Fotó: Gov.ro
Sorsdöntőnek ígérkezik a szerdai nap a bukaresti kormánykoalíció két pártja számára: a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői délelőtt szűk körben egyeztetnek arról, hogy közös listát állítsanak a június 9-i európai parlamenti választásra, és a választások összevonásáról is döntés születhet.
2024. február 21., 10:252024. február 21., 10:25
2024. február 21., 11:222024. február 21., 11:22
A két párt vezetősége délelőtt tárgyal, majd egy órakor Marcel Ciolacu PSD-vezér miniszterelnöki minőségben részt vesz a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) Klaus Iohannis államfő által összehívott ülésén. A kiszivárgott hírek szerint ugyanakkor Ciolacu és Nicolae Ciucă PNL-elnök külön is egyeztet Iohannisszal.
Ennek lezárultával, várhatóan délután négy óra után mindkét párt vezetősége összeül, hogy megvitassa a kétpárti egyeztetések eredményét, és döntsön a jövőbeni teendőkről.
Az értesülések szerint
A PSD-n belül ezt sokan ellenzik a két párt parlamenti aránya és támogatottsága miatti különbségek miatt, ezért 3-2 arányú „előnyt” szeretnének a szociáldamokraták számára, Marcel Ciolacu pártelnök viszont hajlik a PNL által javasolt verzió elfogadására, hogy cserében a liberálisok a helyi és a megyei önkormányzatokban tegyenek engedményeket.
A remények szerint a közös lista 17 helyet szerezhez meg a Romániának járó 33ból, de az optimista verzió szerint akár 20 képviselője is lehet a koalíciónak.
Döntés születhet az EP- és az önkormányzati választások összevonásáról is, ugyanakkor az államfő- és a parlamenti választások egyszerre való megtartását Ciolacu kevésbé valószínűnek nevezte.
Azt ugyanakkor fontosnak minősítette, hogy már szerdán nyilvánosságra hozzák a teljes választási menetrendet, vagyis azt, hogy melyik voksolást pontosan mikor tartják.
Kiszivárgott hírek szerint ugyanakkor a PSD azt javasolta, hogy az elnökválasztást hozzák előre szeptemberre az eredetileg esedékes decemberi időpont helyett.
Mint ismert, a PSD azt szeretné, hogy a PNL fogadja el közös államfőjelöltként Marcel Ciolacut, amire a liberálisok nem hajlanak.
Szerdán délelőtt a két párt két ismert EP-képviselőt, Mihai Tudosét és Rareș Bogdant küldte ki az egyeztetésről, hogy tudassa: a két pártelnök várhatóan este hét órakor jelenti be az egyeztetések végeredményét.
Tudose egyébként egy olyan felmérésről is beszélt, amely szerint állítólag az ország polgárainak 60 százaléka támogatja a választások összevonását .
Választási szövetség vagy politikai szövetség is létrejöhet a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden.
A két koalíciós partner közötti ellentétek és az eddigi kudarcos tárgyalások dacára a hírek szerint körvonalazódni látszik a megállapodás az idei választások összevonásáról a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!