Méhkaptárok. A szorgos bogarak növekvő veszélyforrásnak vannak kitéve
Fotó: Thomas Campean
A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a World Wildlife Fund (Természetvédelmi Világalap) romániai fiókja online peticiót indított a méhek megmentéséért. Azt állítják, a méhfajták 37 százaléka fokozottan pusztul.
2023. szeptember 14., 11:402023. szeptember 14., 11:40
A világszervezet a környezetvédelmi és a mezőgazdasági minisztériumhoz intézett felhívásában arra szólítja fel a romániai hatóságokat, hogy kezdeményezzenek tudományos párbeszédet a méhek életterének csökkenéséről, illetve azokról az intézkedésekről, amelyek a méhek pusztulását előidéző helyzetet meg tudják állítani.
Az online petíció szövegében többek között az olvasható, hogy a méhek beporzásukkal évente mintegy 15 milliárd euró hasznot hoznak Európa mezőgazdaságának. A méhállományok pusztulása miatt veszélybe kerül az élelmiszerellátás biztonsága, ezen túlmenően azonban a méhek ökoszisztémánk életfontosságú alkotóelemei. Beporzásuk nem csak a mezőgazdaság területén megkerülhetetlen, hanem a vadon termő növények fennmaradása szempontjából is létfontosságú.
A méhészek gyakran panaszkodnak a pusztuló méhek miatt
Fotó: Csákány Attila
A World Wildlife Fund Románia tudományos kimutatásokra hivatkozva azt állítja, hogy
A Természetvédelmi Világalap a méhpusztulás főbb okai között a méhlegelők folyamatos csökkenését, a természetes gyepterületek felszántását, a gyomirtó és rovarölő szerek túlzott használatát és az éghajlatváltozást emeli ki.
Az Európai Unióban 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, az európai méhészek évente 234 000 tonna mézet termelnek. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság azonban megkongatta a vészharangot: több országban nagy számban pusztulnak a méhek.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
szóljon hozzá!