Fotó: Beliczay László
A kommunizmus idején elkobzott erdőterületeknek a jogos tulajdonoshoz történő visszakerülése számára teremti meg a jogi keretet a bukaresti képviselőházban szerdán megszavazott jogszabály. Az RMDSZ szerint több mint 130 ezer hektár erdő visszaszolgáltatása elől hárult el az akadály.
2023. június 28., 18:072023. június 28., 18:07
2023. június 28., 18:092023. június 28., 18:09
Tánczos Barna, az RMDSZ Hargita megyei szenátora szerint a törvénykezdeményezés olyan joghézagra nyújt megoldást, amely több éve ellehetetleníti ezeknek az erdős területeknek a visszaszolgáltatását. A honatya közölte, hogy az elmúlt két és fél év munkájának egyik prioritása ért be az alsóházban megszavazott törvény által. „Kimozdítottuk a holtpontról a sok éve tartó huzavonát, amely az erdők visszaszolgáltatására vonatkozott” – idézte a volt környezetvédelmi minisztert az RMDSZ hírlevele.
Könczei Csaba, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője a végszavazást követően rámutatott, a döntéshozó kamaraként eljáró képviselőházban megszavazott törvény elhárít mindent akadályt ezeknek a területeknek a visszaszolgáltatása elől. „Romániának szembe kell néznie a múltjával, és az állampolgároktól elkobzott javakat és államosított tulajdonokat vissza kell szolgáltatnia jogos tulajdonosainak” – jelentette ki a háromszéki politikus.
Hajdu Gábor, az RMDSZ Hargita megyei parlamenti képviselője, az alsóház jogi bizottságának tagja úgy vélekedett, az erdők visszaszolgáltatása nemcsak a tulajdonosok számára igazságos, hanem hozzájárul az erdők fenntartható kezeléséhez és védelméhez is. Szerinte az RMDSZ elkötelezett amellett, hogy törvényes és igazságos megoldásokat találjon az erdő tulajdonjogának rendezésére, „figyelembe véve a történelmi és etnikai körülményeket”.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
szóljon hozzá!