Nagyon sok családban okoz fejtörést havonta annak kiszámolása, hogy mit engedhetnek meg maguknak a családtagok, és mi az, amiről – netán sokadszor – le kell mondaniuk.
2015. október 17., 15:362015. október 17., 15:36
Ez komoly lelki terhet ró a felnőttekre, és kedvezőtlen irányba terelheti a párok, a családok életét. A párkapcsolatok egyik sarkalatos pontja és gyakori konfliktusforrása az anyagi helyzet. A vita oka nemcsak a pénzmennyiség, hanem az eltérő igények, a különböző pénzköltési szokások, és az, hogy más tapasztalatokat, hozzáállást hoznak a házastársak otthonról.
Minden párkapcsolatban kialakul a módszer, amellyel az anyagiakat kezelik. Hogy ez miként történjen, arra nincs általános szabály, az a fontos, hogy jól működjön, és mindkét fél elégedett legyen vele. A pénzkezelés módjának megválasztásakor nagyon fontos szempont, hogy egyik fél se érezze magát háttérbe szorítva, vagy méltóságában megbántva.
A krízis kialakulása
Bármennyire is modern világot élünk, még mindig nagyon sok férfi azt gondolja, az ő feladata, hogy gondoskodjon párjáról, családjáról. A tapasztalat azt mutatja, hogy ha egzisztenciálisan „beüt a krach\", akkor a férfi érzelmileg is kibillen az egyensúlyi helyzetből, ami sajnos a párkapcsolati életét is kedvezőtlenül befolyásolja. Ez a kudarcélmény sajnos könnyen rossz irányba viheti el a párkapcsolatot, a szerepek felborulása ugyanis sokak számára nyomasztó és kétségbeejtő érzés.
A rossz irányba tartó pénzügyi változás, a kilátástalan álláskeresés, a meghiúsult családfenntartás, az eredeti végzettség vagy korábbi hivatás esetleges feladása mind-mind óriási terheket ró a nehéz helyzetbe került emberekre. A lemondások pedig külön frusztrációval járnak. Nem megyünk étterembe, mert a számlákat kell kifizetni, vagy nincs rá idő, mert dolgozni kell, hogy az adósságokat lehessen törleszteni. Nem megyünk nyaralni, sőt új ruhákat sem veszünk, hiába van árcsökkentés – a sok lemondás feszültségeket generál. Elmarad a gyengédség, a megnyugtató ölelés, és a nap végére a „minden rendben lesz\" mondatok üresnek tűnnek. Ez a fajta tehetetlenség mindkét félben súlyos gondolatokat indít el, a kapcsolat alapjain pedig megjelennek a hajszálrepedések.
Közös megoldások
A pénzügyekkel kapcsolatos problémák megoldásában sokat segít, ha tudunk beszélni a nehézségekről. Ha két ember problémájáról van szó, akkor azt két embernek is kell megoldani. Ilyen esetben érdemes azon is elgondolkodni, hogy amíg anyagilag minden rendben volt és kevesebb volt a stressz, működött a párkapcsolat?
Érdemes figyelmet fordítani mindarra, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre, ahelyett hogy csak a problémákra fókuszálunk. Támaszt találhatunk a családban, barátokban, ez segíthet tudatosítani, hogy nem vagyunk egyedül, együtt könnyebben megküzdünk a problémákkal. Minél több emberrel osztjuk meg a problémát, annál több nézőpontra hívhatják fel a figyelmünket, és annál több lehetőséget kaphatunk a megoldásra.
Fontos ugyanakkor, hogy átgondoljuk, mi az egyéni felelősségünk abban, hogy ilyen helyzetbe jutottunk, hol kellene, és hol tudunk változtatni, mi kell ahhoz, hogy változtassunk. Ha mindig mástól várjuk a segítséget, kiszolgáltatottak leszünk, és nem fogjuk mozgósítani saját erőforrásainkat.
Változtatás, újraértékelés
Az ismeretlen helyzetek félelmetesek, bizonytalanok, így sokszor ragaszkodunk a már jól ismert biztoshoz, még akkor is, ha egyértelműen nem a jó megoldást képviseli. Érdemes alternatívákat felállítani, terveket készíteni, információkat gyűjteni, változtatni. A kihívás tehát az, hogy az életünk különböző területein újraértékeljük, mi fontos igazán a számunkra, miben hiszünk, és az életvitelünket olyan irányba változtassuk, amely jobban megfelel az igényeiknek.
Választások előtt állunk, s ez szakmai téren eddigi pályánk módosítását, vagy akár egy teljesen új út választását is jelentheti. Vannak, akik szakmát változtatnak és teljesen új területek felé indulnak el, mások közösségi szolgálatot vállalnak, új hobbiba kezdenek. Sokan ugyanakkor a folyamat során komoly önismeretre tesznek szert, melynek köszönhetően megtalálják újra önmagukat, felélesztik szunnyadó párkapcsolatukat.
Kádár Enikő pszichológus
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
Szeretnéd, ha betörnének az otthonodba? Segítünk! Íme, tíz tipp, miként érheted el, hogy éppen a te ingatlanodra essen a választás – foglalja össze humorosan a magyar rendőrség honlapja, a Police.hu sok ember figyelmetlenségét és nemtörődömségét.
Egy erdei kamera rögzítette a nappal ritkán látható hiúzok szép példányát Suceava megyében. Az európai hiúzállomány legtöbb példánya ma Románia területén él.
Országos kampány keretében népszerűsítik Magyarországon a dinnyefogyasztást. Szakemberek szerint az egyre gyakoribb nyári kánikulai napok idején a görögdinnye a legjobb gyümölcs az elvesztett folyadék mellett az ásványi anyagok pótlására is.
Új kutatást végeztek Dániában, az eredmények szerint a szabadidős képernyőhasználat heti mindössze 3 órára való, drasztikus csökkentése jelentős mértékben javítja a gyermekek közérzetét, mentális egészségét, szociális képességeit.
A Civitas Alapítvány által működtetett Helyénvaló helyi bolt öt éve színesíti térségünk közösségének mindennapjait, hiszen a munkásságuknak köszönhetően rövid ellátási láncokból érkező, egészséges és minőségi alapanyag kerülhetnek családjaink asztalára.
Magas vérnyomást, ízületi fájdalmakat, asztmás betegeknél nehéz légzést, depresszióban szenvedőknél pedig visszaesést okozhat a gyors időjárás-változás. A Krónika által megkérdezett háziorvos szerint kiegészítő kezeléssel a tünetek megszűnnek.
szóljon hozzá!