A „nyolc pohár víz” elve

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Az amerikaiak az iskolában azt tanulják, hogy az egészség alapja napi nyolc pohár víz elfogyasztása, noha az utóbbi időben többen azt állították: ez mendemonda, és tudományosan megalapozatlan. Több száz év kultúrtörténeti és orvostudományi adatainak áttekintése megmagyarázza a ma már világszerte elterjedő nézet hátterét és valóságtartalmát.

MTI

MTI

2008. augusztus 29., 00:002008. augusztus 29., 00:00

A turisták táskájuk, telefonjuk, fényképezőgépük mellett szinte mindig viszik a vizes üveget, és még az Eiffel-torony megcsodálása közben is rendszeresen kortyolnak belőle. Fogalom lett a „8×8” elv, vagyis az Újvilág mértékegysége szerint nyolc pohárban nyolc uncia folyadék. Ez európaira átszámolva csaknem két liter innivaló. De honnan ered a nyolcpohárnyi fejadag ajánlata? Valóban ennyire, netán még többre van szüksége 24 óránként egy felnőtt ember szervezetének, vagy kevesebb is elég? Az orvosi szakirodalom adatai szerint az ilyen mértékű vízivásra vonatkozó tanács modern alapja 1945-ből származik. Már akkor létezett az Egyesült Államokban az Étel- és Táplálkozási Tanács, amelyik ajánlásként azt írta: „Az embereknek minden kalóriányi ételre átlagosan egy milliliter víz elfogyasztása javasolt. Ennek nagy részét az elkészített ennivaló tartalmazza”.

A porosz király főtisztjének esete

A mai elképzelések szerint a javaslat utolsó mondatát általában nem vették figyelembe, vagyis nem fogták föl, hogy ennek a szükséges folyadéknak jelentős része eleve megtalálható a napi fogyasztásra szánt ételben, vagyis a felnőtteknek átlagos napi 2000 kalória elfogyasztásához nem kell naponta még két liter vizet külön meginni. A mindennap nyolc pohár víz megivásának egészségügyi jelentősége viszont sokkal korábban is olvasható volt. Németországban 1797-ben jelent meg dr. Christoph Wilhelm Hufeland rendkívüli hatású szakkönyve: Az emberi élet meghosszabbításának művészete – Makrobiotik. Az egész Európában olvasott Makrobiotik leírja a porosz király egyik főtisztjének történetét, aki nyolcvanesztendős, mert „szokása lett, hogy naponta hét-nyolc pohár hideg vizet megiszik, és így jobb egészségnek örvend, mint ifjú korában”. Nehéz megmondani, hogyan és mikor szivárgott be ez a német történet az angol nyelvterületre, de azt tudjuk, hogy a Makrobiotik 1843-ban már angol fordításban is olvasható volt.

Fürdők, priznic, fogyókúra

A vizet, a fürdőkezelést az orvoslás korai időszakától kezdve, mindenhol használták: a kínai, japán vagy római fürdők alapvető gyógyítóközpontok voltak. A 19. század ennek újabb divatját hozta. A hidroterápia, a vízkezelés különféle változatai még nyelvünkbe is bekerültek: dr. Priessnitz tanai alapján alig van lázas gyerek, akire nem kerül hideg vizes borogatás, priznic. Az Egyesült Államokban ugyancsak sikere volt ezeknek a kezeléseknek. Így kerülhetett a New York Evangelist egyik számába 1900-ben a hír, hogy bizonyos dr. Vinton javaslatára egy hölgynek „legalább nyolc pohár vizet kellett meginnia”, vagyis „elfogyasztani négyszer annyi vizet, mint ennivalót”. Az angolszász médiában 1910–1920 között sokszor szerepel tanácsként napi hat-nyolc pohár folyadék megivása. A „8×8” szabálynak, minden új tudományos érv nélkül, az utóbbi évtizedekben sok szószólója akadt. Dr. Irwin Stillman, aki fogyókúrának a sok fehérjét, minimális szénhidrátot tartalmazó étrendet javasolta, 1967-ben napi nyolc pohár víz megivását tette kötelezővé pácienseinek, akik ezenkívül annyi kávét vagy teát is ihattak, amennyi jól esett.

Mennyit igyunk naponta?

Ennél is továbbment dr. Fereydoon Batmanghelidi, akinek sikerkönyve 1992-ben jelent meg arról, hogy a testünk vízért kiált. dr. Batmanghelidi napi 8-10 pohár fogyasztását tartja szükségesnek naponta, viszont ellenzi a kávét és egyéb italokat, és betegségek egész sorát kizárólag a vízhiány következményének véli. A gyógyítás egyszerű: igyunk még több vizet, de ebben a formában ez komolytalan túlzás. Mennyit igyunk tehát naponta? Testünk súlyának 60 százaléka víz. Ebből egy felnőtt naponta átlagosan elveszít másfél litert vizelet útján, egy másik litert légzéssel, izzadással és bélműködéssel. Az ételünk a teljes folyadékbevitelnek mintegy ötödét adja, ezért ha naponta általában két litert megiszunk, a folyadékveszteséget pótoljuk. Ez megfelel a „8×8” szabálynak, bár nagy egyéni különbségek lehetnek attól függően, mennyi gyümölcsöt, zöldséget, levest eszünk. Forró időben, fizikai terhelés, erős verejtékezés esetén, vagy ha valami okból több folyadékot veszítünk – például hasmenésünk van –, arányosan több folyadék és só pótlására szorulunk. A terhesség a szakemberek szerint legalább napi 10 pohár folyadék elfogyasztását teszi szükségessé, a baba szoptatása még többet, napi 13 pohár, mintegy háromliternyi víz megivását. Végül fontos tanács: a kis gyerek és az idős ember sokkal könnyebben és gyorsabban kiszárad, mint az egészséges felnőtt, még akkor is, ha nem beteg. Az ők folyadékegyensúlyára jobban kell vigyázni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás