Megy-e a megye? A többség nem bánná, ha a jelenlegi megyéket magukban foglaló nagyrégiók jönnének létre
Fotó: Facebook/Tudor Benga
A romániai polgárok többsége egy friss felmérés szerint támogatna egy ilyan közigazgatási reformot, amely egyes települések összevonásával – vagyis bizonyos települések önállóságának megszűnésével – járna.
2024. június 06., 09:022024. június 06., 09:02
Az INSCOP által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás szerint a megkérdezettek 56,1 százaléka általában véve egyetért azzal, hogy egy új közigazgatási átszervezés javítana a közszolgáltatások minőségén, miután a legutóbbi átszervezés, amelynek során létrehozták a mai megye- és települési rendszert, több mint ötven évvel ezelőtt zajlott le.
Azok, akik nem értenek ezzel egyet, 39,4 százaléknyian vannak, 4,5 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenkező álláspontot képviselők között nagyobb arányban vannak jelen a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek és a potenciálisan aktív inaktívak.
A felmérésből kiderül: a többség azt sem bánná, ha a reform révén települések szünnének meg, miután összevonnák őket más településekkel.
Az ellenkező álláspontot a megkérdezettek 38,3 százaléka képviselte, 3 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A támogatók között nagyobb arányban vannak jelen a magasabb végzettségűek, a fehérgallérosok, a magasabb jövedelműek, a bukarestiek és az állami alkalmazottak, míg az ellenzők között az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok és a vidékiek képviseltetik magukat nagyobb arányban.
Ezt a lehetőséget 55,7 százalék támogatná, 38,2 százalék rossz ötletnek tartja, míg 6,1 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenzők között a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok, a potenciálisan aktív inaktívak és a vidékiek vannak ott nagyobb arányban.
A felmérés május 20. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!