Fotó: Európai Élelmiszer-Biztonsági Hatóság
Az Európai Unióban mintegy 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, az európai méhészek évente 234 000 tonna mézet termelnek. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság azonban megkongatta a vészharangot: több európai országban szokatlanul nagy számban pusztulnak a méhek.
2023. augusztus 25., 21:212023. augusztus 25., 21:21
2023. augusztus 25., 21:292023. augusztus 25., 21:29
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság közleménye rávilágít arra, mekkora szerepe van a méheknek az élelmiszerellátásra. Ha a méhek száma csökken, az hatással van a táplálékunkra – olvasható az állásfoglalásában, amely többek között arra is kitér, hogy a méhek kritikus fontosságúak a környezet számára. Fenntartják a biodiverzitást azáltal, hogy biztosítják a nélkülözhetetlen beporzást számos termény és vadon termő növény számára. Az Európai Unióban termesztett növények többsége függ a rovarok beporzásától, amelyet többnyire a méhek végeznek el.
,,A méhek más szempontból is fontosak a méz és más élelmiszerek, például a virágpor, az élelmiszer-feldolgozáshoz használt viasz, az élelmiszer-technológiában használt propolisz, valamint a méhpempő, mint táplálékkiegészítő és élelmiszer-összetevő előállítása révén. A méhészkedés a mezőgazdaság fontos részét képezi az Európai Unióban. A tagországokban mintegy 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, évente 234 000 tonna mézet termelve” – áll a hatóság közleményében.
különösen Franciaországban, Belgiumban, Svájcban, Németországban, az Egyesült Királyságban, Hollandiában, Olaszországban és Spanyolországban.
A méhállomány csökkenésének egyetlen okát sem sikerült azonosítani, de számos lehetséges tényező okozhatja az elszenvedett veszteségeket. Ezek közé tartoznak az intenzív mezőgazdaság és a növényvédőszer-használat hatásai, a táplálékhiány és a méhek alultápláltsága, a vírusok, a kórokozók és az olyan invazív fajok támadásai, mint az ázsiai darázs, továbbá a környezettel, például az éghajlatváltozással kapcsolatos változások.
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság rámutat arra, hogy Európa- és világszerte megfigyelési programokat indítottak a méhpopulációk megfigyelésére, hogy megállapítsák, milyen tényezők hatnak negatívan a méhkolóniákra, hogy megoldásokat találjanak a méhek védelmére.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!