Megy-e a megye? A többség nem bánná, ha a jelenlegi megyéket magukban foglaló nagyrégiók jönnének létre
Fotó: Facebook/Tudor Benga
A romániai polgárok többsége egy friss felmérés szerint támogatna egy ilyan közigazgatási reformot, amely egyes települések összevonásával – vagyis bizonyos települések önállóságának megszűnésével – járna.
2024. június 06., 09:022024. június 06., 09:02
Az INSCOP által a News.ro hírportál megrendelésére készített kutatás szerint a megkérdezettek 56,1 százaléka általában véve egyetért azzal, hogy egy új közigazgatási átszervezés javítana a közszolgáltatások minőségén, miután a legutóbbi átszervezés, amelynek során létrehozták a mai megye- és települési rendszert, több mint ötven évvel ezelőtt zajlott le.
Azok, akik nem értenek ezzel egyet, 39,4 százaléknyian vannak, 4,5 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenkező álláspontot képviselők között nagyobb arányban vannak jelen a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek és a potenciálisan aktív inaktívak.
A felmérésből kiderül: a többség azt sem bánná, ha a reform révén települések szünnének meg, miután összevonnák őket más településekkel.
Az ellenkező álláspontot a megkérdezettek 38,3 százaléka képviselte, 3 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A támogatók között nagyobb arányban vannak jelen a magasabb végzettségűek, a fehérgallérosok, a magasabb jövedelműek, a bukarestiek és az állami alkalmazottak, míg az ellenzők között az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok és a vidékiek képviseltetik magukat nagyobb arányban.
Ezt a lehetőséget 55,7 százalék támogatná, 38,2 százalék rossz ötletnek tartja, míg 6,1 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Az ellenzők között a 30 év alatti fiatalok, az alacsonyabb végzettségűek, a szürkegallérosok, a potenciálisan aktív inaktívak és a vidékiek vannak ott nagyobb arányban.
A felmérés május 20. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!