Raluca Turcan a Batthyáneum megmentésével büszkélkedik
Fotó: Facebook/Raluca Turcan
Meg lett mentve a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár – közölte a román művelődési miniszter. Raluca Turcan „Románia történelme valódi lapjának” nevezte a Batthyáneumot, a legnagyobb értékű államosított tulajdont, amelyet az erdélyi magyar egyházak visszakérnek a román államtól.
2024. október 12., 13:022024. október 12., 13:02
A liberális politikus pénteken Facebook-oldalán adta hírül, hogy a Batthyáneum ügyében lezárták a tervezési folyamat szerződését övező eljárást, mely a műemlék könyvtárépület megerősítését, restaurálását és hasznosítását célozza.
„Egyedi, kiemelt fontosságú történelmi műemlékről beszélünk, melyet 1798-ban alapított Batthyány Ignác római katolikus püspök – írta Turcan, magyar ékezeteket is használva román nyelvű bejegyzésében. – A trinitárius rend volt kolostorában található Batthyáneum könyvtár a romániai kulturális örökség tartóoszlopa, mely értékes gyűjteményeknek és csillagvizsgálónak ad otthont.” Majd egy román zászlós szimbólum után a következőt írta:
A bukaresti művelődési miniszter azzal zárta bejegyzését, hogy bár a szaktárca „szerény” anyagi forrásokkal rendelkezik, sok-sok munkával és tettel bizonyítja elkötelezettségét a Románia kulturális identitása szempontjából nagy jelentőségű történelmi műemlékek megőrzése és népszerűsítése iránt.
Bár a bejelentés nem szolgál sok konkrétummal, határidővel, forrásmegjelöléssel a restaurálási munkálatok ügyében tett erőfeszítések gyakorlati állásáról, köztudott, hogy Raluca Turcan idén februárban bejelentette:
A Batthyáneum restitúcióját 2021 májusában jogerősen elutasította a román legfelsőbb bíróság
Fotó: Facebook/Raluca Turcan
A tárcavezető elmondta: a román örökségvédelmi intézetnek folyósított kölcsönnel az európai pénzintézet romániai személyiségek emlékházának felújítását támogatja. „Gyulafehérváron egy kivételes kulturális létesítményt, a Batthyáneum könyvtárat finanszírozzuk” – mondta Turcan. Hozzátette: a támogatás összege – amennyiben sikerül megegyezni – 16 millió euró körüli volna.
Az Európa Tanács Fejlesztési Bankjának támogatásával újítaná fel a gyulafehérvári Batthyáneumot a román művelődési tárca – jelentette be Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron.
Aztán májusban bejelentette: kiírták a versenytárgyalást a tervezésre és műszaki asszisztensi teendők biztosítására a műszaki-gazdasági dokumentáció összeállítása érdekében. A licitet nemzetközi szinten hirdették meg. Mint ismeretes,
1998-ban a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el a visszaszolgáltatásáról, ezt azonban nem hajtották végre. A későbbi kormányok a könyvtárt alapító Batthyány Ignác püspök (élt 1741–1798 között) végrendeletére hivatkozva úgy vélték, hogy a román állam is jogot formálhat a gyűjteményre.
A 65 ezer kötetes, 1650 középkori kéziratot tartalmazó könyvtárban őrzik a Romániában fellelhető kódexek és ősnyomtatványok háromnegyed részét. A kódexek egyikét, a 810-ből származó Codex Aureust 2002-ben 25 millió dollárra biztosították, amikor rövid időre Németországba szállították. A kincs tavaly felkerült az UNESCO világörökségi listájára.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
A megismételt romániai államfőválasztás vasárnapi döntő fordulóján való részvételre és jogaik melletti közös kiállásra kérik az erdélyi magyar fiatalokat szombaton kibocsátott közös felhívásukban a romániai magyar diákszervezetek.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
szóljon hozzá!