Elemző a Krónikának: Erdély az egyik tétje a választások összevonásának, a cél az AUR visszaszorítása

Szorosabb kapcsolat. A PNL és a PSD közös listával vág neki az összevont választásoknak •  Fotó: Grigore Popescu/Agerpres

Szorosabb kapcsolat. A PNL és a PSD közös listával vág neki az összevont választásoknak

Fotó: Grigore Popescu/Agerpres

Erdély az egyik fő tétje annak, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó PSD és a PNL a választások összevonása mellett döntött – jelentette ki a Krónikának Barabás T. János. A Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője szerint a cél az, hogy az önkormányzatokban jobban beágyazott PNL megakadályozza, hogy a polgármesterekkel és önkormányzati képviselőkkel nem vagy alig rendelkező AUR teret nyerjen. Ugyanakkor kifejtette, bár a lépés logikus, nem kell mérget venni a PSD–PNL-szövetség megmaradására, a háttérben ugyanis üzletemberi-politikusi érdekcsoportok érdekei érvényesülnek, és ezek megváltoztathatják a koalíció döntését. Az RMDSZ kapcsán megjegyezte, a választások összevonása segíthet a magyarok jobb mozgósításában.

Balogh Levente

2024. február 22., 09:082024. február 22., 09:08

2024. február 23., 09:362024. február 23., 09:36

Az AUR erdélyi térnyerésének megakadályozása az egyik fő oka az európai parlamenti és az önkormányzati választások összevonásának– jelentette ki a Krónikának Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője. A kolozsvári születésű szakértőt annak kapcsán kérdeztük, hogy a kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szerdán megállapodott az összevonásról, illetve arról, hogy közös listát állítanak az EP-választásra. A szakértőnél először arra kérdeztünk rá, miért jó a két nagy pártnak, ha összevonják az EP-választást az önkormányzati megmérettetéssel.

Barabás T. János elöljáróban elmondta: bár a lépés logikus, nem kell mérget venni a szövetség megmaradására.

„Romániában a nyilvánosságban alig látható üzletember-politikusi érdekcsoportok befolyásolják a politikát, jelenleg is zajlik pár botrány Iulian Fota külügyi államtitkár lemondatása, és a mezőgazdasági minisztérium pénzosztása miatt, ami mögött ezek a titkos hálózatok húzódnak meg. Ez azt is jelenti, hogy a kormánykoalíció e politikai döntését még megmásíthatja egy érdekcsoport.

Idézet
A két nagy párt szövetségével maximalizálni akarja szavazatait annak az érdekében, hogy a háttérbe tolja az ellenzéki szélsőjobbot, és hogy lendületet adjon az év végi parlamenti és elnökválasztási kampányának. Ha gyengén szerepelnének júniusban, akkor a vidéki klientúrájuk egy része az AUR és az USR felé is fordulna pénzzel, logisztikával, befolyással”

– mutatott rá lapunknak az elemző.

Felvetésünkre, miszerint esetleg nem hoz nagyobb veszteséget, ha közös EP-listákon indulnak a koalíciós pártok, mintha külön-külön vennének részt, Barabás T. János rámutatott: a romániai politikai folyamatok hátterében egy mélyen megosztott társadalom áll.

•  Fotó: Grigore Popescu/Agerpres Galéria

Fotó: Grigore Popescu/Agerpres

„Az inkább idősek, vidékiek, alacsonyabban képzettek a baloldalra szavaznak és elsősorban a Regátban, míg az inkább fiatalabbak, városiak, magasabban képzettek a jobboldalra és a progresszivistákra adnák a voksukat. Utóbbi választói tábor viszont alacsonyabb arányban megy el szavazni, így az összevont választások nekik kedveznek.

Idézet
A szélsőjobbra az alsó középosztály a fő vevő, Erdélyben a PNL és az AUR közötti vetélkedés áll az ottani politika központjában, ezt próbálja leginkább befolyásolni a választások összevonása. Tehát a tét Erdély”

– világított rá a korábban diplomataként tevékenykedő elemző.

korábban írtuk

Összevonja a helyhatósági és az EP-választást a koalíció, szeptemberben államfőt, decemberben honatyákat választunk
Összevonja a helyhatósági és az EP-választást a koalíció, szeptemberben államfőt, decemberben honatyákat választunk

Összevonja a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta kormánykoalíció az európai parlamenti, valamint a helyhatósági választásokat, mindkét megmérettetést június 9-én rendezik.

Kérdésünkre, miszerint előfordulhat-e, hogy egyes román liberális nacionalisták inkább az AUR-ra szavaznak, miután pártjuk összebútorozott az „ősellenséggel”, a szocialistákkal, Barabás kifejtette: lesznek ilyenek is, de

a kormányzatnak megvannak az eszközei, hogy csökkentsék az AUR befolyását. Így pénzt osztanak vidéki klienseiknek, ügyészi eljárások zajlanak AUR-osok ellen (például Dan Dungaciu politológus ellen) korrupció vádjával, és a fősodratú média sem kíméli George Simiont és pártját, az AUR-t.

A Krónika azon kérdésére, hogy valószínűsíthető-e a közös államfőjelölt is, kifejtette: ezt még a lehetséges jelöltek sem tudják. Ha gyengén szerepel a PNL a júniusi választásokon, akkor akár le is válthatják Nicolae Ciucă pártelnököt, tovább bonyolítva az esetleges közös elnökjelölt-állítást. „Minderről szerintem inkább csak a nyár végi közvélemény-felmérések fényében döntenek. Ekkor derül ki például az is,

Idézet
van-e Mircea Geoană NATO-főtitkár-helyettesnek, lehetséges független államfőjelöltnek nagyobb támogatottsága. Ha van, ez elősegítheti a PNL és a PSD közös államfőjelölt-állítását, mert az AUR jelöltjét szeretnék inkább a második fordulóba, és nem Geoanát”

– fejtette ki az elemző.

Felvetésünkre, hogy várható-e esetleg a két nagy párt összeolvadása, Barabás T. János leszögezte: nem számol a PSD és a PNL egyesülésével, Romániában nem ritka a politikai ideológiát megkerülő pártszövetség. Utóbbiak pár évig bírják ki. Arra is rákérdeztünk, hozhat-e az összevonás és a két nagy párt összefogása jobb eredményt a szélsőséges pártoknak. Ennek kapcsán is szkepticizmusának adott hangot.

„Nem hiszem. Az AUR az átlag felett képes mozgósítani, nekik van a legnagyobb nézettségű Facebook-portáljuk a pártok közül.

Idézet
Így nekik nem érdekük a választások összevonása, mert tartani tudják hosszú távon az érdeklődést táborukban”

– mutatott rá a Magyar Külügyi Intézet munkatársa.

korábban írtuk

A kiszivárogott hírek szerint megállapodtak a koalíciós pártok az EP- és az önkormányzati választások összevonásáról
A kiszivárogott hírek szerint megállapodtak a koalíciós pártok az EP- és az önkormányzati választások összevonásáról

Megállapodtak a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői a június 9-én esedékes európai parlamenti választások és az önkormányzati választások összevonásáról.

Kérdésünkre, milyen hatással lehet a választások összevonása és a koalíciós pártok összefogása az RMDSZ indulására, az elemző borúlátóan nyilatkozott.

„Az RMDSZ pártolói sajnos egyre kisebb arányban mennek el szavazni. Négy éve közel az országos átlaghoz volt ez az arány. Tehát ha az országos átlag alatt mennek el szavazni a magyarok, akkor az összevont választás talán kedvezőbb, mert könnyebb mozgósítani így őket. Kelemen Hunor pártelnök ugyanakkor kijelentette, kétséges az összevont választások alkotmányos megalapozottsága, márpedig az RMDSZ-nek kiemelten fontos a törvényesség. Az Egyesült Államok fő érdeke az oroszbarát szélsőségesek távoltartása a hatalomtól, így nem tapasztaltam ellenkezést részükről a választások összevonása miatt. Meglátásomban

Idézet
a PSD győzelme áll az RMDSZ érdekében, ők tűnnek pragmatikus partnernek. Az AUR előretörése mozgósítóan hat a Székelyföldön, de szórványvidéken még magyarok is szavaztak az establishment-ellenes AUR-ra. Az RMDSZ-nek tehát sürgős lenne egy okos kampánystratégia, aminek a lényege az lehetne, hogy megértessék a szórványban élő magyarokkal: az RMDSZ segíteni tud nekik, és nem kell román párt védelméhez fordulni.

Ez utóbbit segítené egy kormánykoalíciós partnerség kilátása” – hangsúlyozta a Krónikának Barabás T. János.

korábban írtuk

Felmérés: 50 százalék fölött a PSD-PNL koalíció, 25 százalék fölött a szélsőséges pártok, bejutna az RMDSZ
Felmérés: 50 százalék fölött a PSD-PNL koalíció, 25 százalék fölött a szélsőséges pártok, bejutna az RMDSZ

Ha kis mértékben is, de abszolút többséghez jutnának a koalíciós pártok, ha most rendeznék a parlamenti választásokat – derül ki az Avangarde közvélemény-kutató szerdán nyilvánosságra hozott felméréséből.

2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Emberéletet is követelt az ítéletidő Bukarestben

Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.

Emberéletet is követelt az ítéletidő Bukarestben
2025. július 17., csütörtök

Szertefoszló álomnyaralás: újabb szegénységi bizonyítvány Romániának

Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.

Szertefoszló álomnyaralás: újabb szegénységi bizonyítvány Romániának
2025. július 17., csütörtök

Sok pénze bánta a szélsőjobbnak a gyanús finanszírozást, de Nicușor Dant is megbüntették

Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.

Sok pénze bánta a szélsőjobbnak a gyanús finanszírozást, de Nicușor Dant is megbüntették
2025. július 17., csütörtök

Az alkotmánybíróság világosnak és kiszámíthatónak ítélte az államfő által megtámadott törvényt

Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.

Az alkotmánybíróság világosnak és kiszámíthatónak ítélte az államfő által megtámadott törvényt
2025. július 17., csütörtök

Majdnem egymillió eurós juttatást kapott az egyik állami hatóság vezetője, de aztán meggondolták magukat

Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.

Majdnem egymillió eurós juttatást kapott az egyik állami hatóság vezetője, de aztán meggondolták magukat
2025. július 17., csütörtök

Külügyminiszter: nem gyengített Románia légvédelmén, hogy Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét

Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.

Külügyminiszter: nem gyengített Románia légvédelmén, hogy Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét
2025. július 17., csütörtök

Elena Udrea szabadlábra helyezéséről döntött a törvényszék

A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.

Elena Udrea szabadlábra helyezéséről döntött a törvényszék
2025. július 17., csütörtök

Nicușor Dan kudarca: az alkotmánybíróság elutasította a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet elleni panaszát

Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.

Nicușor Dan kudarca: az alkotmánybíróság elutasította a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet elleni panaszát
2025. július 17., csütörtök

A romániaiak 85, az AUR-szavazók 97 százaléka vallja magát vallásosnak

A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.

A romániaiak 85, az AUR-szavazók 97 százaléka vallja magát vallásosnak
2025. július 17., csütörtök

Első- és másodfokú riasztás: Erdély számos vidékén újra leszakadhat az ég

Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.

Első- és másodfokú riasztás: Erdély számos vidékén újra leszakadhat az ég