A zilahi Wesselényi kollégium főépülete. A szilágysági város főterén álló ingatlant a román hatalom továbbra sem akarja visszaszolgáltatni jogos tulajdonosának
Fotó: Facebook/Colegiul Național Silvania
Kereken két évtizede tart a Zilahi Református Wesselényi Kollégium restitúciós folyamata. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület által visszaigényelt egyházi ingatlan sorsa az alkotmánybíróság döntésétől függ. A zilahi önkormányzat alaptörvénybe ütközőnek tartja az egyház számára kedvező bírósági döntést, amely kimondja, hogy a református egyházat illeti meg az iskola tulajdonjoga. Az évforduló kapcsán kikértük az egyház vezetőségének álláspontját.
2023. július 26., 18:362023. július 26., 18:36
Húsz évvel ezelőtt, 2003 nyarán igényelte vissza a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) a kommunista rendszer által 1948-ban államosított Zilahi Református Wesselényi Kollégium épületegyüttesét, ahol évtizedek óta a román tannyelvű zilahi Silvania Főgimnázium működik. A közel két évtizedes restitúciós bírósági eljárások során a magyar egyház számára kedvező ítélet született: 2021 decemberében a Kolozs megyei táblabíróság a KREK javára döntött, elismerve a református egyház tulajdonjogát a zilahi Wesselényi-kollégium ügyében.
Az elmúlt két évben mégsem jutott dűlőre a dolog. A bíróság döntését a zilahi önkormányzat megtámadta, ezzel párhuzamosan pedig, mondvacsinált vádakkal
Az egyházi ingatlan húsz évvel ezelőtti visszaigénylésével kapcsolatban Florin Morar, a Silvania Főgimnázium igazgatója a helyi román sajtónak úgy nyilatkozott, az iskola számára óriási terhet jelent, hogy a két évtizedes peres eljárások miatt az oktatási intézményt nem sikerült felújítani, így csak a minimális állagmegőrző munkálatokra volt lehetőségük.
Az alkotmánybírósághoz kerül a zilahi Wesselényi-kollégium restitúciójának ügye a bukaresti legfelsőbb bíróság határozata, a zilahi polgármesteri hivatal akadékoskodása nyomán.
Wagner Erik, Bogdán Szabolcs János jelenlegi püspök titkára a peres eljárás fejleményeivel kapcsolatban a Krónikának elmondta, hogy a visszaszolgáltatási folyamatot a zilahi önkormányzat által benyújtott alkotmányossági kifogás akadályozta meg.
Mivel az alkotmányra hivatkoznak, jelenleg Bukarestben, az alkotmánybíróság asztalán pattog a labda” – fogalmazott portálunknak Wagner Erik. A lelkipásztor nem tartja valószínűnek, hogy az alkotmánybíróság egyhamar dönteni fog, így az épületek restitúciója elhúzódhat.
Wagner ugyanakkor méltatlannak tartja az egyházi ingatlanban működő zilahi román iskola igazgatójának panaszáradatát. ,,Ha egy olyan lakásban élek, ami nem az enyém, akkor sem ülök a koszban, hanem kimeszelem, és igyekszem lakhatóvá tenni arra az időre, amíg ott lakom” – érvelt a Krónikának a püspöki titkár, aki azt is elmondta, hogy zilahiként a Wesselényi-kollégium első évfolyamában végzett, és végig figyelemmel követte az egyházi iskola restitúcióját akadályozó hatósági össztüzet.
Wagner Erik elrettentő példaként a nagyváradi Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium visszaszolgáltatásának körülményeit hozta fel, amikor a régi lakók romhalmazt hagytak hátra az egyháznak.
– emlékeztetett.
Portálunk megkereste Csűry Istvánt, az egyházkerület volt püspökét is, aki a Krónikának elmondta: a román iskola vezetőségének vádjai azért igaztalanok, mert a rendszerváltás óta nem újították fel az iskolaépületet. A 2003-as visszaigénylésig eltelt 13 esztendőben is romhalmaz volt a Silvania Kollégium által használt épületegyüttes, holott a helyi önkormányzatnak a kilencvenes években lehetősége lett volna arra, hogy felújítsa.
Csűry István portálunknak elmondta: a két évvel ezelőtt elindított bűnvádi eljárással akadályozták meg a zilahi restitúciós folyamatot. ,,Jól látható, hogy felsőbb körök számára elfogadhatatlan az egyház számára kedvező bírósági döntés, ezért Kató Béla püspök és ellenem indítottak bűnvádi eljárást. Az ügyészségi indok szerint az egyházkerület restitúciós kéréséhez mellékelt, 20. század eleji bizonyító iratokat tendenciózusan megtévesztő módon fordítottuk le.
– foglalta össze a bűnvádi eljárás ,,indokait” Csűry István.
A két püspököt a Szilágy megyei főügyész hallgatta ki, és már az első alkalomkor kiderült, hogy a vádakra semmi kézzelfogható bizonyíték nincs, így hamarosan ejtették azokat. A volt püspök azt is elmondta portálunknak, hogy a bűnvádi eljárást nem zárták le, hanem felfüggesztették.
,,Utoljára egy magánbeszélgetés keretében idén, húsvét táján kerestek a zilahi ügyészségről, amikor igyekeztek megnyugtatni, hogy az ellenünk megfogalmazott vádakat ejtik. A bűnvádi eljárás annyiban »sikeres« volt, hogy immár két éve áll az egyházi ingatlan restitúciós eljárása” – magyarázta a volt püspök.
A Királyhágómelléki Református Egyházkerületnek részletesen kidolgozott terve van arra az esetre, ha végre visszakapják a Wesselényi-kollégium egykori épületeit. A magyar kormány részéről ígéret van arra, hogy a leromlott állagú zilahi egyházi iskolaépületeket felújítják, illetve Zilah belvárosában az egyházkerület által megvásárolt másik telken kiegészítő iskolaépületet építenek, amely a régi iskolával közösen biztosít majd korszerű oktatási feltételeket a szilágysági magyar diákok számára.
Ezzel vissza lehetne hozni azokat a szilágysági magyar gyerekeket is a magyar oktatásba, aki amúgy elkallódnának” – fogalmazott portálunknak Csűry István.
A zilahi Wesselényi-kollégium az egyik legrégebbi erdélyi református iskola. Az ingatlanban jelenleg a román tannyelvű Silvania Főgimnázium működik. A nagy múltú iskolában tanult többek között Ady Endre, aki 1892-től volt a kollégium diákja, majd 1896 júniusában itt érettségizett.
Százezer lejre bírságoltak a közlekedésrendészet munkatársai az elmúlt hétvégén Szilágy megye településein. Az ellenőrzések során a gépkocsivezetők mellett sok gyalogos és rollerrel helytelenül közlekedő is büntetést kaptak a Szilágyságban.
Nagy érdeklődés övezte a Jövőnk a Szórványban Egyesület által második alkalommal megrendezett, anyanyelvű tájékoztatóval kiegészített egészségügyi programot, amelyet a hétvégén tartottak Bethlenszentmiklóson.
Hétfőn több mint 900 személyt – tanulókat, tanárokat, adminisztratív és kisegítő személyzetet – evakuáltak három nagybányai oktatási intézményből, miután erős gázszagot észleltek az épületekben.
A helyi fiatalság életét szeretné fejleszteni és felpezsdíteni különböző programok révén az a csapat, amely a hétvégén elnyerte Kalotaszentkirály-Zentelke számára az Európai Ifjúsági Falu 2025 címet.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, a legtöbb esetben természetvédelmi területek felégetése miatt.
Több mint kétszáz alkalmazott tömeges elbocsátását jelentette be két gyár Aradon, sok munkás már meg is kapta a felmondólevelét. A munkaerő-elhelyező ügynökség vezetői szerint ugyanakkor a valóságban nagyobb is lehet az állás nélkül maradók száma.
Holttestet találtak a munkások egy Lippa közeli erdőben, egy használaton kívüli szennyvízgödörben – közölte az Arad Megyei Rendőr-főkapitányság. Az első vizsgálatok szerint a tetem akár három éve heverhet ott, ahol rábukkantak.
Románia nagy részében a sokéves átlagnak megfelelő, a nyugati megyékben időszakosan valamivel alacsonyabb hőmérsékleti értékek várhatók a következő négy hétben.
Iskolabusz ütközött hétfő reggel személygépkocsival a 15-ös jelzésű országúton Maroshévíz és Szászrégen között, a Maros megyei Csobotány térségében.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
szóljon hozzá!