Fotó: Európai Élelmiszer-Biztonsági Hatóság
Az Európai Unióban mintegy 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, az európai méhészek évente 234 000 tonna mézet termelnek. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság azonban megkongatta a vészharangot: több európai országban szokatlanul nagy számban pusztulnak a méhek.
2023. augusztus 25., 21:212023. augusztus 25., 21:21
2023. augusztus 25., 21:292023. augusztus 25., 21:29
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság közleménye rávilágít arra, mekkora szerepe van a méheknek az élelmiszerellátásra. Ha a méhek száma csökken, az hatással van a táplálékunkra – olvasható az állásfoglalásában, amely többek között arra is kitér, hogy a méhek kritikus fontosságúak a környezet számára. Fenntartják a biodiverzitást azáltal, hogy biztosítják a nélkülözhetetlen beporzást számos termény és vadon termő növény számára. Az Európai Unióban termesztett növények többsége függ a rovarok beporzásától, amelyet többnyire a méhek végeznek el.
,,A méhek más szempontból is fontosak a méz és más élelmiszerek, például a virágpor, az élelmiszer-feldolgozáshoz használt viasz, az élelmiszer-technológiában használt propolisz, valamint a méhpempő, mint táplálékkiegészítő és élelmiszer-összetevő előállítása révén. A méhészkedés a mezőgazdaság fontos részét képezi az Európai Unióban. A tagországokban mintegy 630 000 méhész és 16 millió kaptár található, évente 234 000 tonna mézet termelve” – áll a hatóság közleményében.
különösen Franciaországban, Belgiumban, Svájcban, Németországban, az Egyesült Királyságban, Hollandiában, Olaszországban és Spanyolországban.
A méhállomány csökkenésének egyetlen okát sem sikerült azonosítani, de számos lehetséges tényező okozhatja az elszenvedett veszteségeket. Ezek közé tartoznak az intenzív mezőgazdaság és a növényvédőszer-használat hatásai, a táplálékhiány és a méhek alultápláltsága, a vírusok, a kórokozók és az olyan invazív fajok támadásai, mint az ázsiai darázs, továbbá a környezettel, például az éghajlatváltozással kapcsolatos változások.
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság rámutat arra, hogy Európa- és világszerte megfigyelési programokat indítottak a méhpopulációk megfigyelésére, hogy megállapítsák, milyen tényezők hatnak negatívan a méhkolóniákra, hogy megoldásokat találjanak a méhek védelmére.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!