Méhkaptárok. A szorgos bogarak növekvő veszélyforrásnak vannak kitéve
Fotó: Thomas Campean
A világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a World Wildlife Fund (Természetvédelmi Világalap) romániai fiókja online peticiót indított a méhek megmentéséért. Azt állítják, a méhfajták 37 százaléka fokozottan pusztul.
2023. szeptember 14., 11:402023. szeptember 14., 11:40
A világszervezet a környezetvédelmi és a mezőgazdasági minisztériumhoz intézett felhívásában arra szólítja fel a romániai hatóságokat, hogy kezdeményezzenek tudományos párbeszédet a méhek életterének csökkenéséről, illetve azokról az intézkedésekről, amelyek a méhek pusztulását előidéző helyzetet meg tudják állítani.
Az online petíció szövegében többek között az olvasható, hogy a méhek beporzásukkal évente mintegy 15 milliárd euró hasznot hoznak Európa mezőgazdaságának. A méhállományok pusztulása miatt veszélybe kerül az élelmiszerellátás biztonsága, ezen túlmenően azonban a méhek ökoszisztémánk életfontosságú alkotóelemei. Beporzásuk nem csak a mezőgazdaság területén megkerülhetetlen, hanem a vadon termő növények fennmaradása szempontjából is létfontosságú.
A méhészek gyakran panaszkodnak a pusztuló méhek miatt
Fotó: Csákány Attila
A World Wildlife Fund Románia tudományos kimutatásokra hivatkozva azt állítja, hogy
A Természetvédelmi Világalap a méhpusztulás főbb okai között a méhlegelők folyamatos csökkenését, a természetes gyepterületek felszántását, a gyomirtó és rovarölő szerek túlzott használatát és az éghajlatváltozást emeli ki.
Az Európai Unióban 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, az európai méhészek évente 234 000 tonna mézet termelnek. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság azonban megkongatta a vészharangot: több országban nagy számban pusztulnak a méhek.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!