartalmaz, mibe csomagolják. Ha nincs is tökéletes termék, válasszuk a leginkább környezetbarát terméket. |
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.