Fotó: Haáz Vince
A két koalíciós partner közötti ellentétek és az eddigi kudarcos tárgyalások dacára a kiszivárgott hírek szerint körvonalazódni látszik a megállapodás az idei választások összevonásáról a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között, sőt a közös EP-lista is napirendre került.
2024. február 20., 09:142024. február 20., 09:14
Bár a vasárnapra tervezett negyedik egyeztetés a két párt delegációi között elmaradt, egybehangzó értesülések szerint a két pártelnök mégis egyeztetett, a többórás megbeszélés során pedig Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és Nicolae Ciucă, a PNL első embere megállapodott arról, hogy június 9-én az európai parlamenti választásokkal egy időben szervezik meg az önkormányzati választásokat is, amelyek eredetileg szeptemberben lennének esedékesek. Emellett n
Arról, hogy lesz-e közös államfőjelölt is, majd csak az EP-választás után születik döntés.
A két párt küldöttségei szerdán ülnek ismét tárgyalóasztalhoz, hogy megvitassák a részleteket – azért csak akkor, mert Ciucă hétfőn és kedden spanyolországi látogatáson tartózkodik.
A PNL elnöksége szerdán hagyja jóvá a megállapodást.
Az is szóba került, hogy azon településeken, ahol nem a két párt valamely politikusa tölti be a polgármesteri tisztséget, helyi megállapodások alapján közös jelöltet indítanak, ugyanakkor nem születik majd központi, kötelező jellegű döntés arról, hogy a PSD-nek és a PNL-nek minden megyében kötelezően együtt kell működnie.
A PSD ugyanakkor nem tesz le arról, hogy a liberálisoknak bele kellene egyezniük egy szociáldemokrata elnökjelölt támogatásába, mert egy összefogás elsősorban Ciucă pártját segítené.
Arról egyelőre nincs döntés, hogy a két párt jelöltjei milyen arányban kerülnének fel a közös EP-listára – Romániának 33 EP-képviselői hely jár, a két párt pedig arra számít, hogy nagyjából 17 jelöltjük lehet befutó –, azt ugyanakkor körvonalazódott, hogy az első helyen egy PSD-s politikus áll majd, és odafigyelnek arra is, hogy megfelelő arányban kerüljenek fel nők is a listára.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!