A teljesítményközpontúságtól a stresszkezelésig

A tanévkezdet nehézségeiről, az óvodából iskolába való átmenet zökkenőmentesebbé tételéről, a romániai magyar oktatás általánosnak tekinthető problémáiról beszélgettünk Dáné Gabriella kolozsvári iskolapszichológussal.

Kiss Judit

2013. szeptember 13., 10:012013. szeptember 13., 10:01

2013. szeptember 13., 10:062013. szeptember 13., 10:06

Az új tanév küszöbén szülők és pedagógusok is megannyi megválaszolatlan kérdéssel, a romániai magyar oktatásban általánosnak tekinthető problémával szembesülnek. Érvényes ez a kisdiákok szüleire-tanítóira, de a nagyobbak diákok oktatóira, szüleire is. Kezdjük az előkészítő osztályosokkal: mire figyeljen oda leginkább a felnőtt, hogy zökkenőmentessé váljon számukra az oviból iskolába való átmenet?

Minden kisgyerek élete első fontos lépésének tekinti, amikor iskolába kerül és belép a „nagyok\" közé. Hatalmas bennük a tudásvágy, a kíváncsiság, alig várják, hogy felfedezzék azt a titokzatos világot, melybe addig alig volt betekintésük. Erre a kíváncsiságra, tudásvágyra kellene nagyon ügyelnie a szülőnek, pedagógusnak, hiszen, amint ez elveszett, már nagyon nehéz újra felépíteni. És voltaképp ez képezni az iskolai siker egyik fontos alkotóelemét. Ajánlatos ezért óvakodni az olyan megjegyzésektől, melyek arra utalnak, hogy az iskola kezdetével véget ér a játék időszaka, és elkezdődik a „komoly munka\". Vigyáznunk kell, ne tegyük \"mumussá\" az iskolát. Nagyon sok tanintézetben bevezették az ismerkedő találkozásokat, amikor szülők, gyerekek még az iskolakezdés előtt megismerkedhetnek, körbejárhatják az iskolát – ez kiváló alkalom a felkészülésre: így a tanév elkezdésekor a kicsi nem egy teljesen új helyzettel találja szemben magát. Sőt, az utóbbi években bevezetett előkészítő osztály kiváló alkalom az első osztályra való felkészülésre, azonban nem kell elfelednünk ennek valódi célját. A cél ugyanis nem az, hogy elárasszák a gyerekeket feladatokkal, hanem mindazoknak a részképességeknek a fejlesztése, melyek majd zökkenőmentessé teszik a későbbiekben az iskolai munkát. Ügyelnünk kell arra is, hogy a gyerekek igény szerint tudjanak pihenni, kikapcsolódni, játszani. Sok szülő az iskola kezdésével egyidőben elérkezettnek érzi az időt arra is, hogy különféle szakkörökre is beírassa gyerekét:néptáncra, zenei körre, különféle tevékenységekre. Arra gondolnak, hogy ebben a korban a legfogékonyabbak a gyerekek az újra. Mindez nagyon függ a gyerek teherbírásától, és akár túl sok is lehet számára, főként, ha nem csupán a délelőttöt tölti iskolában, hanem a délutánt is, tehát gyakorlatilag a napi nyolc óra iskola után még iskolai tevékenységen kell részt vennie. Inkább arra figyeljünk oda, hogy mozogjanak, a szabadban, friss levegőn töltsenek időt.

Az ötödikesek számára is nehéz időszak kezdődik, hiszen a kamaszkor nem könnyű időszak a gyerekek – és persze a szülők, pedagógusok – számára sem. Erre pedig rátevődik, hogy ettől a tanévtől kezdve megannyi tanár és tantárgy elvárásainak kell megfelelniük. Hogyan segíthet a pedagógus, osztályfőnök, a szülő, hogy megkönnyítse az átmenetet?

Elsősorban azzal segíthet, hogy felismeri és tudatosítja azokat a változásokat, melyeken átesnek a kiskamaszok ebben a korban. A legszembetűnőbbek a testi változások, de ugyanakkor azzal is szembesülni kell, hogy az érdeklődésük is megváltozik, a kortárscsoport, az osztálytársak egyre nagyobb szerepet kapnak az életükben. Érzelmileg is jelentős átalakuláson esnek át a kamaszok, és mindez olykor nagyfokú stresszt is eredményezhet: ilyenkor válhat az addig csendes kisgyerekből nagyszájú kamasz. Sok támogatásra és türelemre van szükségük, még akkor is, ha ezt látszólag elutasítják. Fontos, hogy önállóan dolgozzanak, de ajánlatos még nyomonkövetni, ellenőrizni, hogy elég alapos munkát végeznek-e. Elemiben a tanítónéni felügyelete alatt ez könnyen megy, éppen ezért nagyon fontos az ötödikes indítás. Lényeges az is, hogy a tanárok világossá tegyék elvárásaikat, megismertessék a gyerekekkel a  követelményeket.

Kamaszkori nehézségek tapasztalhatóak a nyolcadikosok esetében is: ekkor teljesen máshol jár az eszük, nem a tanuláson, holott komoly megmérettetés előtt állnak. Miként lehet segíteni nekik, hogy kevesebb kudarc érje őket, illetve jól vegyék az akadályokat?

A nyolcadikosok esetében is nagyon fontos, hogy miként indították el őket ötödik osztályban. Amennyiben sikerül akkor kialakítani egy ritmust, egy munkastílust, a nyolcadikos megmérettetésnek nem kellene gondot jelentenie. Nyolcadik elején lényeges a vizsgaanyag beütemezése, a rendszeresség, az addig bizonytalan területek megerősítése, a hiányok bepótlása.

A legtöbb oktatási intézmény előtérbe helyezi a teljesítményközpontúságot, arra törekszenek, hogy jól teljesítsenek a diákok nemcsak az iskolai vizsgákon, az érettségin, de a különféle vetélkedőkön, tantárgyversenyeken, stb. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy vajon fektet-e hangsúlyt az iskola, a tanári közösség a stresszkezelésre? Mit tehetnének azért, hogy a versenyszellem, teljesítményorientáltság mellett oldják is a zsúfolt tanterv, sok tanulás, információbiflázás okozta feszültséget?

Kisiskolások esetében a versenyek akár alá is áshatják a gyerekek tanulási motivációját, a sikertelenséget, a kudarcot nagyon nehéz ebben a korban feldolgozni. Elemiben minél több bátorításra, pozitív visszajelzésre van szükségük. A későbbiekben a tantárgyversenyek azonban kiváló alkalmat teremtenek arra, hogy kipróbálhassák magukat, tudásukat, ugyanakkor arra is, hogy a vizsgahelyzetekkel megismerkedjenek, így a fő megmérettetések idején tudják, mire számíthatnak. Ilyen szempontból a tantárgyversenyek akár segíthetnek a fő vizsgák idején tapasztalható stressz megelőzésében,  hiszen a gyerek már tudni fogja, mivel szembesül, nem teljesen ismeretlen helyzettel kell megküzdenie. Ugyanakkor azt hiszem, elmondható, hogy nagyon kevés figyelmet fordítanak az iskolákban a stresszkezelésre, a tanároknak a zsúfolt tanterv mellett idejük sincs erre gondolni. A pár éve bevezetett, Iskola  másként hete alatt ugyan nyílna erre alkalom, azonban így gondolom, nem egy hetet kellene erre fordítani, hanem folyamatosan kell foglalkozni ezzel a kérdéssel. Véleményem szerint az iskolapszichológusok hatékony eszközökkel rendelkeznek, hogy akár egyéni tanácsadás keretében, akár csoportos munka során megismertessék a diákokkal a különböző stresszkezelési technikákat.

Mit lenne ajánlatos beleilleszteni a diákok hétköznapi-hétvégi programjába? Mire figyeljenek oda a szülők, hogy jobban érezzék magukat a bőrükben a diákok tanév közben?

A sportnak, a mozgásnak elengedhetetlen szerepe van a gyerekek fejlődésében. Kiskorban a részképességek fejlődéséhez nélkülözhetetlen, később a stresszlevezetésben, de az önmaga határainak kipróbálásához, nehéz helyzetekben a motiváció fenntartásának megtanulásához, a csoporttársakkal való együttműködés elsajátításához is hozzájárul, nem beszélve a jó közérzetről, az optimizmusról. A befektetett energia mindenképp többszörösen is megtérül, ezért a szülőknek nem kell amiatt aggódniuk, hogy a sportolással eltöltött idő a tanulás rovására megy, hisz többször is kimutatták már, hogy a sportolás az iskolai teljesítmény javulásához is hozzájarul.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.

Kárpát-medencei ételek versenye
Kárpát-medencei ételek versenye
2024. december 23., hétfő

Kárpát-medencei ételek versenye

2024. december 15., vasárnap

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”

Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.

Fontolgatják, hogy Unió-szerte korlátozzák a 15 év alattiak közösségimédia-használatát egy „emberibb gyerekkorért”
2024. október 26., szombat

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján

Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.

Behajtási ünnep és darufesztivál Szent Dömötör-napján
2024. október 19., szombat

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban

A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.

Marokkóban nem szupermarketben vásárol a lakosság – Kontrasztok és tapasztalatok az észak-afrikai országban
2024. augusztus 31., szombat

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát

Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.

Rendőrségi mérleg: tíz tipp, hogyan lehet megkönnyíteni a tolvajok dolgát
2024. augusztus 29., csütörtök

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)

Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.

Nappal ritkán látható ragadozót, a hiúzt kapta lencsevégre egy erdei kamera (VIDEÓ)
2024. augusztus 03., szombat

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány

Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.

Nálunk is megszívlelendő a dinnyefogyasztásra indított magyarországi kampány
2024. július 23., kedd

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak

Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.

Ha drasztikusan, heti 3 órára korlátozzák a gyerekek szabadidős képernyőhasználatát, óriási előnyök mutatkoznak
2024. április 19., péntek

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”

A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.

„Elérkezett az idő arra, hogy kiemeljük azokat a Helyénvaló termelőket, akik elnyerték a vásárlóink szívét”
2024. április 17., szerda

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás

Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.

Alaposan megviseli az emberi szervezetet a drasztikus hőmérséklet-ingadozás