Megy-e a megye? A többség nem bánná, ha a jelenlegi megyéket magukban foglaló nagyrégiók jönnének létre
Fotó: Facebook/Tudor Benga
A romániai polgárok többsége egy friss felmérés szerint támogatna egy ilyan közigazgatási reformot, amely egyes települések összevonásával – vagyis bizonyos települések önállóságának megszűnésével – járna.
2024. június 06., 09:022024. június 06., 09:02
Az INSCOP által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás szerint a megkérdezettek 56,1 százaléka általában véve egyetért azzal, hogy egy új közigazgatási átszervezés javítana a közszolgáltatások minőségén, miután a legutóbbi átszervezés, amelynek során létrehozták a mai megye- és települési rendszert, több mint ötven évvel ezelőtt zajlott le.
Azok, akik nem értenek ezzel egyet, 39,4 százaléknyian vannak, 4,5 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenkező álláspontot képviselők között nagyobb arányban vannak jelen a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek és a potenciálisan aktív inaktívak.
A felmérésből kiderül: a többség azt sem bánná, ha a reform révén települések szünnének meg, miután összevonnák őket más településekkel.
Az ellenkező álláspontot a megkérdezettek 38,3 százaléka képviselte, 3 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A támogatók között nagyobb arányban vannak jelen a magasabb végzettségűek, a fehérgallérosok, a magasabb jövedelműek, a bukarestiek és az állami alkalmazottak, míg az ellenzők között az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok és a vidékiek képviseltetik magukat nagyobb arányban.
Ezt a lehetőséget 55,7 százalék támogatná, 38,2 százalék rossz ötletnek tartja, míg 6,1 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenzők között a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok, a potenciálisan aktív inaktívak és a vidékiek vannak ott nagyobb arányban.
A felmérés május 20. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!