Fotó: Gov.ro
Sorsdöntőnek ígérkezik a szerdai nap a bukaresti kormánykoalíció két pártja számára: a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői délelőtt szűk körben egyeztetnek arról, hogy közös listát állítsanak a június 9-i európai parlamenti választásra, és a választások összevonásáról is döntés születhet.
2024. február 21., 10:252024. február 21., 10:25
2024. február 21., 11:222024. február 21., 11:22
A két párt vezetősége délelőtt tárgyal, majd egy órakor Marcel Ciolacu PSD-vezér miniszterelnöki minőségben részt vesz a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) Klaus Iohannis államfő által összehívott ülésén. A kiszivárgott hírek szerint ugyanakkor Ciolacu és Nicolae Ciucă PNL-elnök külön is egyeztet Iohannisszal.
Ennek lezárultával, várhatóan délután négy óra után mindkét párt vezetősége összeül, hogy megvitassa a kétpárti egyeztetések eredményét, és döntsön a jövőbeni teendőkről.
Az értesülések szerint
A PSD-n belül ezt sokan ellenzik a két párt parlamenti aránya és támogatottsága miatti különbségek miatt, ezért 3-2 arányú „előnyt” szeretnének a szociáldamokraták számára, Marcel Ciolacu pártelnök viszont hajlik a PNL által javasolt verzió elfogadására, hogy cserében a liberálisok a helyi és a megyei önkormányzatokban tegyenek engedményeket.
A remények szerint a közös lista 17 helyet szerezhez meg a Romániának járó 33ból, de az optimista verzió szerint akár 20 képviselője is lehet a koalíciónak.
Döntés születhet az EP- és az önkormányzati választások összevonásáról is, ugyanakkor az államfő- és a parlamenti választások egyszerre való megtartását Ciolacu kevésbé valószínűnek nevezte.
Azt ugyanakkor fontosnak minősítette, hogy már szerdán nyilvánosságra hozzák a teljes választási menetrendet, vagyis azt, hogy melyik voksolást pontosan mikor tartják.
Kiszivárgott hírek szerint ugyanakkor a PSD azt javasolta, hogy az elnökválasztást hozzák előre szeptemberre az eredetileg esedékes decemberi időpont helyett.
Mint ismert, a PSD azt szeretné, hogy a PNL fogadja el közös államfőjelöltként Marcel Ciolacut, amire a liberálisok nem hajlanak.
Szerdán délelőtt a két párt két ismert EP-képviselőt, Mihai Tudosét és Rareș Bogdant küldte ki az egyeztetésről, hogy tudassa: a két pártelnök várhatóan este hét órakor jelenti be az egyeztetések végeredményét.
Tudose egyébként egy olyan felmérésről is beszélt, amely szerint állítólag az ország polgárainak 60 százaléka támogatja a választások összevonását .
Választási szövetség vagy politikai szövetség is létrejöhet a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden.
A két koalíciós partner közötti ellentétek és az eddigi kudarcos tárgyalások dacára a hírek szerint körvonalazódni látszik a megállapodás az idei választások összevonásáról a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!