Fotó: Haáz Vince
A két koalíciós partner közötti ellentétek és az eddigi kudarcos tárgyalások dacára a kiszivárgott hírek szerint körvonalazódni látszik a megállapodás az idei választások összevonásáról a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között, sőt a közös EP-lista is napirendre került.
2024. február 20., 09:142024. február 20., 09:14
Bár a vasárnapra tervezett negyedik egyeztetés a két párt delegációi között elmaradt, egybehangzó értesülések szerint a két pártelnök mégis egyeztetett, a többórás megbeszélés során pedig Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és Nicolae Ciucă, a PNL első embere megállapodott arról, hogy június 9-én az európai parlamenti választásokkal egy időben szervezik meg az önkormányzati választásokat is, amelyek eredetileg szeptemberben lennének esedékesek. Emellett n
Arról, hogy lesz-e közös államfőjelölt is, majd csak az EP-választás után születik döntés.
A két párt küldöttségei szerdán ülnek ismét tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassák a részleteket – azért csak akkor, mert Ciucă hétfőn és kedden spanyolországi látogatáson tartózkodik.
A PNL elnöksége szerdán hagyja jóvá a megállapodást.
Az is szóba került, hogy azon településeken, ahol nem a két párt valamely politikusa tölti be a polgármesteri tisztséget, helyi megállapodások alapján közös jelöltet indítanak, ugyanakkor nem születik majd központi, kötelező jellegű döntés arról, hogy a PSD-nek és a PNL-nek minden megyében kötelezően együtt kell működnie.
A PSD ugyanakkor nem tesz le arról, hogy a liberálisoknak bele kellene egyezniük egy szociáldemokrata elnökjelölt támogatásába, mert egy összefogás elsősorban Ciucă pártját segítené.
Arról egyelőre nincs döntés, hogy a két párt jelöltjei milyen arányban kerülnének fel a közös EP-listára – Romániának 33 EP-képviselői hely jár, a két párt pedig arra számít, hogy nagyjából 17 jelöltjük lehet befutó –, azt ugyanakkor körvonalazódott, hogy az első helyen egy PSD-s politikus áll majd, és odafigyelnek arra is, hogy megfelelő arányban kerüljenek fel nők is a listára.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.&
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
szóljon hozzá!