A placebohatás már önmagában is meglehetősen fura jelenség, egy új tanulmány azonban még inkább meglepőbbé teszi az egészet – az orvosi célból adott, gyógyhatással nem rendelkező készítmények akkor is működhetnek, ha egyébként tudjuk róluk, hogy hatóanyagot nem tartalmaznak.
2015. augusztus 23., 13:032015. augusztus 23., 13:03
A Colorado Boulder Egyetem (UCB) kutatói hevített tárgyat érintettek a kísérletben részt vevő emberek karjához. A forró objektum hőmérséklete ahhoz kevésnek bizonyult, hogy sérüléseket okozzon, a fájdalomérzet kiváltására viszont bőven elegendő volt – olvasható az Origón.
Ezt követően a végtagokat egy olyan kenőccsel kenték be, amiről a résztvevők azt hitték, hogy fájdalomcsillapító hatású. A páciensek tulajdonképpen kék festékkel színezett vazelint kaptak, a tudósok pedig titokban egyszerűen csak lecsökkentették a tárgy hőmérsékletét, miközben a gél az alanyok kezén volt. Az illúzió fenntartása érdekében a kísérlet résztvevőinek orvosi kérdéseket tettek fel, valamint információkkal látták el a nem létező gyógyszerről a mit sem sejtő embereket.
A kísérletben festéket nem tartalmazó vazelint is felhasználtak. Amikor a kutatók a közepesen forró tárgyat a bőrfelülethez érintették, a résztvevők kisebb mértékű fájdalomról számoltak be, ha a kék vazelin volt a kezükön. A színezetlen vazelinnek ezzel szemben nem volt „hűsítő\" hatása, pedig a tárgy hőmérsékletén nem változtattak. A résztvevők egy részének – akik még csak egyszer használták a placebokészítményt – elmondták az igazságot a kék gélről, náluk ezt követően a placebohatás azonnal elmúlt.
Az érdekes megfigyelést azoknál az alanyoknál tették, akik négyszer egymás után használták a színes krémet. Nekik hiába mondták el az igazságot, a placebohatás továbbra is érvényesült.
A kutatás egyik szerzője, Scott Schafer szerint az említett résztvevők olyan szinten összekapcsolták a csökkent fájdalomérzetet a kék vazelinnel, hogy az „álgyógyszer\" leleplezése után is tovább érezték a fájdalomcsillapító hatást.
A kutatók szerint az eredmények azt sugallják, hogy némi gyakorlással el lehet hitetni az aggyal, hogy a kapott placebo legalább olyan jól működik, mint például egy valódi fájdalomcsillapító gyógyszer.
„Egyelőre azt gondoljuk, hogy a kívánt hatáshoz szükség van a kezelés hatékonyságába vetett hitre és azokra a tapasztalatokra, amelyek összhangban vannak ezzel a meggyőződéssel. Ezek a tapasztalatok arra késztetik az agyat, hogy megtanuljon úgy reagálni a placebós kezelésre, mintha az „valódi élmény\" lenne. Miután a tanulási folyamat befejeződött, központi szervünk az után is képes lesz pozitívan reagálni a placebóra, hogy az igazság kiderült\" – nyilatkozták a szakértők.
A tanulmány szerzői elmondták, hogy az új eredményeket azoknál a pácienseknél lehetne hasznosítani, akik erős – és potenciálisan függőséget okozó – fájdalomcsillapítók szedésére kényszerülnek.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!