Miközben a kormánykoalíció pártjai, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a korábbi, zátonyra futott tárgyalások után pénteken újabb koalíciós egyeztetésre készül a választások összevonásáról, egy liberális politikus elismerte, hogy az eddigi kudarcok egyik legfőbb oka az államfőjelölt személye körüli vita.
2024. február 16., 08:012024. február 16., 08:01
2024. február 16., 12:312024. február 16., 12:31
A PNL szenátusi frakcivezetője, Daniel Fenechiu szerint a választások összevonásával kapcsolatos koalíciós tárgyalások elakadásának fő oka az, hogy a PSD szeretné ráerőltetni koalíciós partnerére, hogy a két párt közös államfőjelöltet indítson Marcel Ciolacu PSD-elnök, jelenlegi miniszterelnök személyében.
„Azt hittem, hogy a hét elején megállapodás születik, mert a PSD részéről elhangzott nyilatkozatok alapján a többség és a fontos döntéshozók a választások összevonásának lehetősége mellett döntöttek. A vita néhány mellékes stratégia miatt rekedt meg – az összevonással nincsenek nagy problémák –, amelyek a közös jelöltek állításával kapcsolatosak: közös elnökjelölt, közös főpolgármester-jelölt Bukarestben, ki legyen a miniszterelnök, ilyenek.
– mondta Fenechiu csütörtökön este.
„Ezt a megközelítést kezdettől fogva elutasítottuk, hiszen mindig is a lehető legvilágosabban kijelentettük, hogy a Nemzeti Liberális Pártnak lesz elnökjelöltje. Romániában szinte hagyomány, hogy a jobboldal elnökjelöltet állít, és úgy véljük, hogy a legnagyobb jobboldali pártként a PNL adja Románia következő elnökét. És akkor rájön az ember, hogy a dolgok ott megrekedtek. Nem tudom, hogy holnap a PSD fenntartja-e az álláspontját, és továbbra is a közös jelölt, azaz az ő elnökjelöltjük elfogadásától teszi függővé a megegyezést, de ha igen, akkor holnap ismét meg fog bukni a megállapodás” – tette hozzá Fenechiu.
„Holnap visszatérünk a helyes útra, tárgyalni fogunk az összevonásról, mert hoztunk néhány érvet, amelyet elfogadtak, és amelyek a jobb reprezentativitással, a magasabb részvételi aránnyal kapcsolatosak, akkor meg fogunk állapodni. Ha a PSD ragaszkodik az egyéni jelölthez, akkor úgy tartjuk meg a választásokat, ahogyan az meg van határozva, de az ő problémájuk lesz, hogy megmagyarázzák, miért így történik, és bizonyára meg kell adniuk a szükséges magyarázatokat, mert ahogyan egy hete, két-három hete mondták, egyetértettek az összevonással” – tette hozzá. Fenechiu azt is kifejtette, hogy a PNL miért akar összeolvadást az idei választásokon.
Az összevonás szükségességét azzal indokolta, hogy ja június 9-én az uniós források megszerzésében fontos szerepet játszó EP-képviselők mellett megválasztják az EU-s pénzek felhasználásában kulcsszerepet kapó polgármestereket és helyi közgyűléseket is, akkor el lehet kerülni a folyamatos kampányüzemmódot.
– mondta a szenátor.
Arra a kérdésre, hogy van-e olyan válság a koalícióban, amely a kormány távozásához vezethet, Fenechiu azt mondta: „Nem érzékeltük. Az emberek azt kérdezik, hogy a PNL reakciója a kormányból való kilépés lenne. Erre nehéz választ adnom. Egészen biztos, hogy mind a PNL-ben, mind a PSD-ben tömegek elégedetlenek a kormánnyal. Lehet, hogy ez még nőni fog, egy holnapi kedvezőtlen döntést követően, de ezt nem tudom megjósolni. Ciucă elnök úr kijelentése alapján, és ez az én személyes véleményem is, ha a stabilitás érdekében beleegyeztünk a PSD-vel való együttműködésbe, akkor folytatnunk kell a mandátumunkat. De a Nemzeti Liberális Párt egy demokratikus párt, ha van egy kritikus tömeg, amely más döntést fog kikényszeríteni, azt nyilván tiszteletben fogjuk tartani. Vannak érveink, de egy pártban a többség dönt” – szögezte le.
Hozzátette ugyanakkor:
Eközben a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője, Lucian Romaşcanu szenátor szintén csütörtökön kijelentette, hogy reményei szerint a liberálisok megértik majd a szociáldemokratáknak azt a döntését, hogy az idén esedékes összes választás időpontját rögzítő menetrendben kell megállapodni a koalícióban.
A politikus elmondta, hogy az eddigi tárgyalásokon
és most már nagyon szorít az idő, ezért a péntekre tervezett újabb egyeztetés az utolsók egyike, ha nem a legutolsó lesz ebben a témában.
A szóvivő felidézte Marcel Ciolacu pártelnök február eleji nyilatkozatát, miszerint a PSD csak a teljes évre szóló menetrend meghatározását fogadja el, és megjegyezte, hogy ezzel szemben a liberálisok csak a júniusi hónap menetrendjéről akartak tárgyalni.
Romaşcanu emlékeztetett, hogy a PNL vezetősége a legutóbbi ülésén rugalmasabbá tette a liberálisok álláspontját ebben a kérdésben.
– nyomatékosította a nagyobbik koalíciós párt szóvivője.
Minz arról beszámoltunk, arra a lehetőségre, hogy az egyeztetések kudarca esetén a PNL kiléphet a kormányból, Marcel Ciolacu PSD-s miniszterelnök úgy reagált: ha ez megtörténik, ő is lemond a kormányfői tisztségről.
Mint arról beszámoltunk, a legutóbbi, hétfő esti koalíciós egyeztetésen sem jutottak közös nevezőre a hetek óta zajló vitában.
A két koalíciós párt vezetősége pénteken újabb tárgyalási fordulót tart, ám egyre nagyobb az esélye annak, hogy kútba fullad a választások összevonásának terve.
A PNL első körben a helyhatósági választások és a június 9-i európai parlamenti választások összekapcsolását szeretné, ez ugyanis a remények szerint mindkét párt szavazatait maximalizálja azáltal, hogy a polgármesterek az EP-választáson való részvételre is mozgósítják a polgárokat. A tét a PNL számára a legnagyobb, a cél az, hogy a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) megelőzve a második helyen végezzen.
Emellett a parlamenti választást is összevonnák az államfőválasztással.
A stabilitás szükségességét hangsúlyozzák, és cáfolják a párt kormányból való kilépési szándékát a PNL vezetői, miután Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke figyelmeztetett: ha a PNL kilép a koalícióból, ő is lemond.
Ha a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kilép a kormánykoalícióból, azonnal benyújtja a lemondását – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a koalíció vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Próbaútra indult az aradi Astra Vagoane és a kínai Qingdao Sifang gördülőállomány-gyártó vállalat együttműködésében 2021-ben gyártott új elektromos vonat Romániában.
Újabb vezető közéleti szereplőt gyanúsítottak meg plágiummal: ezúttal Gabriel Vlase, a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) igazgatója került célkeresztbe.
Az F-16-os vadászrepülőgépek megérkezése Ukrajnába azt jelenti, hogy „több lelőtt rakéta és repülőgép lesz, amelyeket az orosz bűnözők ukrán városok megtámadására használnak” – szögezte le Olekszandr Szirszkij főparancsnok vasárnap este.
Elhunyt vasárnap 87 éves korában Ileana Stana Ionescu színésznő. Halálhírét a Bukaresti Nemzeti Színház jelentette be a Facebook-oldalán.
Több vasutast, mozdonyvezetőt is ittasan kaptak el a munkahelyén – derül ki abból a felmérésből, amelyet az év első három hónapjában végzett a Román Rendőrség a Román Vasútbiztonsági Hatóság (ASFR) képviselőivel közösen.
Egy tanulót kórházba szállítottak, két másikat pedig őrizetbe vett a rendőrség szerda reggel Aradon egy utcai konfliktust követően.
Sóvidék fürdőinek bemutatásával folytatódik a bukaresti Liszt Intézet Kárpát-medencei fürdővilágot ismertető kiállítássorozata – közölte a szervező intézmény.
Tüntetést tart kedden 10 és 12 óra között a pénzügyminisztérium épülete előtt a Román Lottótársaság Országos Szakszervezete, mert a kormány nem teljesítette azt a követelésüket, hogy a vállalat alkalmazottai mentesüljenek a bérüket csökkentő törvény alól.
Felháborítónak nevezte csütörtökön Kelemen Hunor, hogy a Maros megyei prefektus megtámadott a bíróságon egy olyan határozatot, amelyik „a természetes mederbe terelte volna” a marosvásárhelyi katolikus gimnázium ügyét.
Három autonómiatervezetet nyújtott be egyéni képviselői törvényjavaslatként a bukaresti képviselőházban szerdán Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke.
szóljon hozzá!