Eugen Tomac, Cătălin Drulă és Ludovic Orban szerint a PSD és a PNL alkotta koalíció a romániai polgárok érdekei ellen lép fel
Fotó: Eugen Tomac/Facebook
Az Egyesült Jobboldal Szövetség minden törvényes eszközzel meg fogja támadni a választások összevonását – jelentette be szerda este Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
2024. február 21., 21:012024. február 21., 21:01
2024. február 21., 21:122024. február 21., 21:12
A politikus arra reagált, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Nicolae Ciucă a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőjével, Marcel Ciolacuval közös sajtótájékoztatóján bejelentette: a helyhatósági és a júniusi európai parlamenti választásokat összevonják, a két kormánypárt közös jelöltlistát állít az EP-választásokon, és önálló jelölteket indít a helyhatósági választásokon.
„Létrejött egy állampárt, amelyik a romániaiak érdekei ellen lép fel. Az Egyesült Jobboldal Szövetség úgy döntött, hogy valamennyi idei választáson közös jelölteket indít. Nem fogjuk engedni, hogy ellopják a román állampolgárok szavazatait. Nem fogjuk hagyni, hogy sötét egyezkedéseik többet számítsanak, mint a romániaiak szavazatai. Minden összevonást megtámadunk az összes törvényes eszközzel” – írta közösségi oldalán Cătălin Drulă.
Az ellenzéki politikus emlékeztetett, hogy az Egyesült Jobboldal Szövetség népszavazás kiírását akarja kezdeményezni a különnyugdíjak eltörlésére, a kétfordulós polgármester-választási rendszer bevezetésére és a parlamenti képviselők számának 300-ra való csökkentésére.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Népi Mozgalom Párt (PMP) és a Jobboldal Ereje alkotta szövetség vezetői szerint a PSD és a PNL állampárt létrehozásán dolgoznak. Közös szerdai sajtótájékoztatójukon Eugen Tomac PMP-elnök felkérte Klaus Iohannis államfőt, hogy az európai parlamenti választások napjára, június 9-ére írjon ki egy népszavazást is a különnyugdíjak eltörléséről. „Ha már összevonják a választásokat, megcsonkítva ezzel a demokráciát, elfér a szavazóhelyiségekben még egy urna a referendum számára” – érvelt az EP-képviselő.
Ludovic Orban, a Jobboldal Erejének elnöke szerint az idei választások felérnek egy, a PSD és a PNL alkotta kormány elleni bizalmatlansági indítvánnyal. „A román állampolgároknak lehetőségük lesz leváltani a kormányt, félreállítani ezt a két pártot, amelyek elvesztették a kapcsolatot a valósággal és már rég nem a román népet képviselik” – nyomatékosította a volt kormányfő.
Orban hozzátette, alkotmányellenes lenne sürgősségi kormányrendelettel vagy törvénytervezettel módosítani a választások időpontján, és felszólította Alina Gorghiu igazságügyi minisztert, hogy ne hagyjon jóvá semmiféle erre irányuló jogszabályt. „Mi minden rendelkezésünkre álló alkotmányos és jogi eszközt felhasználunk, hogy megakadályozzuk ezt az antidemokratikus, alkotmányellenes és a társadalom általános érdekeivel szembemenő tervet” – fogalmazott a kormányzó liberális alakulat (PNL) volt elnöke.
Összevonja a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta kormánykoalíció az európai parlamenti, valamint a helyhatósági választásokat, mindkét megmérettetést június 9-én rendezik.
A választások összevonása a szélsőséges pártok előretörésének kedvezne – jelentette ki szerdán Oana Cambera képviselő, a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) párt elnökhelyettese. A REPER közleményében idézett politikus szerint a választások összevonása „rossz ötlet, amelyre mindannyian ráfizetünk”. Az ellenzéki képviselő úgy véli, hogy a PSD, illetve a PNLelnökének, Marcel Ciolacunak és Nicolae Ciucának a „személyes kezdeményezése” felborítaná a romániai politikai erőviszonyokat, és „ahelyett, hogy távol tartana minket a szélsőségek veszélyétől, még közelebb fog taszítani a szakadék széléhez.”
A politikus szerint a PSD és a PNL elvesztette a választók bizalmát, és ez ki is fog derülni az választásokkor. Úgy vélekedett: megalapozatlan a hatalmon lévő politikusoknak az az érvelése, hogy a román állampolgárok belefáradnának a választásokba, ha egy év alatt 4-5-ször hívnák őket urnákhoz. „A romániaiak 4 éve nem szavaztak, 2024-ben készek annyiszor és akkor szavazni, amikor szükséges” – vélekedett Oana Cambera.
Párttársa, Andrei Lupu képviselő a szélsőséges irányzatok előretörésének veszélyére figyelmeztetett a közleményben. Hozzátette, mindemellett a választások összevonása alkotmányellenes is, és ezt az alkotmánybíróság ki is mondta a 2012-ben kiadott 51-es számú határozatában, amely szerint több választás egyidejű megtartása sérti a választójogot. „Ezt az álláspontot a Velencei Bizottság többször megerősítette” – érvelt Andrei Lupu.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján – prezenta.roaep.ro – közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése a romániai elnökválasztáson.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, az alakulat államfőjelöltje.
A román Elnöki Hivatal több sajtóorgánum megkeresésére közölte, hogy Klaus Iohannis államfő nem kapott semmilyen információt az illetékes hatóságoktól, titkosszolgálatoktól az elnökválasztás befolyásolásának kockázatáról.
Hogy miként befolyásolta a TikTok az államelnökválasztás első fordulójának eredményét, azt Cristian Bolocan digitálistartalom-szakértő magyarázta el.
Marcel Ciolacu hétfőn bejelentette, hogy benyújtotta lemondását a Szociáldemokrata Párt (PSD) éléről, miután minden jel szerint nem jut be az elnökválasztás második fordulójába.
A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.
A „legionárius” szóra kerestek rá a legtöbben a román nyelv online értelmező szótárában (dexonline) az államelnökválasztás vasárnapról hétfőre virradó éjszakáján.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi hétfőn a Facebook-oldalán megköszönte azoknak a támogatását, akik rá szavaztak az elnökválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.
szóljon hozzá!