Megy-e a megye? A többség nem bánná, ha a jelenlegi megyéket magukban foglaló nagyrégiók jönnének létre
Fotó: Facebook/Tudor Benga
A romániai polgárok többsége egy friss felmérés szerint támogatna egy ilyan közigazgatási reformot, amely egyes települések összevonásával – vagyis bizonyos települések önállóságának megszűnésével – járna.
2024. június 06., 09:022024. június 06., 09:02
Az INSCOP által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás szerint a megkérdezettek 56,1 százaléka általában véve egyetért azzal, hogy egy új közigazgatási átszervezés javítana a közszolgáltatások minőségén, miután a legutóbbi átszervezés, amelynek során létrehozták a mai megye- és települési rendszert, több mint ötven évvel ezelőtt zajlott le.
Azok, akik nem értenek ezzel egyet, 39,4 százaléknyian vannak, 4,5 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenkező álláspontot képviselők között nagyobb arányban vannak jelen a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek és a potenciálisan aktív inaktívak.
A felmérésből kiderül: a többség azt sem bánná, ha a reform révén települések szünnének meg, miután összevonnák őket más településekkel.
Az ellenkező álláspontot a megkérdezettek 38,3 százaléka képviselte, 3 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A támogatók között nagyobb arányban vannak jelen a magasabb végzettségűek, a fehérgallérosok, a magasabb jövedelműek, a bukarestiek és az állami alkalmazottak, míg az ellenzők között az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok és a vidékiek képviseltetik magukat nagyobb arányban.
Ezt a lehetőséget 55,7 százalék támogatná, 38,2 százalék rossz ötletnek tartja, míg 6,1 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenzők között a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok, a potenciálisan aktív inaktívak és a vidékiek vannak ott nagyobb arányban.
A felmérés május 20. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!