Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A romániai polgárok többsége egy friss felmérés szerint támogatna egy ilyan közigazgatási reformot, amely egyes települések összevonásával – vagyis bizonyos települések önállóságának megszűnésével – járna.
Jó ötlet volt a választások összevonása, mert ha ezt nem teszi meg a kormány, a választási részvétel legfeljebb 25 százalékos lenne – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Politikai érdekeknek rendeli alá a helyi közigazgatást, és alkotmányossági kételyeket vet fel az a sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amelyet a koalíció készített elő, és amely a választások összevonását is szabályozná – fogalmazta meg Cseke Attila.
Társadalmi vitára bocsátotta csütörtök este a belügyminisztérium a helyhatósági és az európai parlamenti választások lebonyolításával kapcsolatos intézkedésekről szóló sürgősségi kormányrendelet tervezetét.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Neamţ megyei szervezetének elnöke, Iulian Bulai hétfőn bejelentette, hogy vagy az alkotmánybíróságon támadják meg a választások összevonására vonatkozó döntést, vagy az ombudsmannál tesznek ellene feljelentést.
Nem egységes a megítélése a korábbi állami vezetők körében a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szerdai döntésének, amely szerint közös listán indulnak az európai parlamenti választáson.
Erdély az egyik fő tétje annak, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó PSD és a PNL a választások összevonása mellett döntött – jelentette ki a Krónika kérdésére Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
Az Egyesült Jobboldal Szövetség minden törvényes eszközzel meg fogja támadni a választások összevonását – jelentette be szerda este Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
Az RMDSZ elnöke szerint a romániai választások összevonása „nem változtat semmin”, a szövetség számára pedig a tét az erdélyi magyar érdek érvényesítése az idei megmérettetéseken.
Megállapodtak a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői a június 9-én esedékes európai parlamenti választások és az önkormányzati választások összevonásáról.
Sorsdöntőnek ígérkezik a szerdai nap a bukaresti kormánykoalíció két pártja számára: a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői délelőtt egyeztetnek arról, hogy közös listát állítsanak az európai parlamenti választásra.
Választási szövetség vagy politikai szövetség is létrejöhet a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden.
A két koalíciós partner közötti ellentétek és az eddigi kudarcos tárgyalások dacára a hírek szerint körvonalazódni látszik a megállapodás az idei választások összevonásáról a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
Tovább hosszabbodik az idei választások időpontját, illetve összevonását övező bizonytalanság, miután a kormánykoalíciót alkotó PSD és a PNL képviselői az előzetes bejelentések ellenére le sem ültek egymással tárgyalni vasárnap este.
Miközben a PSD és a PNL pénteken újabb koalíciós egyeztetésre készül a választások összevonásáról, egy liberális politikus elismerte, hogy az eddigi kudarcok egyik legfőbb oka az államfőjelölt személye körüli vita.
A stabilitás szükségességét hangsúlyozzák, és cáfolják a párt kormányból való kilépési szándékát a PNL vezetői, miután Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke figyelmeztetett: ha a PNL kilép a koalícióból, ő is lemond.
Ha a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kilép a kormánykoalícióból, azonnal benyújtja a lemondását – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a koalíció vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.