2010. november 26., 05:042010. november 26., 05:04
Kovács-Vajda Júlia logopédus a Krónikának elmondta, hasznos lenne, ha minden óvodában végeznének prevenciós teszteket, hiszen könnyebb, ha időben kiszűrik a veszélyeztetett gyerekeket, időben fejlesztik a részképességzavarokat, mint később a tanulási kudarc után felzárkóztatni őket. Az alapítvány a sepsiszentgyörgyi Tanulók Házánál a pedagógusok számára hirdetett képzést ebben a témakörben.
Mint a szakember kifejtette, a diszlexia a beszéddel, az olvasás-tanulással kapcsolatos részképességzavar. A tanulásizavarral küzdő gyereket hiába ültetik oda délután még két órát tanulni, mert ez nem hatékony módszer a felzárkóztatásukra. Másrészt hiába büntetik őket, hogy nem képesek a tananyagot elsajátítani. Nem csak gyerekekre jellemző, felnőtteknél is vissza lehet vezetni, hogy gyerekkorban gondjuk volt az írás-olvasás-számolás elsajátításával, magyarázta Kovács-Vajda Júlia. Hajlamosak vagyunk azt mondani, hogy a gyerek majd kinövi, de tudatosítani kell, hogy a tanulászavar nem múlik el. A statisztikák szerint a népesség 7-10 százaléka tanulási zavarral küzd, ennek a háttere lehet örökletes tényező vagy nem kimutatható, kisebb idegrendszeri károsodás, nem megfelelően fejlett részképességek.
Kovács-Vajda Júlia |
A tanulási zavar a szakember szerint tulajdonképpen viszonyfogalom, ilyenkor diszharmónia áll fenn a gyerekkel szembeni jogos elvárás, az olvasás-írás-számolás tanítására fordított idő, a gyakorlási mennyiség és az elért eredmény között. Nagyon sokat foglalkoznak, tanulnak, gyakorolnak otthon, a gyerek értelmes, intelligens, és mégis kudarc éri őt a tanulás során, tájékoztat a logopédus. Mint mondta, a tanulási zavarnak három megjelenési formája van: a diszlexia, az olvasás elsajátítási nehézsége, a diszgráfia az írás, míg a diszkalkulia a számolás elsajátításának a nehézségét jelenti. Súlyos esetben együtt jár a három. A diszlexia tünetei a lassú olvasás, a betűtévesztés, a gyerek kihagy vagy betold betűket, felcseréli a szótagokat, szavakat, megfordítja a sorrendet, az első szótagot kiolvassa, utána már találgat. Nehezen megy a szövegértés, a gyerek annyira az olvasás technikájára figyel, hogy arra már nem tud, hogy mit is olvas. Ez azért gond, mert az olvasás a későbbiekben a tanulás eszköze, hangsúlyozta a szakember. A diszgráfia tünetei megegyeznek a diszlexiával, a gyerek roszszul tagolja a szavakat, egybemosódik a mondat, nincsenek szóhatárok, mondathatárok, a zöngés és zöngétlen hangzású betűket eltéveszti, a hosszú és rövid magánhangzókat, mássalhangzókat nem érzékeli, az írómozgás, a kéztartás nem megfelelő, a vonalvezetés hibás, mellőzi a nyelvtani szabályokat, rosszul köti össze a betűket. A diszkalkulia esetében szembetűnő a számfogalom nehéz kialakulása, a gyerek ránézésre nem tudja megállapítani, hány alma van az asztalon, egyenként meg kell számolnia. Nem tud számolni fejben, mindig az ujjait használja segédeszközként, rosszul tájékozódik a számtengelyen, nem tudja megállapítani, hogy két szám közül melyik a kisebb és melyik a nagyobb.
A másodlagos tünetek a viselkedésben mutatkoznak, a gyerekek kialakítanak egyfajta védekezési, elkerülési módszert. Ez normális reakció részükről, igyekeznek elkerülni a kudarcot, fejtette ki a logopédus. Gyereke válogatja, hogy milyen elkerülési mechanizmust választ: kerüli az iskolát, a tanulást, hazudik, letagadja, hogy házi feladata van, agresszív. Előfordul, hogy kompenzál, ő lesz az osztály bohóca. Sok esetben pszichoszomatikus tünetek is kísérik, fejfájás, hasfájás, alvási zavarok, szorongás. A tanulási zavarokkal küzdő gyerekek nagyon igénylik a felnőtt segítségét, bátorítását, fogalmazta meg Kovács-Vajda Júlia. Gyakori, hogy a diszlexiás gyerek úgy tanul, hogy az édesanyja felolvassa a leckét, hiszen azt hallás útján könnyebben megtanulja. A sok kudarc a gyerek énképét is megzavarja, csökken az önértékelése, az önbizalma, ezért nagyon fontos, hogy rendes iskolában, integrált osztályban, külön tanulhasson. Ezekben az osztályokban oda lehet figyelni a sajátosságokra és elő lehet segíteni, hogy a tanulászavaros gyerekek elsajátítsák a követelményeknek megfelelő tananyagot, de ezt a folyamatot ne kísérje kudarc. A tanulászavar nem jelent semmilyen korlátot, vannak a zavarral küzdők közt politikusok, művészek, festők, írók, ki tudnak teljesedni, ha megtalálják a nekik megfelelő tevékenységi kört, és a társadalmi környezetük megértő, hangsúlyozta Kovács-Vajda Júlia. A szülőnek figyelnie kell, és nem szabad belenyugodnia abba, hogy a gyereket folyamatosan kudarc éri az iskolában, szakemberhez kell fordulni, aki segíthet.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.