Őszi, téli virágzások, „megbolonduló” növények: megszűnőben égövünk négy évszakos felosztása   

virágzás

A klímaváltozás nagy mértékben befolyásolja a növényvilág működését

Fotó: Tamás Attila

Miként alkalmazkodnak a növények a klímaváltozáshoz, mennyire tekinthető „normálisnak” a jelenség, hogy ősszel is virágoznak fák, vagy egyes virágok az enyhe teleken keresztül végig virágba borulnak? Erről kérdeztük Macalik Kunigunda kolozsvári biológust, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatóját, akitől többek között megtudtuk: arra kell berendezkednünk, hogy a mérsékelt égövön megszűnik a négy évszak szezonalitása.

Kiss Judit

2024. október 17., 13:592024. október 17., 13:59

2024. október 17., 14:012024. október 17., 14:01

Megtörténik, hogy ősszel, másodízben is virágozni kezdenek egyes fák: a romániai és magyarországi sajtó is írt októberben arról, hogy gesztenyefák borultak virágba, valamint meggyfákat láttak virágzani az ősz második hónapjában. Macalik Kunigunda kolozsvári biológust, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatóját arról kérdeztük,

„normálisnak” tekinthető a jelenség, vagy pedig a mostanában észlelhető számos olyan, szokatlannak minősített természeti jelenség közé sorolható, amelyeknek meglétét a klímaváltozás számlájára írják?

virágzás Galéria

Macalik Kunigunda biológus: „nagyjából arra kell berendezkednünk,hogy a mérsékelt égövön megszűnik a négy évszak szezonalitása”

„Itt nálunk Kolozsváron, a lakóhelyemhez közel is virágban van a gesztenyefa. Most is felkapjuk erre a fejünket, de korántsem olyan szokatlan, mint évtizedekkel ezelőtt. Emlékszem, diákkoromban a botanikus tanáraim még feljegyezték terepfüzeteikben az effajta jelenségeket, hiszen csak nagyon ritkán fordult elő, különlegességnek számított, ha egy tavasszal virágzó növény ősszel is virágba borult. Ma ez már jóval gyakoribb, többek között a klímaváltozásnak köszönhetően” – fejtette ki a biológus.

virágzás Galéria

Régen március-áprilisban virágzott, de mostanában vannak helyek, ahol egész évben virágzik az ibolya

Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI

Mint magyarázta,

mindannyian észleljük az utóbbi években, hogy a mérsékelt égövön a négy évszak mintha már eltűnőben lenne, az évszakok kezdenek „egymásba csúszni”.

„A növények pedig alkalmazkodnak a környezeti körülményekhez. Például az idén nálunk a kertben egész télen virágzott az ibolya, és tavasszal, amikor normálisan virágozni szokott, akkor is hozott virágot. De most ősszel, a napokban egy járdaszegélynél szintén láttam virágzó ibolyát. Régen március-áprilisban volt ennek az ideje, most meg már egész évben virágzik. A növények alkalmazkodnak az időjárási körülményekhez, persze, ehhez általában hosszú időre van szükség. Bizonyos növényeknek olyan rügyeik vannak, hogy a számukra ideális időjárási körülmények között virágot bonthatnak” – mondta el a szakember.

virágzás Galéria

Az utóbbi években egyre gyakoribb, hogy nemcsak tavasszal, hanem ősszel is virágzanak gesztenyefák

Fotó: pixabay.com

Arra is kitért, hogy a fáknál is előfordulhat ez a jelenség. Régen is megesett nagyon ritkán, hogy mondjuk ősszel a bodzabokron megjelent egy-egy virágzat, és feljegyezték, hogy másodjára virágzik.

Idézet
Viszont most már az érzékelhető, hogy »megbolondulnak« egyes növények, az őszt úgy élik meg, mintha megint tavasz lenne.

Ez nemcsak a nagyon meleg idő miatt történik, hanem a nagy szárazság miatt is: sokszor elveszítik leveleiket, rügyeik kialakulnak, aztán aktiválódnak, és ezekből kibomlanak a virágok. Például az aranyeső is gyakran kivirágzik ősszel, holott »klasszikusan» tavasszal van ennek az ideje” – sorolta Macalik Kunigunda.

virágzás Galéria

Idén januárban a fű és a hóvirág is a tavaszt „imitálta”

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Az ősszel virágba boruló vadgesztenyefák helyzete kicsit más. „Van egy olyan jelenség, főleg a fás szárúaknál, hogy

Idézet
ha nagyon betegek, vagy valamilyen tömeges rovartámadás érte őket, akkor a fajfenntartás érdekében megpróbálnak termést hozni, gyümölcsöt érlelni,

és így a nagyon beteg, illetve nagyon öreg fák a kihalás veszélyét érezve elkezdenek virágozni. Ez gyakran megfigyelhető jelenség a gesztenyefáknál. Eddig is meg lehetett figyelni, csak néha a sajtó felkapja, hogy jaj, most a gesztenyefa virágzik. A kártevő által megtámadott fa új leveleket is hajt a vegyes rügyekből, a nyugvó rügyekből ősszel újra hajt és kizöldül, a nagyon világos levelekkel kifejezetten olyan, mint kora tavasszal, és megjelennek ilyenkor a virágzatok is. Nem tudom, hogy ez befolyásolja-e a jövő évi termést.

Idézet
Az tény, hogy azokból a virágokból, virágzatokból, amik most októberben nyílnak, termés egész biztosan nem lesz.

Régebben másodvirágzásnak inkább azt mondták, amikor az első nagy általános virágzás után pár héttel megint kivirágoztak a fák” – magyarázta a biológus. Hozzátette, ez a jelenség olyankor is előfordul, amikor például erős rovartámadás éri őket, vagy gombabetegség. „Természetesen ha nagyobb energiát fektet a növény abba, hogy ősszel kivirágzik, kérdés, miként alakulnak utána a vegyes rügyei, amik aztán pihennek a nyugvó időszakban, majd következő tavasszal bomlanak – azokból lesznek az újabb virágok” – magyarázta.

virágzás Galéria

Téli virágzás. A fotó az elmúlt januárban készült

Fotó: Fülöp-Székely Botond

Megjegyezte: nem tudja megmondani, hogy ez a jövő évi termést mennyire befolyásolja, a kertészmérnökök valószínűleg jobban tudják.

Bizonyos években azért nincs bőséges termése a gyümölcsfáknak, mert tavasszal sokat esik az eső, hideg van, nem repülnek a rovarok, esetleg lefagynak bizonyos virágrészek, ilyenkor nem történik meg a beporzás.

A biológus arról is beszélt, hogy a klímaváltozás miként befolyásolja a növényvilág működését. „Tény, hogy a klímaváltozásnak, a szélsőséges időjárásnak tudhatóak be változások, a meleg hőmérsékletnek, sok esetben a szárazságnak. A lágyszárúaknál is gyakoriak a korábban szokatlannak érzékelt jelenségek, csak ez nem annyira feltűnő, mint fáknál. A tavasszal virágzó növények egyébként kivirágozhatnak ősszel is, az időjárási viszonyok függvényében” – magyarázta a biológus. Aki érdekességképpen azt is hozzátette, hogy bizonyos növények rügyeinél vannak „pótjátékosok”, mint a focicsapatban.

„Meg lehet figyelni például tavasszal, hogy ha sérül a fa, mert fagy éri, pedig már lombot hajtott, akkor lefagynak a levelei,

Idézet
azt hihetnénk, hogy kipusztul az egész fa. De nem. A tartalékrügyeit, amiket pótjátékosoknak nevezek, ilyenkor veti be, és ha van még energiája, akkor újabb lombozatot hajt

– ami persze sokkal szegényesebb, de elég lesz ahhoz, hogy életben tartsa magát a fát” – magyarázta Macalik Kunigunda.

virágzás Galéria

Fotó: Pixabay

A mostanában tapasztalható szokatlan jelenségekkel kapcsolatban azt is elmondta, hogy sokszor lehet látni télen, januárban, hogy a fákon megduzzadt rügyek az első napsugárral ki is bomlanak. De ilyenkor persze jöhetnek a fagyok, amelyek befolyásolhatják a folyamatokat.

Idézet
Nagyjából arra kell berendezkednünk, hogy a mérsékelt égövön megszűnik a négy évszak szezonalitása. Azt tapasztaljuk, hogy tavasz, ősz lassan már nincs, tehát igaziból két évszakunk van,

a szélsőségesen meleg, szinte csapadékmentes nyár, és egy enyhe tél, és nincs köztük tavasz és ősz – ami viszont a növények szempontjából nagyon fontos volt. Jelenlegi tudásunk szerint a nappalok hossza is befolyásolja a növényvilágot: tehát amikor rövidülnek a nappalok, akkor »tudják», hogy következik a pihenő, a nyugalmi fázis, amikor pedig hosszabbodnak a nappalok tavasszal, akkor aktiválódnak. Úgy tűnik, hogy ezeket a dolgokat is kezdik felülírni a hőmérséklet-változások, például a nagyon enyhe telek” – fejtette ki a Krónikának a biológus.

korábban írtuk

Fűben-fában gyógyerő – Macalik Kunigunda biológus a vadon termő növények fogyasztásáról, az ajánlott óvatosságról
Fűben-fában gyógyerő – Macalik Kunigunda biológus a vadon termő növények fogyasztásáról, az ajánlott óvatosságról

Bár legtöbben áruházakban, piacokon vásároljuk meg a tavasz beköszöntével egyre kívánatosabb zöldfűszernövényeket, akadnak bátrabb, kísérletezőbb kedvű természetkedvelők, akik erdőn-mezőn keresik meg az ehető növényeket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 16., péntek

Cannesi-i filmfesztivál a romániai választások árnyékában: mintha Robert de Niro is hozzánk szólna

Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.

Cannesi-i filmfesztivál a romániai választások árnyékában: mintha Robert de Niro is hozzánk szólna
2025. május 16., péntek

Migrációellenes akciók Arad megyében magyar és német rendőrök részvételével

Nagyszabású migrációellenes akciókat szervezett a határrendészet két napon át Arad megyében, a román–magyar határhoz közeli utakon, amelyeken a magyar és a német rendőrség munkatársai is részt vettek.

Migrációellenes akciók Arad megyében magyar és német rendőrök részvételével
2025. május 16., péntek

Újra medvét láttak Bihar megyében

Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a környéken élőket a Bihar megyei katasztrófavédelmi felügyelőség pénteken reggel 6.30 óra környékén, miután medvét láttak a Kövesegyháza és Sástelek közötti erdőben – írja az Ebihoreanul.ro helyi portál.

Újra medvét láttak Bihar megyében
Újra medvét láttak Bihar megyében
2025. május 16., péntek

Újra medvét láttak Bihar megyében

2025. május 16., péntek

Az anyanyelvű oktatás jövője múlhat a vasárnapi választáson az erdélyi magyar egyetemek vezetői szerint

Az elnökválasztáson való részvételre és a magyar felsőoktatás jövőjének támogatására kérik a volt és jelenlegi diákokat, pedagógusokat a magyar nyelven oktató romániai felsőfokú intézmények vezetői, vezetőségi tagjai.

Az anyanyelvű oktatás jövője múlhat a vasárnapi választáson az erdélyi magyar egyetemek vezetői szerint
2025. május 15., csütörtök

Tízéves a kolozsvári magyar református szakoktatás

Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.

Tízéves a kolozsvári magyar református szakoktatás
2025. május 15., csütörtök

Csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség, de a közelgő eső nem jó jel

Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.

Csökkent a parajdi sóbányába beszivárgó vízmennyiség, de a közelgő eső nem jó jel
2025. május 15., csütörtök

Tömegbaleset a dél-erdélyi autópályán – videón az ütközés pillanata

Három autó ütközött össze csütörtök délután a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.

Tömegbaleset a dél-erdélyi autópályán – videón az ütközés pillanata
2025. május 15., csütörtök

Tőkésék szerint is meg kell állítani Simiont és a magyarellenességet

Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.

Tőkésék szerint is meg kell állítani Simiont és a magyarellenességet
2025. május 15., csütörtök

Nőktől csalt ki jelentős összegeket egy Kolozsváron élő afrikai férfi

Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.

Nőktől csalt ki jelentős összegeket egy Kolozsváron élő afrikai férfi
2025. május 15., csütörtök

Medve bóklászik Kolozsvár közelében, de egyelőre nincs mitől félni

Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.

Medve bóklászik Kolozsvár közelében, de egyelőre nincs mitől félni