Méhkaptárok. A szorgos bogarak növekvő veszélyforrásnak vannak kitéve
Fotó: Thomas Campean
A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a World Wildlife Fund (Természetvédelmi Világalap) romániai fiókja online peticiót indított a méhek megmentéséért. Azt állítják, a méhfajták 37 százaléka fokozottan pusztul.
2023. szeptember 14., 11:402023. szeptember 14., 11:40
A világszervezet a környezetvédelmi és a mezőgazdasági minisztériumhoz intézett felhívásában arra szólítja fel a romániai hatóságokat, hogy kezdeményezzenek tudományos párbeszédet a méhek életterének csökkenéséről, illetve azokról az intézkedésekről, amelyek a méhek pusztulását előidéző helyzetet meg tudják állítani.
Az online petíció szövegében többek között az olvasható, hogy a méhek beporzásukkal évente mintegy 15 milliárd euró hasznot hoznak Európa mezőgazdaságának. A méhállományok pusztulása miatt veszélybe kerül az élelmiszerellátás biztonsága, ezen túlmenően azonban a méhek ökoszisztémánk életfontosságú alkotóelemei. Beporzásuk nem csak a mezőgazdaság területén megkerülhetetlen, hanem a vadon termő növények fennmaradása szempontjából is létfontosságú.
A méhészek gyakran panaszkodnak a pusztuló méhek miatt
Fotó: Csákány Attila
A World Wildlife Fund Románia tudományos kimutatásokra hivatkozva azt állítja, hogy
A Természetvédelmi Világalap a méhpusztulás főbb okai között a méhlegelők folyamatos csökkenését, a természetes gyepterületek felszántását, a gyomirtó és rovarölő szerek túlzott használatát és az éghajlatváltozást emeli ki.
Az Európai Unióban 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, az európai méhészek évente 234 000 tonna mézet termelnek. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság azonban megkongatta a vészharangot: több országban nagy számban pusztulnak a méhek.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!