A fogfájás természetrajza

Nem fog fájni – nyugtat a fogorvos. Neki biztos nem, de nekünk, akik a fogorvosi székben szenvedünk, egészen más képünk van arról, mi fáj és mennyire – és igazából csak egyvalami számít: múljon végre el ez a kibírhatatlan fájdalom.

2008. november 21., 17:432008. november 21., 17:43

A páciens szempontjából háromféle fájdalomtípus létezik: előtte, közben és utána. Elvonatkoztatva a bonyolult, latin szavakat tartalmazó körmondatoktól, amelyek betegségeinket írják le, akinek fáj, ebbe a három kategóriába osztja be a fájdalom kellemetlen érzését. A fogfájás azonban ennél sokkal szerteágazóbb jelenség, ahogy a gyógyítása is.

Beavatkozás előtt – gyulladásra jég

Kevés kivételtől eltekintve, akkor megyünk fogorvoshoz, ha fáj a fogunk, azzal a szándékkal, hogy a szakorvos kellemetlen beavatkozások és jó adag fájdalomcsillapító segítségével megszüntesse azt. Akármennyire is kellemetlen rengetegszer (újra) olvasni, hallani, de mindez a fájdalom elkerülhető, ha rendszeresen járunk ellenőrzésre, ugyanis a legtöbb esetben a lyukas/fertőzött gyökerű vagy törött fogak hetekkel, hónapokkal korábban felfedezhetőek, minthogy a fájdalom kialakuljon.

Sőt látszólag nem is gondolnánk, mennyi fej-, nyak-, fül- vagy arcüregfájdalom köthető lappangó rossz fogainkhoz – előfordulhat, hogy hónapokon át fájlaljuk fejünket, megjárunk rengeteg szakorvost és tanácsadót, mire egy óvatlan pillanatban fogunkba nyilall a fájdalom, és csak a fogorvosi székben derül ki, hogy fél év migrénjeit vagy nyakgörcseit egy letörött foggyökér okozza. Viszont ha már ott tartunk, hogy folyamatosan fáj a fogunk, és a hagyományos fájdalomcsillapítók nem segítenek, két úton lehetséges a fájdalom megszüntetését elérni, de mindkettő a fogorvosi székbe vezet. Az egyik lehetséges segítség a gyulladás esetében a hideg – és minél hidegebb, annál jobb. Hogy mi a gyulladás, azt nem nehéz kitalálni: a bedagadt szájüreg (kívül és belül egyaránt) jellemző erre a típusú fájdalomra, amelyet mintha belülről feszítene szét valami láthatatlan erő. A jég, ideális esetben jégakku  enyhíti a gyulladást, és összehúzza az ereket, így a fájdalmat továbbító ideg is megnyugszik, de a gyulladás oka – a fog fertőzöttsége nem múlik el, ezért amint lehet, fel kell keresni szakorvost. A másik esetben, ha nincs gyulladás, vagy legalábbis nem érzékeljük, de fáj a fogunk esetleg állkapcsunk – akár enyhén vagy éppen kibírhatatlanul, azonnal forduljunk orvoshoz, mert ez esetben a hagyományos csillapítók, gyulladáscsökkentők aligha segítenek, mivel szervi elváltozásról (esetleg egy törött fogról) van szó. Sokan hisznek a meleg sós vizes öblögetésben is, de semmiképp ne melegítsük a fogat, főleg ha gyulladt, mert a meleg csak a gyulladást erősíti, és még nagyobb fájdalmat okoz. A sós víz inkább legyen langyos – fertőtleníti a szájat és a gyulladást se növeli.

Mit ne tegyünk?
Ne vegyünk fájdalomcsillapítót a szánkba, még ha a néphit szerint így jobban hat is. A gyógyszer kimarja érzékeny fogínyünket, és már nem egy, hanem két helyen fog fájni. Ne vegyünk be több fájdalomcsillapítót a kelleténél (hogy ez épp aktuálisan mennyi, azt a gyógyszerészünk is tudja), mert nem hatásos, és nem tesz jót szervezetünknek. Gyulladás esetén kerüljük a meleg ételek, de legfőképpen a meleg italok fogyasztását. Ne engedjük, hogy a fájó fog vagy fog helye szennyeződjön, tisztítsuk környezetét. Rengeteg oka lehet egy fogfájásnak, ahogy rengeteg gyógymódja is, de azzal semmiképpen ne kísérletezzünk, hogy majd magától elmúlik a fájdalom, ha megfelelõen kezeljük, hanem amint lehet, forduljunk fogorvosunkhoz.

A szegfűszeg olaját is használják fogak fájdalomcsillapítására, a kínai gyógyászat évezredek óta használja e célra, érdemes lehet egy próbát tenni vele. Közvetlenül a fájdalmas területet kenjük be vele, vagy egyszerűen vegyük a szánkba a szegfűszeget, és tartsuk nyelvünkkel a fájdalmas területhez. A mentával hasonló a helyzet, bár e növény a szegfűszeggel ellentétben nem rendelkezik természetes fájdalomcsillapító hatással, pillanatnyi enyhülést hozhat. A kamillás borogatás és fejkendő is segít, ha nem túl meleg vagy hideg.

A fogorvosi székben

Hogy a fogorvosi székben milyen élmények várnak, az nagymértékben tőlünk függ, ugyanis bármilyen körültekintően is jár el a fogorvos, gyakran az utolsó utáni pillanatban kell beavatkoznia, amikor már elkerülhetetlen, hogy fájdalmat okozzon. Sokan annyira félnek ettől a típusú fájdalomtól, hogy inkább kerülik, vagy altatást kérnek, amely egyfelől veszélyes, másfelől nem szívesen alkalmazzák az orvosok.

A félelem nagy szerepet játszik a fájdalom megélésének pszichológiájában, így ha felkészülünk rá, sokkal kevésbé fogjuk érezni. Próbáljuk meg orvosunkat faggatni arról, mit fog csinálni és mi mit fogunk érezni, még akkor is, ha zárás előtt félórával még húsz beteg várja, és ő nagyon fáradt. Az is változó, mennyire vagyunk fogékonyak az orvosi érzéstelenítők hatására – erre érdemes odafigyelni, és ha már egyszer azt  tapasztaltuk, hogy a hagyományos adag nem elég nekünk, minél előbb jelezzük a fogorvosnak, hogy számoljon ezzel.

Műtét vagy foghúzás után

A műtét vagy foghúzás utáni fájdalom szívós, és a legtöbb esetben elkerülhetetlen. A legfontosabb, hogy már a beavatkozás előtt tájékozódjunk a fogorvosnál, mit tehetünk enyhítése érdekében. Amit felír a fájdalomra, előírás szerint szedjük, és ne többet, az ugyanis értelmetlen, csak a gyomrunkat kezdi ki, és gyomorfájással járhat. Ne tévesszen meg, hogy közvetlenül a székből való felkelés után pár órával később semmit sem érzünk, ugyanis a helyi érzéstelenítés hatása több órán át érződik. Ha ez elmúlik, készüljünk fel, hogy bizony álmatlan éjszakánk is lehet, ha nem vagyunk szerencsések. Ha a fájdalom már olyan erős, hogy hányinger, hányás kíséri, érdemes kapcsolatba lépnünk a fogorvossal (ha a fájdalom egy nem sürgős műtét eredménye, érdemes taktikai okokból nem péntekre vagy az orvos vakációjának kezdetére kérnünk a műtétet, ez ugyanis pokoli hétvégét, napokat hozhat nekünk). Ha szükséges, ő ad injekciót vagy hatásosabb, speciális fájdalomcsillapítókat, de jobb, ha erre nincs szükségünk – az orvos is le fog beszélni, ezek ugyanis rendkívül erős készítmények. Legvégső esetben háziorvoshoz is fordulhatunk erősebb csillapítókért, de a patikában is érdeklődhetünk különleges, fogászati jellegű készítmények iránt. Foghúzás esetén jegelni kívülről és belülről is érdemes – utóbbi esetében tört jeget szopogatva. A szegfűszeg ilyenkor is jót tesz, ahogy a (langyos) sós víz is. Ha foghúzás vagy műtét után pár órával – esetleg nappal – fáj az arcunk, homlokunk, nyakunk, lehet, hogy megsérült egy ideg – azonnal forduljunk orvoshoz, hátha ő kideríti, mekkora a sérülés mértéke. Egyes idegek súlyos gyulladásokat tudnak átvenni a fogakról, akár úgy is, hogy a fogunk egyáltalán nem fáj, hanem csak az ideg vezeti át a fájdalmat: például az egyik arcideg, a trigeminus fájdalma az egyik legerősebb, amit ember valaha érezhet, ezt még a szülő nők is alátámasztják. Ne tétovázzunk zaklatni orvosunkat segítségért, ha ilyen, nagyon súlyos, idegi eredetű fájdalmat vélünk érezni.
Hogy meddig fognak tartani fájdalmaink, a beavatkozás függvénye, érdeklődjünk erről is, ne féljünk megkérdezni az orvost: sokan inkább nem vesznek tudomást a fájdalom tényéről, és ezért félnek megkérdezni, milyen hosszan fog tartani. Egyes esetekben tompa, hosszú lefolyású fájdalmakat fogunk érezni, lehet, hogy heteken át – nem árt tehát tudnunk, mivel nézünk szembe, és mi az, ami már rendellenes fájdalomnak számít.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás